parasole ogrodowe w różnych stylach

Parasole ogrodowe w różnych stylach – jaki model wybrać do swojego ogrodu?

Ogrody małe i duże

Parasol ogrodowy ma jedno, główne zadanie – ochronę przed nadmiernym słońcem. Podczas zakupów zwykle bierze się pod uwagę materiał wykonania, wielkość oraz stabilność. Oprócz tego ważny jest również design, ponieważ parasol powinien pasować do aranżacji ogrodu. Jaki model wybrać, aby nie zakłócić harmonii otoczenia?

reklama

Eleganckie parasole na wysięgniku

Uniwersalną i jednocześnie bardzo funkcjonalną opcją są parasole ogrodowe na wysięgniku, których czasza jest mocno wysunięta w bok względem stelaża. Dzięki temu parasol można ustawić obok stolika lub zestawu wypoczynkowego, a rama nie będzie przeszkadzać. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – system z wysięgnikiem umożliwia regulację kąta nachylenia. Wraz ze zmieniającym się położeniem słońca na niebie, można modyfikować stopień zacienienia.

Parasole z wysięgnikiem charakteryzują się dużymi gabarytami, dlatego najlepiej sprawdzają się na sporej wielkości tarasach. Aby były stabilne, posiadają ciężką podstawę. Można je przenosić, nie jest to jednak zadanie dla jednej osoby, dlatego najczęściej stawia się je w jednym, stałym miejscu. Pomimo rozmiarów, takie modele są bardzo minimalistyczne, nowoczesne i eleganckie. Pasują do większości ogrodów, zwłaszcza jeśli dom zbudowany jest w technologii pasywnej, wyróżniającej się prostą konstrukcją.

eleganckie parasole na wysięgniku

Designerskie parasole z łukowatym stelażem

Parasole ogrodowe najczęściej posiadają prosty stelaż, który w bardziej designerskich wersjach może być asymetrycznie pochylony. To stylowe, proste w aranżacji rozwiązanie. Jednak coraz większą popularność zyskują modele z okrągłą czaszą oraz stelażem wygiętym w łuk. Pozwala to na postawienie parasola obok stolika, a nie pośrodku niego.

Model tego typu zostanie najlepiej wyeksponowany w nowoczesnym, uporządkowanym ogrodzie, ponieważ wtedy kontrastuje z prostymi bryłami. Pod nim obowiązkowo powinny znaleźć się eleganckie, technorattanowe meble.

designerskie parasole z łukowatym stelażem

Klasyka zawsze w modzie

Duże, nowoczesne parasole nie każdemu będą odpowiadać. Wtedy lepszym wyborem są klasyczne modele, które wbija się w ziemię, wkłada w specjalnie wydrążony otwór w stole lub mocuje na dodatkowym stojaku. Takie parasole są mniejsze, bardziej dyskretne i zdecydowanie mniej przytłaczające w przypadku niedużych tarasów i ogrodów. Jednocześnie pasują tak naprawdę do każdej aranżacji, zarówno eleganckiej, jak i boho, czy rustykalnej. Czasze dostępne są w wielu kolorach, od neutralnego beżu i szarości, aż po turkus, butelkową zieleń czy mocny granat. Dzięki temu mogą wtopić się w otoczenie lub wręcz przeciwnie, stanowić przykuwający wzrok akcent.

parasole ogrodowe w różnych stylach

Parasol plażowy w środku miasta

Jeśli w ogrodzie znajduje się basen (również ten dmuchany), warto pomyśleć o… parasolu plażowym! Może być wykonany z lekkiej tkaniny wykończonej charakterystyczną falbanką lub z materiału imitującego słomę. Do tego wystarczy dobrać drewniane krzesła lub leżaki, niski rattanowy stolik na zimne napoje oraz postawić obok donicę z egzotycznym kwiatem, by uzyskać styl hawajski.

Wbrew pozorom tak zaaranżowane miejsce do wypoczynku może pasować do większości aranżacji, nawet bardziej eleganckich. Kluczową kwestią jest wybranie wszystkich elementów z wysokiej jakości materiału, jak drewno, by efekt nie był kiczowaty. Dodatkowo im bujniejsza roślinność występuje w ogrodzie, tym całość jest bardziej spektakularna.

Żagiel przeciwsłoneczny

Ciekawą, choć nietypową opcją jest żagiel przeciwsłoneczny. Jego zastosowanie jest dokładnie takie samo, jak parasola, różni się natomiast tym, że nie posiada stelaża. Tkanina chroniąca przed nadmiernym słońcem jest montowana bezpośrednio do elewacji budynku oraz ogrodzenia, ewentualnie do słupa. Taki żagiel ma zwykle postać trójkąta, choć można znaleźć też wersje prostokątne lub kwadratowe, dopasowując wymiary oraz kształt materiału do swoich potrzeb i możliwości przestrzennych.

To rozwiązanie najlepiej pasuje do nowoczesnych domów oraz ogrodów. Wygląda oryginalnie, choć przy tym elegancko i luksusowo. Żagiel utrzymany w beżowej kolorystyce będzie też dobrze wyglądać obok ceglanej elewacji, w otoczeniu drewnianych mebli i bogatej roślinności. Wtedy warto pomyśleć o montażu girland świetlnych przy jego krawędziach, co sprawi, że całość nabierze magicznego charakteru.

jak dobrać parasol do ogrodu

Jak dobrać parasol do ogrodu?

Parasole ogrodowe mogą być wykonane w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, klasycznym lub boho. Najbardziej uniwersalne są wersje w stonowanych kolorach, chociaż czasza w energetycznym odcieniu będzie stanowić ciekawy, przykuwający wzrok akcent. Gdy efekt ma być luksusowy i elegancki, najlepiej sprawdzają się tradycyjne parasole oraz duże modele na wysięgniku. Dla osób, które cenią sobie oryginalny design w otoczeniu i tak projektują nie tylko dom, ale i ogród, dobrym wyborem będzie parasol ze stelażem wygiętym w łuk. Natomiast wersja plażowa pozwoli uzyskać egzotyczny klimat, który będzie stanowić namiastkę wakacji.

Artykuł sponsorowany