Wiosna w ogrodzie – zaplanuj swój ogród
Ogrody małe i dużeDobry plan to podstawa. By w pełni korzystać z możliwości, jakie daje posiadanie własnego ogrodu należy starannie przemyśleć i zaplanować jego funkcje i sposób spędzania w nim czasu. Jeżeli z ogrodu będą korzystały dzieci unikać należy trujących czy kłujących roślin, a jednocześnie zapewnić im możliwość swobodnej zabawy, bez obawy, że zniszczą rabaty kwiatowe czy grządki warzywne. Natomiast starsze osoby chętnie skorzystają z wygodnego fotela w zacisznym i zacienionym miejscu. Twój ogród powinien być przyjazny dla wszystkich domowników.
Rozplanuj grządki warzywne
Bez względu na to czy jesteś pionierem w uprawie warzyw czy też doświadczonym ogrodnikiem, przed przyjściem wiosny czeka Cię sporo pracy. Po uprzątnięciu terenu należy porządnie przekopać ziemię szpadlem. W przypadku niewielkiego ogródka do wzruszenia ziemi wystarczą nawet poręczne pazurki czy łopatka. Po wyrównaniu spulchnionej ziemi można zabrać się za przygotowanie grządek warzywnych. Do ich wyznaczenia wystarczy zwykły sznurek i dwa paliki. Pierwszy wbij na początku przyszłej grządki, drugi na jej końcu. Najlepiej, gdy rabata ma nieco ponad metr szerokości – wtedy łatwiej będzie o nią zadbać.
Dobrym pomysłem jest otoczenie grządek specjalnym, wodoodpornym obrzeżem, które wyraźnie oddzieli je od ścieżek. Przy rozplanowywaniu upraw bądź pragmatyczny! Warzywa codziennego użytku takie jak marchew, pietruszka, szczypior czy sałata najlepiej wysiać najbliżej domu, by były na wyciągnięcie ręki. Nieco dalej, na większym areale, przygotuj miejsce na ogórki, pomidory czy cukinię.
Zrób porządek na rabatach kwiatowych
Na rabatach bylinowych lub przy krzewach ozdobnych nie można po prostu gleby przekopać, bo grozi to uszkodzeniem korzeni, dlatego trzeba ograniczyć się do odchwaszczenia i lekkiego spulchnienia pazurkami wierzchniej warstwy ziemi. Rośliny wieloletnie będą Ci wdzięczne za nawozy wieloskładnikowe, dedykowane danej grupie roślin (np. dla róż, hortensji, pelargonii itp.), gdyż zawierają zbilansowany zestaw niezbędnych składników pokarmowych.
Krzewy wieloletnie zasil obornikiem naturalnym, lekko mieszając go podczas spulchniania z wierzchnią warstwą gleby. Planując rabaty kwiatowe pozwól sobie na nieco fantazji. Dobierz rośliny tak, by Twój ogród mienił się różnorodnymi barwami, aż do późnej jesieni. Możesz stworzyć ściśle zaplanowane dywany kwietne lub zasiać przypadkowy miks łąkowych kwiatów. Wybór należy tylko do Ciebie – to Twój wymarzony ogród!
Oczyść oczka wodne
Wiosna to również idealny czas na wymianę oraz dokładne oczyszczenie wody w oczku wodnym. Porządkowanie zacznij od usunięcia starych liści i przycięcia pędów roślin wodnych i nadbrzeżnych. Sprawdź, czy podczas zimy nie doszło do poważnych uszkodzeń podłoża. Po zimie warto również wyczyścić oraz odnowić meble ogrodowe, a także dokładnie odchwaścić chodniki. Może trzeba coś dokupić? W niedużym ogrodzie świetnie się sprawdzi praktyczne połączenie skrzyni na narzędzia z wygodną ławką, na której można odpocząć po ciężkiej pracy.
MATERIAŁ PANTERA