Jak urządzić ogród odporny na suszę – jakie kwiaty, krzewy i drzewa przetrwają upał oraz suszę?
Ogrody małe i dużeUpałów coraz więcej, a deszczu coraz mniej. Sprawdź, które kwiaty, krzewy i drzewa poradzą sobie z upałem oraz suszą. Przeczytaj też jak pielęgnować rośliny oraz ogród, by bez szwanku przetrwały gorące lato.
Rośliny ogrodowe które przetrwają upał i suszę – rozchodniki, sukulenty
Zmiany klimatyczne już widać w ogrodniczych trendach – mówi Łukasz Skop, założyciel bloga Bezogrodek.com. – Ostatnio przywędrowała do nas z Europy Zachodniej moda na rabaty bylinowe przechodzące w preriowe. Królują na nich trawy, które zrobiły się bardzo popularne. Kostrzewy, proso rózgowate czy trzcinnik ostrokwiatowy. Dobrze rosną w suchej ziemi, w mocno nasłonecznionych miejscach i doskonale znoszą zimy, gdy pada mało śniegu, jak ostatnio.
Mamy też byliny, które radzą sobie z suszą, gromadząc wodę w liściach, łodygach czy korzeniach, czyli sukulenty. Rozchodnikom i rojnikom wystarczy ziemia pomieszana z piaskiem, można je sadzić na skalniakach, murkach, dachach, a nawet w potłuczonych starych doniczkach albo rurkach drenarskich. Za minimum uwagi odpłacą się ładnymi liśćmi w kolorach od zieleni do purpury, a rozchodniki także miododajnymi kwiatami, które zwabią do naszego ogrodu pszczoły i motyle. Niektóre są zimozielone, a inne – jak rozchodnik kamczacki czy kaukaski – kwitną nawet dwa razy w sezonie, pod warunkiem, że przytniemy nasienniki.
Z brakiem wody dobrze radzą sobie też rośliny o liściach pokrytych kutnerem, czyli białymi lub srebrnymi włoskami, na przykład postawna dziewanna omączona (dorasta do 1,8 metra). To kuzynka naszej rodzimej, która nazwę zawdzięcza białym liściom, wyglądającym jak obsypane mąką. Jest też czyściec wełnisty – srebrzysty i aksamitny w dotyku.
Zobacz też: Jak podlewać rośliny i nawadniać ogród w lecie – praktyczne wskazówki
Co posadzić w ogrodzie odpornym na suszę? Kwiaty jednoroczne i byliny, które znoszą upały
Nie jesteśmy jednak skazani tylko na rośliny preriowe czy sukulenty. Mamy bowiem całkiem sporo pięknie kwitnących drzew, krzewów i kwiatów, które dobrze radzą sobie z suszą. – Warto przypomnieć sobie o kwiatach jednorocznych, które ostatnio straciły na popularności – radzi Łukasz Skop. – Moje ulubione to te pochodzące z pustynnych obszarów Ameryki czy Afryki. A więc portulaka wielkokwiatowa, pamiętam ją jeszcze z dzieciństwa, dimorfoteka o kwiatach jak małe kolorowe słońca i eszolcja kalifornijska, nazywana maczkiem kalifornijskim ze względu na piękne, delikatne płatki w intensywnie żółtym albo pomarańczowym kolorze.
Spośród wielorocznych bylin ozdobą ogrodu mogą być jeżówki o charakterystycznych kolczastych środkach okolonych płatkami purpurowymi, żółtymi czy białymi. Pięknie kwitną nawet na suchych, przepuszczalnych glebach, mało podlewane. Godne polecenia są (a jesienią można z nich zrobić suche bukiety) przegorzany i krwawnik pospolity. Liście tych pierwszych bylin dorastające do metra przypominają liście ostów. Są srebrne od dołu i zielone od góry, ale najpiękniejsze są kwiaty przegorzanów – idealnie kuliste, z fioletowymi, białymi lub niebieskimi płatkami. Ich słodki nektar przyciąga pszczoły i trzmiele. Krwawnik odmiany ‘Moonshine’ też ma piękne, srebrzyste liście, a od kwietnia do października zakwita żółtymi kwiatami zebranymi w baldachy.
Odpowiednim wyborem jest też stara dobra macierzanka rosnąca w polskich ogrodach od dziesięcioleci. Tworzy piękne fioletowe kobierce, słodko pachnie, a owady uwielbiają jej nektar. Ale do wyboru mamy też wiele innych odmian: macierzankę zwyczajną, austriacką czy cytrynową, która nagrzana słońcem pięknie pachnie cytrusami.
Drzewa i krzewy odporne na upał oraz suszę – jakie wybrać do ogrodu?
– Jeśli chodzi o drzewa i krzewy, radziłbym podpatrzeć, co sadzi się wokół ruchliwych ulic w dużych miastach – mówi Łukasz Skop. – Wiadomo, że takie rośliny będą dobrze znosiły suszę, skoro potrafi ą przetrwać obok nagrzanego asfaltu. Na przykład grusze, odmiany ozdobne, z małymi owocami, za to pięknie kwitnące, choćby drobnoowocową ‘Chanticleer’.
Ale sprawdzą się też inne gatunki z palowym systemem korzeniowym (czyli takim, który sięga głęboko po wodę i nie zabiera jej roślinom posadzonym obok): jarzębiny, głogi, morwy i robinie. Pięknym drzewem jest też glediczja. Odmiana ‘Inermis’ nie ma ostrych, długich kolców, więc jest bezpieczna.
Wśród krzewów dość oczywistym wyborem są iglaki, na przykład jałowce. Dla fanów pięknych zapachów – lilaki, popularnie zwane bzami, na przykład lilak koreański (nadaje się też do donic na balkony). Ale okazuje się, że natura stworzyła też róże, którym niestraszna jest susza.
Dzika Rosa rugosa, o pomarszczonych płatkach w kolorze kardynalskiej purpury (a niekiedy białych), pięknie wygląda nie tylko na nadmorskich wydmach, ale i w przydomowych ogródkach. Lubią ją ogrodnicy, bo poza warunkami pogodowymi odporna jest też na choroby charakterystyczne dla innych gatunków róż. Jesienią pyszni się czerwonymi owocami, podobnie jak jej inna krewna, też dobrze radząca sobie z suszą – róża jabłkowata (Rosa villosa). Jej owoce, które mają znacznie więcej witaminy C niż cytryna, są jak małe jabłuszka zwisające w kiściach. Jedne i drugie są jadalne i świetnie nadają się na dżemy czy nalewki.
Jak poradzić sobie z upałem i suszą w ogrodzie?
Na co zwrócić uwagę, projektując ogród w czasach suszy, radzi Łukasz Skop:
-
Zadbaj o gromadzenie deszczówki – postaw beczki albo skieruj rynnę do zbiornika wodnego. Przyda się nie tylko do podlewania, ale też zwiększy wilgotność w ogrodzie.
-
Zadbaj o ściółkę – zatrzyma wodę w ziemi, bo zapobiegnie jej parowaniu. Najlepiej podsypuj rośliny kompostem, bo zawiera też składniki odżywcze. Jeśli go nie masz, możesz użyć skoszonej trawy, kory czy zrębków z pociętych gałęzi.
-
Nie betonuj – unikaj ścieżek z betonu czy kamiennych płyt albo takich powierzchni. To materiały, które łatwo się nagrzewają, a potem oddają ciepło, dodatkowo wysuszając ogród. Lepiej zrobić ścieżki ogrodowe ze zrębków pociętych gałęzi czy trocin. Jeśli planujesz podest – zrób go z drewna, bo ono mniej się nagrzewa.
-
Osłaniaj – jeśli już sadzisz rośliny mało odporne na suszę w nasłonecznionym miejscu, zadbaj, by je osłonić żywopłotem, pergolą czy specjalnym ekranem.
Przeczytaj też: Jak zbierać deszczówkę i do czego ją wykorzystywać w ogrodzie?
TEKST I WYBÓR: AGNIESZKA WÓJCIŃSKA
ZDJĘCIA: SERWISY PRASOWE, Shutterstock