ogrzewanie tarasowe

Imprezy na tarasie jesienią? Potrzebny będzie ogrzewacz ogrodowy lub promiennik tarasowy

Ogrody małe i duże

Nadejście jesieni i niższych temperatur nie musi oznaczać końca imprez na świeżym powietrzu. Nawet w chłodniejsze dni możemy zorganizować udane przyjęcie na tarasie pod warunkiem, że zadbamy o komfort cieplny gości. Idealnym rozwiązaniem jest ogrzewacz ogrodowy. Sprawdź, jaki promiennik tarasowy wybrać.

reklama

Ogrzewanie tarasowe – komfort cieplny w czasie chłodniejszych dni

Koniec sezonu letniego nie oznacza, że musimy rezygnować z imprez na tarasie. Wystarczy się odpowiednio przygotować. Z uwagi na niższe temperatury warto zadbać o ogrzewanie. Na rynku dostępne są specjalne rozwiązania dostosowane do użytkowania na tarasie i w ogrodzie.

Ciepło podczas jesiennych przyjęć na otwartej przestrzeni zapewnią ogrzewacze gazowe ogrodowe lub promienniki elektryczne. Alternatywą są także paleniska, w których można rozpalić ognisko. Jednak z uwagi na ryzyko pożaru ogrzewacze tarasowe na drewno nie są dobrym pomysłem. Lepiej wybrać bezpieczne lampy grzewcze.

Czytaj więcej o najlepszych sposobach ogrzewania tarasu >>>

Ogrzewacze ogrodowe w przeciwieństwie do tradycyjnych metod ogrzewania nie działają na zasadzie konwekcji, czyli przemieszczania się cząstek powietrza pod wpływem temperatury. Taka metoda jest nieefektywna w przestrzeni otwartej.

Promienniki tarasowe emitują promieniowanie podczerwone, co oznacza, że energia transportowana przez fale zamienia się w ciepło w momencie kontaktu z człowiekiem lub przedmiotem. W efekcie odczuwamy komfort cieplny niemal natychmiast.

Ogrzewacze ogrodowe nie nagrzewają powietrza. Działają na takiej samej zasadzie jak promienie słoneczne, a przy tym są w pełni bezpieczne dla człowieka, ponieważ nie emitują szkodliwego promieniowania UV. Ogrzewacze tarasowe różnią się głównie źródłem zasilania i mocą.

Ogrzewacze tarasowe gazowe

Ogrzewacz ogrodowy gazowy to urządzenie zasilane butlą z gazem (propan-butan), która jest sprytnie ukryta w obudowie. Moc podgrzewaczy jest zróżnicowana, przez co można dobrać odpowiedni do wielkości tarasu.

Zadaszony taras w jesiennej scenerii ogrodu
Ogrzewanie tarasowe pozwala cieszyć się wszystkimi barwami jesieni bez narażania się na dokuczliwy chłód

Najpopularniejsze są ogrzewacze gazowe ogrodowe kształtem przypominające latarnię, piramidę lub parasol, ale dostępne są również w innych formach. Z uwagi na gabaryty mają kółka do łatwego przemieszczania, a także jest możliwość zamontowania ich do podłoża na stałe.

Ogrodowe ogrzewacze gazowe zwykle wyposażone są w zapłon piezoelektryczny oraz płynną regulację przepływu gazu, dzięki czemu można sterować wysokością temperatury. Dobre modele posiadają też automatyczne systemy zabezpieczające, które uniemożliwiają wyciek gazu w przypadku przewrócenia lub przypadkowego zgaśnięcia płomienia. Ponadto wyróżniają się niską emisją dwutlenku węgla.

Promienniki tarasowe elektryczne

Ogrzewacze ogrodowe elektryczne zasilane są sieciowo, co oznacza, że ich użytkowanie uzależnione jest od dostępu do źródła prądu. Dostępne są w wielu różnych formach.

Stojące lampy grzewcze posiadają regulowane ramię w zakresie wysokości. Można je też skierować w konkretne miejsce, czyli tam, gdzie jest w danej chwili największa potrzeba. Inną wersją są niskie grzejniki, w którym zazwyczaj lampa grzewcza umieszczona jest pionowo i zajmuje prawie całą wysokość ogrzewacza.

Ciekawym rozwiązaniem są też ogrzewacze wiszące, które można umieścić bezpośrednio nad stołem lub narożnikiem ogrodowym, aby ciepło rozchodziło się równomiernie. Natomiast promienniki naścienne występują głównie w formie prostokątnych paneli i montuje się je na ścianie.

Najpopularniejsze są 2 rodzaje tarasowych promienników:

  • Promienniki e – ciepło wydzielane jest przez lampę o rdzeniu z wolframu w osłonie z cząsteczkami fluorowców. Cechują się dużą mocą oraz wysoką temperaturą (nawet ok. 200°C). Doskonale sprawdzają się na dużych tarasach, ponieważ nie muszą znajdować się w bliskiej odległości od osób tam przebywających.
  • Promienniki z włóknem węglowym – wyposażone są w grzałkę z karbonowym rdzeniem. Ich moc jest niższa w porównaniu do technologii halogenowej, jednak doskonale sprawdzają się do ogrzewania tarasu i charakteryzują się dłuższym czasem eksploatacji.

Szukasz elektrycznego ogrzewacza ogrodowego? Kup teraz lampę grzewczą na taras >>>

Co wybrać – ogrzewacz elektryczny czy gazowy?

Wybór sposobu ogrzewania tarasu uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę źródło prądu. Jeżeli w pobliżu tarasu nie ma gniazdka, lepszym rozwiązaniem są ogrzewacze gazowe, które można ustawić w dowolnym miejscu. Ich wadą jest jednak konieczność czekania przez kilka minut na rozgrzanie oraz podatność na czynniki zewnętrzne, np. wiatr czy przewrócenie. W większości ogrzewacze są jednak odpowiednio zabezpieczone przed takimi wypadkami. Dodatkowo ogrodowe ogrzewacze gazowe są dość duże i zajmują sporo miejsca.

Promienniki elektryczne nagrzewają się błyskawicznie po włączeniu, a poza tym wielu producentów wskazuje na wyższą wydajność w porównaniu do ogrzewaczy gazowych. Ponadto dostępne są w różnych formach, nawet kompaktowych.

Biorąc pod uwagę cenę, to ogrzewacze ogrodowe zasilane elektrycznie są zdecydowanie tańsze niż gazowe. Koszt promiennika to nawet niecałe 300 zł. Jednak trzeba pamiętać, że urządzenie powinno być dobrane do wielkości tarasu.

Wybór odpowiedniego ogrzewacza ogrodowego zależy również od mocy i zasięgu grzania czy odporności na czynniki atmosferyczne.

Jak dobrać moc ogrzewacza do powierzchni tarasu?

Wybierając ogrzewacz ogrodowy, przede wszystkim musimy dobrać odpowiednią moc urządzenia. Przy tym nie należy kierować się całkowitą powierzchnią tarasu, a jedynie tą, która docelowo ma być ogrzewana. Przyjmuje się, że do ogrzania powierzchni do 10 m² wystarczy promiennik tarasowy o mocy ok. 1400 W. Organizując przyjęcie jesienią, warto mieć to na uwadze.

Trzeba pamiętać również o sposobie montażu ogrzewacza. Stacjonarne promienniki można swobodnie przestawiać. Z kolei im wyżej zawieszone są lampy wiszące, tym większa powinna być ich moc. Optymalna wysokość montażu dla typowych promienników tarasowych wynosi 1,8–2,5 m.

Kolejna kwestia to stopień osłonięcia tarasu przed wiatrem. Im bardziej odkryty, tym komfort cieplny może być mniejszy. W takiej sytuacji warto wybrać ogrzewacz o większej mocy. Dobrym rozwiązaniem jest także model z regulacją mocy, przez co można zadbać o odpowiednią temperaturę w razie potrzeby.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, organizując przyjęcie na tarasie jesienią?

Organizacja spotkania towarzyskiego na świeżym powietrzu we wrześniu lub październiku nie różni się zbyt od urządzania przyjęcia latem. Musimy tylko pamiętać, że wraz z nadejściem jesieni dni stają się coraz chłodniejsze i krótsze. Zatem warto zadbać o komfort cieplny gości oraz odpowiednie oświetlenie. Ogrzewanie tarasu jesienią za pomocą promienników gazowych lub elektrycznych jest wystarczające. Dodatkowo możemy też przygotować koce i pledy dla gości.
 

Przyjęcie w ogrodzie na tarasie jesienią – wznoszenie toastu
Dzięki promiennikom tarasowym jesienne chłody nie są przeszkodą w spędzaniu czasu z bliskimi

Ważne jest także odpowiednie oświetlenie na tarasie. Może się okazać, że potrzebne będą dodatkowe punkty, np. girlandy ogrodowe, latarnie czy świece. Dzięki temu zyskamy nie tylko dodatkowe źródło światła, ale także stworzymy przytulny klimat i efektowną dekorację.

Warto też zadbać o jesienne dekoracje na tarasie. Kompozycje z wrzosów w donicach są wręcz obowiązkowe. Doskonałe dopełnienie aranżacji stanowią zaś dynie i wszelkie inne jesienne ozdoby, np. kasztany, żołędzie czy jarzębina.

Warto organizować przyjęcia jesienią na tarasie, aby wykorzystywać każdą okazję do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, zanim przyjdzie zima.

Materiał Partnera

Zdjęcie: shutterstock