Ciekawy pomysł na podjazd przed domem. Co oprócz kostki położyć przed garażem?
Ogrody małe i dużeZ czego zbudować nowoczesny podjazd do domu? Zobacz, jaka nawierzchnia sprawdzi się najlepiej i która będzie estetycznie się prezentować. Te inspiracje pomogą ci stworzyć funkcjonalny i piękny wjazd na posesję.
Pomysł na podjazd przed domem – co położyć, by wjazd na posesję był funkcjonalny i elegancki?
Każdy, kto ma dom za miastem wie, jak ważny jest teren wokół posesji. A każdy, kto posiada samochód nie zaprzeczy, że funkcjonalny i estetyczny podjazd do domu jest nie mniej istotny niż pięknie zaprojektowany ogród. Nawierzchnia ułożona z wysokiej jakości materiałów to wizytówka domu. Będzie nie tylko dobrze wyglądać, ale też szlachetnie się starzeć nie tracąc swoich walorów praktycznych.
Może niektórzy zapytają, dlaczego budowa podjazdu jest aż tak ważna. W końcu można zostawić utwardzoną ziemię, zasiać trawę, obsadzić teren roślinnością i też będzie pięknie. Otóż do czasu. Bo kiedy nadejdą deszcze, ziemia rozmoknie, a ty wysiadając z auta ugrzęźniesz po kostki w błocie, nie będzie ci do śmiechu. Szalunek z desek to dobry patent na czas budowy. Zimą z kolei koła będą się ślizgać na lodzie albo buksować w śniegu. Latem wysuszona od słońca ziemia będzie się kurzyć na auto i teren wokół domu.
Nie tylko zmienne warunki atmosferyczne przemawiają na plus. Powodów, żeby zbudować nowoczesny podjazd do garażu jest dużo więcej. Warto postawić na dobry projekt i materiały, które przetrwają lata. Betonowy, brukowy, z kruszywa, a może podjazd z kostki? To jak wykończysz podjazd zależy od stylu domu, elewacji, rodzaju samochodu i od tego, jak często go używasz. Wreszcie od ukształtowania terenu, no i oczywiście od estetyki, jaką preferujesz. Wybór materiałów jest ogromny. A zatem z czego zbudować wjazd na posesję? Wybraliśmy kilka przetestowanych propozycji. Przekonaj się, jakie są zalety takich rozwiązań!
1. Podjazd z kostki brukowej, kostki z betonu lub kamienia
Jak stworzyć podjazd? Na przykład z kostki brukowej. To wciąż najpopularniejszy materiał. Być może przemawia za nią cena. Z kostki można wybudować całkiem tani podjazd do domu.
Jak ją układać i o czym pamiętać? Bruk bardzo dobrze znosi obciążenia, jest trwały, ale warto przemyśleć, jaki rodzaj auta będzie się po nim poruszał. Dla standardowej wielkości samochodów osobowych grubość kostki może być nieco cieńsza (grubości 6 cm), ale już dla większych i cięższych, tzw. dostawczaków odpowiedniejsza będzie grubsza (8 cm).
Warto wybierać kostkę betonową lub zrobioną z kamienia naturalnego, np. granitu – ten rodzaj materiałów można intensywnie używać w każdych warunkach atmosferycznych. Z kostki granitowej często robi się ścieżki ogrodowe, wykłada się nią teren wokół domu, bo wygląda estetycznie.
Granitowa kostka brukowa czy kostka betonowa z pewnością zachowają swoją strukturę i kolor przez długie, długie lata. Są łatwe w utrzymaniu, skutecznie odprowadzają wodę zapobiegając zalaniom podczas intensywnych opadów, a ze względu na nieregularną i chropowatą powierzchnię nie są śliskie. Łatwo się je układa tworząc unikalne wzory, bo są dostępne w różnych kolorach.
2. Nowoczesny podjazd przed domem – płyty betonowe w różnych kształtach jako tło dla nowoczesnej architektury
Płyty betonowe świetnie nadają się zamiast kostki na podjazd przed domem. Podjazd z betonu kojarzy ci się z placem budowy? Niesłusznie!
Płyty betonowe nadadzą atrakcyjny wygląd posesji, zwłaszcza jeśli rządzi na niej minimalizm. Dostępne są w różnych kształtach, wielkościach i kolorach. Jeśli ułożysz je z pomysłem możesz zrobić podjazd, którego każdy ci pozazdrości. To doskonały pomysł na nowoczesny podjazd do domu w stylu minimalistycznym, ale też dobrze zagrają z tradycyjną zabudową, bo są neutralne i ponadczasowe.
Beton jest bardzo solidny i trwały (może przetrwać nawet ponad 50 lat), nie rozmięka w upalne lato jak asfalt, i nie wymaga wielkiej konserwacji. Ma gładką fakturę i piękną matową powierzchnię, która wygląda bardzo atrakcyjnie. Można go barwić lub stemplować, kupić gotowe płyty betonowe, które mają szeroką gamę kolorystyczną – od jasnych popielatych, grafitowych, przez piaskowe ciepłe beże, na brązach kończąc.
Dobierzesz je z powodzeniem do elewacji w różnych kolorach, wykończonej drewnem, okładziną, kamieniem, szkłem. Wielkość płyt warto dobrać do elewacji – do minimalistycznej będą pasować duże slaby (nawet 100 x 75 cm), im mniej podziałów tym lepiej, do klasycznej bryły mniejsze formaty.
Na co zwrócić szczególną uwagę? Beton nie konserwowany brzydko się starzeje. Zalecamy więc o niego dbać – co roku uszczelniać i czyścić, pamiętając, że niektóre oleje i płyny mogą wnikać w porowatą strukturę zostawiając trwałe plamy.
3. Ekologiczny pomysł na zielony podjazd do domu
Trawa z pewnością na podjeździe się nie sprawdzi, ale co gdyby połączyć ją z innym materiałem na twojej posesji? Zamiast tradycyjnej kostki brukowej możesz położyć ażurową kostkę, czyli układaną naprzemiennie albo tzw. cegłę dziurawkę, oczywiście z przeznaczeniem na podjazdy. Również płyty betonowe możesz tak układać, by w przerwach wysiać trawę.
Podjazd z płyt ażurowych, z zielenią wyrastającą z pustych miejsc, robi wrażenie i wygląda bardzo naturalnie. Oczywiście trzeba pamietać, żeby trawę regularnie przycinać, by nie utrudniała poruszania się pojazdu.
Zielony podjazd nie tylko ładnie wygląda, ale zwiększa też bioaktywną powierzchnię na posesji, odprowadza wody opadowe bezpośrednio do gruntu, co zapobiega podtopieniom domu czy zalaniom garażu.
4. Z czego wykonać podjazd przed domem – klinkierowa cegła do wyłożenia podjazdu i na wjazd do garażu
Klinkier pięknie wygląda przed domem, sprawdza się na tarasach i alejkach w ogrodzie. Ale czy można go wykorzystać do budowy podjazdu? Jak najbardziej! Ta wiadomość ucieszy zwłaszcza właścicieli domów w stylu dworkowym czy rustykalnym, bo cegła pięknie komponuje się z klasycznymi elewacjami. Na nawierzchni podjazdu będzie efektownie się prezentować.
Oprócz estetycznych ma wiele innych zalet. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymała i nie odkształca się, nawet w przypadku samochodów osobowych wagi ciężkiej. Teraz na podjeździe będziesz mógł również naprawiać auto, bo klinkier nie nasiąka olejem, benzyną, kwasami, ani... wodą, więc jest odporny na niskie temperatury. W zimowych warunkach sprawdza się doskonale, bo jest odporny na działanie soli – możesz śmiało sypać ją w mrozy, z pewnością nie uszkodzi cegły. Za to latem chodzenie boso po takim podjeździe to przyjemność – łagodnie nagrzewa się w słońcu pozostając ciepła i miła dla stóp.
Pięknie mieni się w słońcu, a dostępna jest w kilku kolorach – tradycyjnej ceglanej czerwieni, kremowym, brązie i w odcieniu wpadającym w czerń. I jeszcze jedna bardzo ważna zaleta – jest w stu procentach bezpieczna dla środowiska, bo zrobiona z naturalnych materiałów.
5. Wybór materiału na podjazd do domu – zamiast kostki brukowej sprawdzi się... żwir
Żwir to oprócz kostek i płyt najpopularniejszy materiał na alejki wjazdowe. Podjazd ze żwiru jest tani, łatwy i szybki w ułożeniu, a surowiec, w którym z czasem powstają ubytki można łatwo uzupełnić lub wymienić.
Drobne kamyczki ładnie wpisują się w otoczenie i wyglądają naturalnie na powierzchni podjazdu. Dobrze sprawdzają się zimą, bo zachowują dobrą przyczepność kół do podłoża.
Co więcej, na żwirze nie tworzą się kałuże, bo dobrze odprowadza wodę. Problemem może być utrzymanie go w czystości – zimą usuwanie śniegu ze żwiru nie jest łatwe, podobnie jak usuwanie chwastów latem.
Przeczytaj też: Praktyczne porady, jak wybrać zadaszenie tarasu.
Tekst: MD
Zdjęcie główne: reid-senepart.be