przedwiośnie w ogrodzie

Przedwiośnie w angielskim ogrodzie

Ogrody małe i duże

Przedwiośnie wybucha nad stawem w angielskim ogrodzie, wśród złocistych wilczomleczy, kaskad białych szczodrzeńców i pachnących pomarańczami czojsi. Rodzina mogłaby tu przesiadywać całe dnie, wygrzewając się w pierwszych promieniach słońca. 

reklama
wiosenne rośliny w ogrodzie
Debbie założyła przy ogrodzie szkółkę z bylinami. Jeśli upatrzysz sobie jakąś w czasie spaceru, możesz ją kupić i posadzić u siebie.


Przedwiośnie w angielskim ogrodzie

Dom, który kupiła Debbie Hollingworth, zbudowano – bagatela – w czasach elżbietańskich. Ale nie on był dla rodziny najważniejszy, lecz 4,5-akrowa działka. Przypominała wprawdzie zaorane pole, ale nowi właściciele widzieli, jak będzie wyglądała w przyszłości. Potężne stare drzewa, pod nimi lubiące cień egzotyczne rośliny, bujne trawy, które wdarły się na klomby z kwiatami, delikatne krzewy i narcyzy, przeglądające się w lustrze stawu. Piękna dzikość, trochę tylko ujarzmiona, jakby żywcem wyjęta z powieści sióstr Brontë.
 

ogród ze stawem zdjęcia

 

Ogród na cztery pory roku

Debbie, zapalona ogrodniczka, doszła do wniosku, że ogród nie powinien być odbiciem domu, nie urządzała w nim więc modnych salonów. Głos oddała za to porom roku, które płynnie przechodzą jedne w drugie. Wiosna budzi się nad stawem, gdy zakwitają pierwsze żonkile, kosaćce, łany niezapominajek. Lato wybucha różami i ziołami. Porę jesienną, wspaniale podświetlaną przez mgliste późne słońce, wypełniają astry i trawy, a zakątek leśny – różowe cyklameny. Jest też warzywnik, bo rodzina chciała mieć własne marchwie, czosnki, cebule czy orzechy.

– Mamy ciężką, gliniastą ziemię. Jest trudna, ale ma też zalety – mówi Debbie. – Gdy latem rośliny i ludzi wysuszają upały czy gorące wiatry, które w Lincolnshire zdarzają się często, nasz ogród jest bezpieczny, bo ta gleba trzyma wilgoć. Zadbaliśmy też o solidne granice ogrodu: tworzą je rozłożyste drzewa, gęste żywopłoty i krzewy, które dają nam wszystkim cień.

> Zobacz także: Wiosna nad stawem – ogród pełen tulipanów <

Hiacyntowiec hiszpański
Hiacyntowiec hiszpański


Wiosenne rośliny, które rosną w tym ogrodzie:

Kamasja Leichtlina – atrakcyjna bylina cebulowa kwitnąca wczesną wiosną. Strzeliste i wysokie kwiatostany obsypane kwiatami o niebieskofioletowych płatkach wyróżniają się na tle ognistych tulipanów. Lubi wilgoć i łagodne zimy.

Bodziszek 'Ann Folkard' – mrozoodporny, przyciąga wzrok złotozielonymi liśćmi. Potrzebuje przepuszczalnej ziemi. Odporny na choroby i szkodniki, dobrze wygląda posadzony w większych kępach u stóp krzewów róż.

Hiacyntowiec hiszpański – niebieskie dzwoneczki hiacyntowca są zdecydowanie większe od szafirków, ale mniejsze od hiacyntów. Późną wiosną części nadziemne zasychają, a rośliny znikają pod ziemią do następnej wiosny. Najlepiej wygląda na leśnych działkach w dużych łanach razem z przebiśniegami.

Kosaciec żyłkowany– najmniejsze z irysów zakwitają, kiedy tylko stopnieje śnieg, walcząc o palmę pierwszeństwa z przebiśniegami i krokusami. Warto pomyśleć o nich przy obsadzaniu skalniaków. Płaskie terakotowe misy pełne kosaćców to wspaniałe powitanie wiosny.

Orlik pospolity – orliki lubią cieniste ogrody. Łatwo rozsiewają nasiona, z których kwitnące rośliny otrzymamy już w drugim roku od wykiełkowania. Warto pielęgnować nowe siewki – ich kolor jest zazwyczaj niespodzianką.

> Zobacz też: Pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie <

Czojsia
Czojsia 'Aztec Pearl'

 

Marchewnik anyżowy – w Polsce rośnie dziko głównie na Śląsku i Pomorzu. W ogrodzie można go zastąpić podobnie wyglądającą trybulą leśną. Pachnie anyżkiem. Jako przyprawę wykorzystamy wszystkie części, od nasion do korzenia.

Czojsia 'Aztec Pearl' – zimozielony krzew kwitnący na przełomie wiosny i lata. Ze względu na cytrusowy zapach i pochodzenie bywa nazywany meksykańską pomarańczą. Zimą w gruncie może przemarzać – bezpieczniej posadzić go w donicy.

Czosnek niedźwiedzi – podobne do konwalii liście mają czosnkowy smak i zapach. Jadalne są również kwiaty. Najlepiej wygląda w zwartych i gęstych skupiskach.

Szczodrzeniec wczesny 'Albus' – odmiana doskonała do leśnych ogrodów. Wyrasta na olbrzymią kępę przypominającą fontannę.

Wilczomlecz Griffitha 'Fireglow' – płonący wszystkimi odcieniami czerwieni wilczomlecz Griffitha kilkukrotnie w sezonie zmienia barwę. Jego pędy są trujące. Lubi wapienne, przepuszczalne podłoże o lekko zasadowym pH.

Dąbrówka rozłogowa 'Braunherz' – odmiana doskonała do leśnych ogrodów. Niezastąpiona do zadarniania większych powierzchni, świetnie radzi sobie solo oraz w towarzystwie traw. Urozmaica łąki kwietne, skalniaki i podmokłe polany. Bardzo się rozrasta, dlatego warto mieć na nią oko.

Zobacz więcej zdjęć wiosennego ogrodu w galerii.

Ogród obejrzysz też na stronie: golthogardens.com

TEKST: JOANNA HALENA, ŁUKASZ SKOP
ZDJĘCIA: LEE BEEL/GAP PHOTOS