Ogród gotowy na wiosnę – robimy porządki wokół domu
Ogrody małe i dużeJak zadbać o czystość wokół domu? Pomogą nam urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher. Dzięki nim nie tylko usuniemy uporczywe zabrudzenia, ale zamienimy też naszą pracę w dobrą zabawę.
Dbanie o czystość wokół domu może być bezwysiłkowe i wyjątkowo łatwe. Urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher potrafią usunąć w mig wyjątkowo uporczywe zabrudzenia. Nie istnieje prostsza metoda czyszczenia! Na co warto zwrócić uwagę wybierając takie urządzenie i jak prawidłowo nim pracować? Przed wyborem urządzenia warto zapoznać się z sugestiami i radami ekspertów marki Kärcher, którzy mają wiele doświadczenia w tej dziedzinie.
Jak wybrać myjkę ciśnieniową?
Przy wyborze urządzenia wysokociśnieniowego kierujmy się przede wszystkim parametrami technicznymi urządzenia. Dwa podstawowe to ciśnienie robocze (bar) oraz wydatek pompy (tłoczenie wody - l/h). Ciśnienie robocze to parametr określający siłę z jaką woda wypłukuje brud z czyszczonych powierzchni, a drugi parametr określa efektywność spłukiwania brudu usuniętego przez strumień z czyszczonej powierzchni. Większy wydatek wody oznacza bardziej efektywne mycie.
Nowa linia urządzeń Full Control marki Kärcher pozwoli nam uniknąć ryzyka uszkodzenia czyszczonej powierzchni zbyt wysokim ciśnieniem wody. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w tych urządzeniach mamy na pistolecie piktogramy, które pokażą nam jakie ciśnienie zostało wybrane i do jakich zastosowań jest ono odpowiednie.
Oprócz parametrów technicznych weźmy pod uwagę standardowe wyposażenie, które nabywa się wraz z myjką ciśnieniową oraz wyposażenie dodatkowe, które znacząco zwiększa możliwości zastosowań urządzenia.
Czym umyć samochód i otoczenie domu?
Gdy tylko okazjonalnie korzystamy z urządzeń wysokociśnieniowych do czyszczenia niewielkich obiektów: narzędzi, roweru czy do typowego mycia samochodu osobowego, odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie modelu w klasie wydajności od K2 do K4 (pracuje z ciśnieniem roboczym do 120 bar i z wydatkiem tłoczenia do 400 l/h).
Do weekendowego mycia samochodu oraz do czyszczenia powierzchni, takich jak średniej wielkości podjazdy, tarasy, elewacje i ogrodzenia, Kärcher poleca urządzenia z ciśnieniem roboczym co najmniej 120 bar (klasa K5 i wyższa). Stosując dodatkowe wyposażenie (przedłużki, szczotki) zminimalizujemy czas i wysiłek związany z czyszczeniem.
Gdy czyścimy regularnie duże, mocno zabrudzone powierzchnie, powinniśmy sięgnąć po urządzenie w klasie wydajności K7 pracujące z ciśnieniem roboczym rzędu 150 bar i maksymalnie dużym wydatkiem tłoczenia. Wybór takiego urządzenia wysokociśnieniowego gwarantuje długi okres jego użytkowania oraz co dla nas równie ważne – zadowolenie z czystego otoczenia domu!
Akcesoria do zadań specjalnych, czyli jak doposażyć swoją myjkę
Myjka ciśnieniowa ma wiele różnych zastosowań, a dzięki korzystaniu z akcesoriów możemy znacznie go dodatkowo poszerzyć.
- Do czyszczenia dużych powierzchni płaskich, zarówno poziomych jak i pionowych, takich jak taras, podjazd, ogrodzenie czy brama garażowa przyda się T-Racer T 550. Akcesorium posiada dwie dysze zamontowane na obracającym się śmigle, co aż dziesięciokrotnie zwiększa wydajność czyszczenia.
- Posiadająca trzy dysze ciśnieniowe szczotka Power PS 40 to kolejny must have. Pozwala usunąć każdy, nawet najbardziej uporczywy, brud z powierzchni takich jak np. schody, taras, posadzka w garażu. Szczotkę wyposażono w ściągaczkę ułatwiającą zgarnianie brudnej wody, co znacznie ułatwia pracę.
- Kolejnym przydatnym dodatkiem, w który warto wyposażyć myjkę jest WB 150 Szczotka Power. Stanowi ona połączenie przystawki T-Racer ze szczotką. Pozwala czyścić poziome i pionowe powierzchnie płaskie w czasie o ok. 30% krótszym niż za pomocą dyszy wysokociśnieniowej. Szczotkę Power polecamy do delikatnych, podatnych za zarysowanie powierzchni, np. karoserii samochodowej.
- Do wyboru mamy także szeroką gamę lanc o różnorodnym zastosowaniu: od klasycznej lancy Vario-Power umożliwiającej płynną regulację strumienia wody, przez lancę Multi Power, wytwarzającą 5 różnych rodzajów strumienia, aż po lancę do specjalnych zastosowań czy trudno dostępnych miejsc (okien dachowych). Lanca teleskopowa o zasięgu od 1,20 m do 4 m jest przeznaczona do wygodnego czyszczenia miejsc znajdujących się poza zasięgiem tradycyjnych lanc np. wysokich murów czy elewacji zewnętrznej.
- Zestaw do czyszczenia rur i rynien PC 20 to także przydatne uzupełnienie urządzenia wysokociśnieniowego. Przyda się m.in. do udrażniania odpływów, spustów i zablokowanych toalet.
- Zestaw do piaskowania na mokro – dzięki niemu możemy w łatwy sposób usunąć z czyszczonej powierzchni (kostki brukowej, cegły, stali, drewna, betonu) rdzę, stare powłoki farby czy lakieru.
Samochód, taras, schody – co możemy wyczyść myjką ciśnieniową?
Drewniany taras – brud oraz mech możemy łatwo zmyć za pomocą silnego strumienia wody, zaś do uporczywych zabrudzeń zalecamy dodatkowo środek czyszczącego przeznaczony do drewna 3 w 1 marki Kärcher, który rozpuści brud.
Namioty ogrodowe, markizy – namiot powinien być całkowicie rozłożony, a materiał napięty, następnie nakładamy pod niskim ciśnieniem uniwersalny środek czyszczący RM 555. Najlepiej pracować od dołu do góry. Dlaczego? Dzięki temu środek ma szansę dłużej zadziałać na brudną powierzchnię i łatwiej nam stwierdzić, które miejsca są już wyczyszczone. Na koniec spłukujemy oczyszczoną powierzchnię namiotu.
Schody zewnętrzne – dysza rotacyjna skutecznie usunie brud nagromadzony w trudno dostępnych miejscach. Same schody najlepiej wyczyścić wspomnianą specjalną szczotką PS 40 Power. Usunie ona cały nagromadzony brud pozostawiając schody nieskazitelnie czyste.
Zablokowane rury – myjka ciśnieniowa oraz specjalny zestawu akcesoriów do udrażniania rur marki Kärcher pomogą nam szybko opanować ten problem. Wystarczy wsunąć w zatkaną rurę wąż z dyszą do oczyszczania rur. Dysza opłukuje rurę i przetyka ją. W przypadku mocno zatkanych rur zaleca się powtórzyć czyszczenie kilka razy.
Okna połaciowe – czyszczenie znajdujących się wysoko okien jest zazwyczaj problematyczne. Tutaj też przyjdzie nam z pomocą myjka ciśnieniowa wyposażona w specjalną lancę teleskopową, która pozwala dosięgnąć nawet do 4 metrów. Pasek na ramię umożliwia wygodne trzymanie lancy. Najpierw zaaplikujmy środek do czyszczenia szkła. Najlepszy będzie preparat do mycia szkła 3 w 1 marki Kärcher. A następnie dokładnie spłuczmy go za pomocą myjki.
Samochód – mycie auta myjką ciśnieniową to sama przyjemność. Zwłaszcza, że mamy tu do wyboru szereg przydatnych akcesoriów, np. obrotową szczotkę z miękką szczeciną idealną do czyszczenia powierzchni lakierowanych, szklanych, metalowych i z tworzywa sztucznego. Dodatkową zaletą jest ruchomy przegub (180°), który umożliwia właściwe ustawienie nachylenia szczotki do czyszczonej powierzchni. Z kolei specjalna szczotka do felg i kół dzięki miękkiej szczecinie nie rysuje powierzchni, równomiernie rozprowadza wodę i z łatwością dociera do najmniejszych szczelin.
Rower i drewniane meble w ogrodzie – wyczyścimy je za pomocą małych urządzeń wysokociśnieniowych K2 i K3 Full Control. K2 Full Control to najmniejsze z urządzeń tej linii, wyposażone jest w nową lancę Full Control Click Vario Power umożliwiającą trójstopniową regulację ciśnienia wody.
Materiał Partnera KÄRCHER
www.karcher.pl