Nie ma dużych wymagań, występuje licznie, jednak nie lubi być zrywana. Stokrotka – królowa polskich łąk.
Stokrotka: odmiany
Stokrotka pospolita występuje licznie na łąkach nie tylko w Polsce. Rośnie w całej Europie oraz w Azji Zachodniej. Błędnie wiele osób uważa, że może być wyłącznie biała, tymczasem istnieją również czerwone, różowe i fioletowe stokrotki. Rośnie do 20 centymetrów wysokości i jej kwiatostan składa się z pojedynczego koszyczka płatków.
Stokrotka ogrodowa cechuje się dużo gęstszym koszyczkiem, tworząc charakterystyczne kule wąskich płatków. Również pojawia się w odcieniach czerwonego oraz w kolorze białym.
Stokrotki afrykańskie są zdecydowanie większe od swoich sióstr – pędy osiągają nawet 35 centymetrów. Mają bardzo ciekawe płatki i można je wyhodować w szerszej gamie barwnej. Wymagają więcej troski niż polskie odmiany.
Stokrotki bardzo często są mylone z margaretkami oraz rumiankiem. Margerytki są dużo większe od stokrotek. Rumianek można natomiast odróżnić poprzez zapach bardzo wystające pręciki w środku.
Stokrotka – uprawa
Stokrotka to niekwestionowany hit trawników w ostatnich latach. Zamiast równo przystrzyżonej trawki, modnie jest mieć przed domem dziką łąką z polnymi kwiatami. Stokrotki pospolite i ogrodowe można uprawiać w donicach lub bezpośrednio w glebie. To bardzo wdzięczne rośliny do hodowli, ponieważ zadowalają je zarówno stanowiska słoneczne, jak i te leżące w półcieniu. Należy jednak zwrócić uwagę, aby ziemia nie była zbyt mokra. Stokrotki sadzi się na wiosnę. Są roślinami wieloletnimi.
Stokrotka – symbolika
Stokrotki to zwiastun wiosny konsekwentnie we wszystkich krajach, w których rośnie. W Polsce symbolizują również niewinność. Z tego powodu są bardzo popularnymi kwiatami na wianki komunijne oraz ślubne. Należy jednak pamiętać, że po zerwaniu nie utrzymają się zbyt długo – jako typowe polne kwiaty nie są najlepszym materiałem na bukiety. Wianek należy dlatego robić najwcześniej 12 godzin przed ceremonią i przechowywać do tego czasu w lodówce.
Stokrotka jadalna
Stokrotka pospolita jest jadalna – na rynku dostępne są książki z przepisami na ten kwiat. Najczęściej używa się go do deserów – ciast i lodów z polewą. Z pewnością należy do roślin zalecanych osobom na diecie odchudzającej, ponieważ przyspiesza przemianę materii.
Stokrotka – zastosowanie
Stokrotkę można użyć do gotowania lub do leczenia. Medycyna naturalna od lat wykorzystuje zdrowotne właściwości tej rośliny. Kwiaty stokrotki wykazują działanie antyseptyczne i ściągające. Dodane do kąpieli przyspieszą gojenie się ran oraz zahamują rozwój infekcji. Pomagają także wchłonąć się siniakom.
Bakteriobójcze stokrotki stosuje się w kosmetyce. Są wskazane dla pacjentów z trądzikiem. Kwiaty dodaje się do kremów, maseczek, płynów do kąpieli i toników.
Może zainteresować Cię również – Czystek: właściwości, zastosowanie, opinie.
Tekst: KM
Zdjęcia: Pixabay