Ogród wolny od kleszczy? Naturalnie
Ogrody małe i dużeKleszcz – choć niepozorny, potrafi być powodem wielkiego niepokoju i poważnych problemów zdrowotnych. Coraz więcej osób przekonuje się, że by „złapać” kleszcza wcale nie trzeba wypraw w głąb lasu… Czasem wystarczy poranna kawa w ogrodzie.
Niestety musimy liczyć z tym, że kleszcze żyją w miejscach obfitujących w roślinność, również na działce lub w ogrodzie. Chyba że zastosujemy preparat, dzięki któremu po dwóch dobach z ogrodu znika 100% populacji niebezpiecznych roztoczy, co zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez naukowców SGGW w 2018 roku.
Uwaga, przebiegły kleszcz!
Kleszcz to pajęczak z rodziny roztoczy. Wyposażony w świetny węch i zmysł wyczuwania temperatury. Jest niewielki, a jego ukłucie niewyczuwalne. Te sprytne stworzenia mają zdolność znieczulania miejsca ukąszenia! To dlatego najczęściej odkrywamy jego obecność na długo po tym, jak staliśmy się jego ofiarą. Kleszcze żywią się krwią – ludzką i zwierzęcą. Podczas wysysania krwi przenosząc niebezpieczne choroby. Najgroźniejsze choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Zwłaszcza w przypadku dzieci.
Przed ukąszeniami chronimy wszystkich domowników, również psy czy koty. Dzięki szeroko zakrojonej akcji informacyjnej w mediach, na leśne spacery ubieramy się tak, by uchronić się przed ukąszeniem. A po powrocie uważnie oglądamy ciało, by wykluczyć obecność kleszcza. Pachwiny, pachy, zagłębienie pod kolanem – to miejsca, gdzie kleszcze najczęściej żerują w przypadku swych dorosłych ofiar. Miejscami szczególnie narażonymi w przypadku dzieci są głowa i okolice szyi. Jednocześnie pamiętać trzeba, że kleszcz może być wszędzie – zarówno w najbardziej widocznym, jak i najbardziej dyskretnym miejscu na ciele.
Bezpieczny ogród? Naturalnie!
O ile leśne spacery wzmagają naszą czujność, o tyle wyprawy na łąkę, a tym bardziej praca lub relaks w ogrodzie – już nie. Podczas ogrodowych przyjęć zdecydowanie większą uwagę przywiązujemy do ochrony przed komarami, które choć dokuczliwe – są niewspółmiernie mniej groźne od kleszczy!
By uchronić się przed zagrożeniem ze strony tych niebezpiecznych roztoczy w ogrodzie lub na działce, wystarczy zastosować Target Na Kleszcze przebadany w warszawskiej SGGW. Po upływie 24 godzin w miejscu jego rozpylenia ginie 82% kleszczy, zaś po 48 godzinach z ogrodu lub działki znika 100% kleszczowej populacji!
Target na kleszcze to preparat bezpieczny zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i ogrodowych roślin. Stosuje się go w formie oprysku, zarówno przy pomocy niewielkich, ręcznych opryskiwaczy, jak i bardziej profesjonalnych urządzeń ciśnieniowych. Pokrywanie roślinności preparatem można przeprowadzać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Należy przy tym pamiętać o dokładnym pokryciu cieczą: trawy, zarośli, krzewów, porastających zarówno miejsca nasłonecznione, jak i zacienione. Szczególnie pamiętajmy o najchętniej wybieranych przez kleszcze miejscach czyhania na swoje ofiary – to przede wszystkim końcówki gałęzi drzew, krzewów i źdźbła traw.
PARTNEREM ARTYKUŁU JEST SLEPDLAOGRODU.PL