Pompy zanurzeniowe w oczkach wodnych: rodzaje, wybór odpowiedniego modelu i zasady montażu
Ogrody małe i dużeOczka wodne są istotnym elementem wielu ogrodów, które przyciągają uwagę nie tylko swoim pięknem, ale także korzystnie wpływają na bioróżnorodność i mikroklimat. Pompy zanurzeniowe odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu oczek wodnych, zapewniając odpowiednią cyrkulację wody, dotlenienie i filtrację. Sprawdź, jaki model wybrać.
Jak założyć oczko wodne? Poradnik
Budowa oczka wodnego w przydomowym ogrodzie nie jest trudna. Trzeba jednak zaplanować każdy etap prac. Jak zrobić oczko wodne? Oto najważniejsze kroki:
-
Wybierz odpowiednie miejsce – najlepiej, aby oczko wodne znajdowało się w najniższym punkcie ogrodu, z dala od drzew liściastych i było dość dobrze nasłonecznione. Miejsce powinno być też odpowiednie pod względem wielkości.
-
Przygotuj podłoże – wyrównaj teren, usuń kamienie, korzenie drzew itp. Aby uzyskać płaską i stabilną powierzchnię, możesz użyć żwiru lub piasku.
-
Wykop dołek – podczas profilowania kształtu niecki, pamiętaj, aby wykonać zagłębienie na dnie na pompę i ewentualnie na donice lub kosze z roślinami.
-
Wyłóż nieckę materiałem uszczelniającym – możesz użyć gliny, betonu, folii EPDM lub PVC. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie gotowej niecki z tworzywa sztucznego.
-
Wypełnij oczko wodą, piaskiem i żwirem (będą stanowić jego dno). Możesz także posadzić rośliny, np. lilie wodne lub irysy oraz zastosować inne akcesoria do oczka wodnego, np. fontannę.
-
Zamontuj pompę zanurzeniową, która będzie utrzymywać wodę w ruchu. Dobrym wyborem są pompy wodne RYOBI®.
Pompa zanurzeniowa do budowy oczka wodnego
Pompa zanurzeniowa jest koniecznym elementem oczka wodnego. Dzięki niej można utrzymać zbiornik wodny w odpowiednim stanie. Pompa powinna być zainstalowana zwłaszcza w zarybionych i małych oczkach wodnych, aby zapewnić optymalne napowietrzenie i oczyszczanie wody. To jednak nie jedyne zastosowania tego urządzenia. Pompa do oczka wodnego:
-
zapewnia stały obieg wody – pompa powoduje ruch wody, co zapobiega jej stagnacji, a w konsekwencji sprzyja utrzymaniu czystości (pompa oprócz filtra do oczka wodnego jest odpowiedzialna za oczyszczanie wody),
-
zapewnia zdrowe środowisko dla roślin i ryb – pompa, pompując wodę, miesza ją z powietrzem, dzięki czemu jest ona optymalnie natleniona, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu w oczku wodnym,
-
pomaga regulować temperaturę wody – cyrkulacja i mieszanie wody z powietrzem powoduje jej schładzanie, co jest istotne podczas upalnych dni,
-
może być podłączona np. do fontanny – dzięki pompie można stworzyć oczko wodne z kaskadą, które jest atrakcyjne wizualnie i zapewnia przyjemne dźwięki spływającej wody.
Pompa zanurzeniowa pełni zatem bardzo ważne funkcje i warto zainstalować ją zarówno w mini, jak i dużym oczku wodnym. Polecane są zwłaszcza modele firmy RYOBI®, które cechują się wysoką jakością, a przy tym są łatwe w użyciu. Przykładem może być akumulatorowa pompa zanurzeniowa RY18SPA z silnikiem szczotkowym 18V, która tłoczy nawet 4200 l wody w ciągu godziny z głębokości do 5 m. Natomiast wysokość podnoszenia wody wynosi aż 8 m, dzięki czemu można podłączyć ją do fontanny czy kaskady.
Warto też wspomnieć o takich funkcjach i rozwiązaniach, jak:
-
automatyczne wyłączanie po 30 s w przypadku spadku poziomu wody poniżej 33 mm – pompa nie ulegnie uszkodzeniu,
-
filtr wody (można włączyć i wyłączyć) zatrzymuje cząsteczki o wielkości powyżej 1 mm – możliwość pompowania zarówno czystej, jak i brudnej wody,
-
trzystopniowy timer, który można ustawić na 5,10 lub 15 minut – to rozwiązanie pozwala zająć się innymi zadaniami podczas pracy pompy,
-
panel kontrolny wyświetlający stan urządzenia – pozwala kontrolować czas pracy baterii, a także ostrzega o przeciążeniu pompy oraz emituje sygnał dźwiękowy informujący o blokadzie filtra,
-
zintegrowany hak do montażu na ścianie – ułatwia przechowywanie,
-
zasilanie akumulatorowe – możliwość stosowania pompy w każdym miejscu.
Pompa zanurzeniowa RYOBI® RY18SPA doskonale nadaje się do montażu w oczku wodnym, ale zakres jej zastosowania jest znacznie szerszy.
Do czego wykorzystać pompy zanurzeniowe?
Pompy zanurzeniowe mają wiele zastosowań, a zwłaszcza, gdy przeznaczone są do pompowania wody zarówno czystej, jak i brudnej. Takie modele mogą być wykorzystywane:
-
do wypompowywania wody z basenów, oczek wodnych czy akwarium,
-
do szybkiego odprowadzania wody z zalanych piwnic, np. podczas powodzi lub gdy pęknie rura,
-
do pobierania wody ze studni lub zbiorników na deszczówkę i dostarczania jej do instalacji wodnej w domu czy budynkach gospodarskich,
-
do nawadniania ogrodów i terenów zielonych z alternatywnych źródeł, np. ze studni, rzeki czy zbiornika na deszczówkę,
-
do odpompowywania wody z wykopów budowlanych czy rowów melioracyjnych,
-
w procesach oczyszczania wody, takich jak filtracja w celu uzyskania czystej i bezpiecznej wody do picia i użytku.
Pompy zanurzeniowe są wszechstronnymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie w różnych sytuacjach, w tym awaryjnych. Stanowią istotny element instalacji nawadniających, a także pozwalają wykorzystać np. deszczówkę, co jest korzystne dla środowiska i oszczędza pieniądze.
Szeroka gama narzędzi ogrodowych RYOBI®
Pompy zanurzeniowe to nie jedyne urządzenia, które można znaleźć w ofercie RYOBI®. Ta marka ma w asortymencie szeroką gamę akumulatorowych narzędzi do prac m.in. w ogrodzie. Co istotne, wszystkie sprzęty są zasilane akumulatorowo. To daje możliwość swobodnej, bezprzewodowej pracy w każdym miejscu, niezależnie od dostępu do źródła zasilania. Poza tym urządzenia akumulatorowe nie wytwarzają spalin, są ciche i łatwe w obsłudze.
>> Czytaj także: Samodzielna budowa oświetlenia ogrodowego
Budowa oczka wodnego oraz innych ogrodowych konstrukcji z wykorzystaniem produktów RYOBI® jest łatwa i przyjemna. Należy jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem prac dokładnie zaplanować każdy ich etap i zaopatrzyć się w potrzebne materiały i narzędzia.
Materiał Partnera
Zdjęcia: Adobe Stock