Uprawa lawendy w domu
W oczekiwaniu na wiosnę, warto już dziś tchnąć we wnętrza trochę słońca, stawiając na oknie donice z lawendą. Kwiaty z powodzeniem można przenieść na balkon lub do ogrodu, gdy zrobi się cieplej. Podpowiadamy, jak uprawiać lawendę w domu.
Warunki dla lawendy
Lawenda naturalnie rośnie w ciepłych krajach basenu śródziemnomorskiego i na wyspach Atlantyku. Lubi ciepło, odpowiednią wilgoć w powietrzu i słońce. Polski klimat nie jest w stanie zapewnić lawendzie idealnych warunków, jednak hodowla w domu – już tak. Dobrze jest stawiać roślinę w jasnych miejscach – na parapecie czy - oświetlonym od okna - stoliku. Należy uważać na grzejniki, które wysuszają wszystkie kwiaty. Warto zapewnić lawendzie dużą donicę, ponieważ jej korzenie wymagają przestrzeni.
Ziemia do lawendy
Lawendę najlepiej zasadzić w ziemi żyznej. Sprawdzi się gleba wapienna, przeznaczona dla kwiatów ozdobnych. Nie powinna być nadmiernie ubita, ponieważ korzeń lawendy dość szybko się rozrasta. Dobrze więc wybierać ziemię przepuszczalną.
Lawenda: kiedy sadzić?
Lawendę sadzi się – tradycyjnie – późną jesienią lub wiosną. Nasiona, które zostaną przezimowane, czyli przetrzymane w niskiej temperaturze przez około pięć tygodni, lepiej kiełkują. Hodowanie lawendy w domu nie wymaga jednak trzymania się tego harmonogramu pod warunkiem, że zapewnimy roślinie otoczenie wskazane w podrozdziale „Warunki dla lawendy”.
Jak często podlewać lawendę?
Podlewanie lawendy powinno być systematyczne – jeśli roślina otrzyma za dużo wody, bardzo szybko zgnije. Kwiaty w ogrodzie wiosną są dożywiane kompostem, jesienią zaś – okrywane suchymi liśćmi. Uprawa lawendy w domu nie wymaga podobnych zabiegów.
Jak przycinać lawendę?
Przycinanie lawendy jest spowodowane wieloma kwestiami, w tym estetycznymi. Dzięki temu zabiegowi kwiat ładniej kwitnie. Roślinę zasadzoną w lutym należy skrócić w okolicach września mniej więcej o połowę długości. Nie ma przeciwskazań ku temu, by modelować roślinę na kopułę lub inny, dowolny kształt.
Kiedy wystawić lawendę na balkon lub do ogrodu?
Jeżeli hodowla lawendy w domu jest prowadzona z myślą o wyniesieniu rośliny na taras lub do ogrodu, należy pamiętać o nawiezieniu jej odpowiednim kompostem. Temperatury w Polsce bywają zaskakujące i lepiej nie ryzykować życia rośliny. Lawendę można wystawić na zewnątrz w okolicach kwietnia lub maja, gdy wiosna zadomowi się na dobre. Donice z powrotem do domu zabieramy w październiku.
Lawenda: zastosowanie w kuchni
Lawenda w domu to świetny pomysł, a jeszcze lepszy – wygospodarowanie miejsca dla kwiatu w kuchni. Co ciekawe, roślina ta ma szerokie zastosowanie nie tylko jako element dekoracyjny, lecz także w postaci ciekawej przyprawy. Lawendę dodaje się zarówno do ciast i deserów, jak i do dań mięsnych.