Przepis na ogród japoński – co w nim rośnie?
Ogrody małe i dużePrzepis na ogród japoński? Kiście fioletowych glicynii i bzów oraz olbrzymie kępy misternie przyciętych azalii w różnych odcieniach różu, czerwieni i koralu.
Działka w mieście kojarzy się raczej z ogródkami pracowniczymi, w których mieszczuchy z poświęceniem uprawiają pomidory, cebulę, czosnek, maliny i truskawki. Państwo Glaser z Düsseldorfu postanowili odziedziczone po dziadkach 500 metrów kwadratowych zamienić w idealny świat rodem z japońskiej bajki, a nie w praktyczny przydomowy warzywnik. – Ekologiczną włoszczyznę kupimy sobie w sklepie – uznali – a widoków, które tak uspokajają i wyciszają, ze świecą szukać.
Jak zaprojektować ogród w stylu japońskim?
Na cienistej działce z oczkiem wodnym pośrodku stały trzy drzewa: wiśnia, magnolia i bardzo stary bez. To był dobry początek. Rabaty z pietruszką zamienili w trawnik, nawieźli kamieni i dosadzili wisterie oraz bluszcze, które gęstą ścianą liści otuliły murki i ogrodzenia. Do tego paprocie, piwonie i cis, ale prawdziwa orgia kolorów zaczyna się wtedy, gdy zakwitają azalie japońskie w różnych odcieniach różu, czerwieni, pomarańczu. Na tle szmaragdowej trawy i niewielkich, rozwichrzonych klonów palmowych wyglądają oszałamiająco.
Rośliny do ogrodu japońskiego – azalie
Właściciel przycina je 2-3 razy do roku, by krzewy zachowały kulisty kształt. Ostatnie cięcie robi we wrześniu–październiku, żeby nie uszkodzić pąków kwiatowych na przyszły sezon. Uprawa tych roślin nie należy do najłatwiejszych, potrzebują kwaśnej ziemi i są wrażliwe na przymrozki. – Z doświadczenia wiemy jednak, że bardziej niż niskie temperatury szkodzą im suche, lodowate wiatry. Najgorsze są mroźne, bezśnieżne i wietrzne zimy – mówi właściciel. – Trzeba je wtedy okrywać, bo posadzone wokół gęste krzewy, które tworzą ciepłą otulinę, mogą nie wystarczyć.
> Polubisz też: Japoński zakątek <
Co jeszcze rośnie w ogrodzie japońskim?
1. Azalia japońska „Schneewittchen”: Karłowaty krzew o przepięknych białych kwiatach, zdobiących roślinę w maju i czerwcu. Najlepiej rośnie w ogrodach półcienistych, lubi kwaśną, żyzną i przepuszczalną ziemię, a więc doskonale wygląda
na wrzosowiskach. Można ją też sadzić w ogrodach skalnych, ale trzeba wtedy pamiętać o częstym podlewaniu.
2. Cis „Summergold”: Długowieczny, wolno rosnący, dobrze radzi sobie w cieniu drzew i wysokich budynków, ale można go też sadzić w pełnym słońcu, wtedy ma bardziej złociste igły. Może być wykorzystywany jako roślina okrywowa. Lubi wilgoć, ale nie toleruje przelewania.
3. Magnolia liliflora „Nigra”: Odmiana o ciemnych, niemal burgundowych kwiatach w kształcie kielichów, które bardzo ładnie pachną. Kwitnie w kwietniu i maju, zanim na gałęziach pojawią się liście. Jest tak piękna, że koniecznie trzeba ją posadzić w najważniejszym miejscu ogrodu. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste. Latem potrafi powtórzyć kwitnienie.
4. Wisteria: Kwitnie tylko trzy tygodnie, ale warto na jej kwiaty czekać, bo zwisające kiście długości kilkudziesięciu centymetrów zamieniają ogród w baśniową krainę. Potrzebuje żyznej ziemi i miejsca ciepłego oraz słonecznego, ale osłoniętego od wiatru. Trzeba jej przygotować solidne podpory, bo obciążone kwiatami pędy są bardzo ciężkie.
5. Azalia japońska „Kermesina”: Jedna z najładniejszych i najbardziej niezawodnych azalii. Najmocniej kwitnie w maju, a jej rubinowe kwiaty jaśnieją z wiekiem. Zimą liście nabierają fioletowego koloru. Łatwa w uprawie, mrozoodporna, ale woli słońce niż cień. Gdy ma za mało światła, gorzej kwitnie.
6. Azalia jpoańska „Geisha Orange”: Ma jaskrawopomarańczowe kwiaty o koralowym odcieniu, który jest najmocniejszy pod koniec maja. Dobrze rośnie, ale potrzebuje miejsc zacisznych i osłoniętych przed zimnym wiatrem. Jej liście zdobią ogród przez cały rok, bo zimą zmieniają kolor na czerwonobordowy. Lubi widny cień, najlepiej się czuje pod koronami wysokich drzew.
7. Klon Shirasawy „Areum”: To niewielkie drzewo o pięknych wachlarzykowatych liściach, ułożonych płasko do góry, to malowniczy i egzotyczny akcent w ogrodzie. Potrzebuje żyznej, próchniczej ziemi, najlepiej rośnie w półcieniu. Kwitnie w maju na żółto, a jego owoce skrzydlaki przybierają kolor burgundowy. Można go poprowadzić jako bonsai.
8. Bez – lilak pospolity: Mało wymagający krzew, który rośnie w każdej ziemi, choć odmiany ogrodowe potrzebują żyźniejszej. Wszystko mu jedno, czy na słońcu, czy w cieniu. Długowieczny, nie przemarza nawet w ostre zimy. Kwiaty mogą być w kolorach od białego przez różowe, fioletowe, niebieskie do purpurowego, zawsze mocno i przyjemnie pachną.
Zobacz cały ogród japoński w galerii zdjęć
TEKST: JOANNA HALENA ZDJĘCIA: FLORA PRESS/JURGEN BECKER, Shuttestock.com