Jak wybrać meble ogrodowe? Polecamy stylowe meble do ogrodu oraz praktyczne zestawy wypoczynkowe na taras i balkon
Ogrody małe i dużeJak wybrać stylowe, wygodne meble ogrodowe? Jaki zestaw mebli ogrodowych sprawdzi się najlepiej na tarasie – z drewna, rattanu, a może technorattanu? A jaki komplet wypoczynkowy wybrać na balkon? Radzimy, co warto wziąć pod uwagę i polecamy praktyczne, nowoczesne meble do ogrodu, z którymi stworzysz najpiękniejsze kąciki do relaksu pod chmurką.
Jak wybrać stylowe i funkcjonalne meble ogrodowe i tarasowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu mebli ogrodowych?
Sezon na wypoczynek na świeżym powietrzu już się rozpoczął, ale prawdziwe lato dopiero przed nami. Nie ma nic przyjemniejszego niż relaks na własnym tarasie czy w ogrodzie. Nawet na niewielkim balkonie w mieście możesz poczuć się jak na wakacjach, pod warunkiem, że pięknie go zaaranżujesz. Jeśli jeszcze nie zdecydowałaś, jak urządzić przestrzeń do odpoczynku, żeby była wygodna i pięknie się prezentowała, nasze rady mogą okazać się pomocne. Polecamy stylowe i praktyczne meble oraz zestawy wypoczynkowe do ogrodu. Zobacz, czym kierować się przy wyborze i jak stworzyć dobrany zestaw mebli na taras i balkon. Przeczytaj:
Czym powinny charakteryzować się dobre meble ogrodowe, balkonowe i na taras?
Przede wszystkim zastanów się, gdzie będą stały. Czy zawsze będzie to ogród, a może także balkon czy taras? Czy miejsce będzie na stałe, czy tylko częściowo zadaszone, a może wypoczynek na nich będzie odbywał się tylko pod chmurką? To ważne kwestie, od których zależy wybór materiału z jakiego będą zrobione (możesz wybrać aluminium, naturalny rattan, meble wykonane z tworzyw sztucznych albo technorattanowe), ale także ilość mebli, odpowiednia aranżacja i wreszcie styl.
Poza estetyką, jakością wykonania, ważna jest wygoda i funkcjonalność – zarówno w użytkowaniu, jak i w składaniu oraz magazynowaniu mebli. O tym trzeba myśleć zawczasu, bo sezon letni kiedyś przecież się kończy i meble trzeba przechować w nienagannym stanie do kolejnego lata. Składane leżaki łatwo wsunąć za szafę, lekkie krzesła ogrodowe można sztaplować (nie zajmą w ten sposób wiele miejsca w garażu), problemem może być duży zestaw ogrodowy złożony z kanapy, foteli i podnóżków. Jeśli meble ogrodowe nie są wykonane z technorattanu, odporne na warunki atmosferyczne, zastanów się czy masz miejsce, żeby przechować je zimą w zamkniętym pomieszczeniu.
Warto mieć w ogrodzie lub na tarasie miejsce, gdzie ogrzejesz się, gdy na zewnątrz zrobi się chłodniej. Tańczące płomienie umilą wieczory, a przyjemnie ciepło zapewnią nowoczesne paleniska ogrodowe. Sprawdź, które wybrać!
Czy tanie meble ogrodowe mogą być ładne?
Często nam się wydaje, że cena jest gwarantem jakości i urody produktu. Czy rzeczywiście im droższy i bardziej rozbudowany zestaw mebli ogrodowych, tym przyjemniejszy (również dla oka) i wygodniejszy wypoczynek? Niekoniecznie. Jeśli lubisz często zmieniać kolory lub obicia i każdego lata marzy ci się inna aranżacja ogrodu czy tarasu, nie inwestuj w bardzo drogie meble, które po sezonie czy dwóch się znudzą. Rozejrzyj się po wyprzedażach, by kupić tańsze meble ogrodowe, które będą estetycznie wykonane, trwałe, wygodne i stabilne. Możesz też zrobić je sama – z palet, skrzynek po owocach, materaców przykrywanych kolorowymi kocami i pikowanych poduszkami – takie oryginalne meble zawsze cieszą najbardziej.
Przeczytaj też: Jak zaaranżować kącik wypoczynkowy w ogrodzie – od sprzątania po dekorowanie
Z jakiego materiału powinny być zrobione meble do ogrodu, a z jakiego meble tarasowe – drewna, technorattanu, a może metalu?
Komplet, który dzień i noc stoi na powietrzu, powinien być zrobiony z wytrzymałego, wodoodpornego materiału. Oczywiście, że rattanowy narożnik wygląda szlachetniej niż taki sam z tworzyw sztucznych, ale jest mniej praktyczny i szybciej ulegnie zniszczeniu jeśli nie będzie poddawany regularnej konserwacji. Na szczęście na rynku jest szeroki wybór nowoczesnych materiałów, które do złudzenia przypominają naturalne, wyglądają stylowo, a są o wiele bardziej funkcjonalne, praktyczne i w stu procentach podlegają recyclingowi.
-
Jednym z nich jest technorattan – odporny na opady (pod wpływem wilgoci nie odkształci się i nie zszarzeje jak naturalny), nie wymaga też tylu zabiegów pielęgnacyjnych co np. drewno, które trzeba zabezpieczać olejem (z wyjątkiem gatunków egzotycznych, które zawierają naturalne substancje oleiste). Meble ogrodowe technorattanowe to sprawdzone rozwiązanie np. do dużych ogrodów. Do takiego zestawu można dokupić modne pokrowce z wodoodpornej tkaniny (są dostępne w bogatej ofercie kolorystycznej) odpornej na promienie UV, które na pewno nie wyblakną po jednym sezonie. Konserwacja mebli ogrodowych z technorattanu jest bardzo prosta –ogranicza się do odkurzenia i przetarcia wilgotną ściereczką.
-
Jeśli chcesz kupić meble ogrodowe odporne na każdą pogodę, to wybierz komplet wykonany z aluminium lub innego proszkowo malowanego metalu. Metalowe stoły i żeliwne krzesła ogrodowe w odpowiedniej aranżacji wyglądają bardzo romantycznie. To meble na lata. Są nie tylko odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ale również niezwykłe trwałe. Ich wadą możne być natomiast dość duża waga w porównaniu z krzesłami z rattanu lub plastiku, dlatego lepiej sprawdzą się w ogrodzie niż na małym balkonie w bloku.
-
Jeśli dysponujesz zadaszonym tarasem (z markizą, która automatycznie rozkłada się kiedy zaczyna padać), albo możesz postawić meble w ogrodzie pod namiotem czy w altanie – wtedy możesz pokusić się o zestaw mebli z naturalnych materiałów (zamiast technorattanowych czy aluminiowych). Ponadczasowe drewno odpowiednio zabezpieczone ładnie się starzeje i zawsze wygląda stylowo.
-
Wiklina pięknie ozdobi miejsce do spożywania posiłków w twoim ogrodzie. O lekkie ażurowe meble z bambusa trzeba dbać – nie zostawiać na deszczu, ani na dużym wietrze (są delikatne i mało stabilne), za to pięknie wyglądają, zwłaszcza gdy chcesz zaaranżować taras czy balkon w skandynawskim stylu.
Jak dopasować zestaw mebli do stylu ogrodu lub tarasu?
Ogród, a zawłaszcza taras, jest przedłużeniem salonu i podobnie jak on powinien być urządzony z należytą starannością, by zapewnić ci wygodny wypoczynek. Warto zwrócić uwagę w jakim stylu urządzona jest twoja zieleń wokół domu, żeby meble ładnie wpisały się w roślinność, pasowały do dekoracji oraz małej architektury ogrodowej.
Do minimalistycznej aranżacji ogrodów japońskich dobierz proste nowoczesne meble, w stonowanych kolorach wtapiających się w otoczenie. Komplet mebli ze stali szlachetnej, złożony ze stołów i stolików z metalowymi elementami oraz szklanymi blatami oraz wygodnych krzeseł, będzie ładnie korespondował z często spotykanymi w ogrodzie zen lustrami.
W klasycznym ogrodzie, na przykład zaaranżowanym w lubianym stylu prowansalskim, sprawdzą się meble z bielonego drewna – ozdób je miękkimi poduszkami oraz pledami w odcieniach beżów i błękitów, by wygodnie wypoczywać. Możesz też rozpiąć nad nimi baldachim z lekkiej tkaniny, który ochroni przed słońcem. Taki zestaw ogrodowy lub tarasowy stworzy ciepły, przytulny nastrój.
W ogród rustykalny, zaprojektowany w sielskim klimacie, z dziko rosnąca roślinnością, idealnie wpiszą się meble z rattanu – tradycyjne fotele z wysokimi oparciami, stoły i krzesła stylizowane na dawne, ławy z kwiecistymi poduchami – jeśli wzbogacisz taki zestaw rustykalnymi dodatkami, takimi jak: wiklinowe kosze, cynowe dzbany, ręcznie robione ceramika, zrobi się sielsko jak w przydomowym ogródku babci.
Jeśli twój salon urządzony jest eklektycznie, będziesz w stanie w podobny sposób zaaranżować przestrzeń na tarasie czy balkonie. Wśród mebli może znaleźć się designerski fotelik z kolorowych żyłek, niewielki stolik w orientalnym stylu i wygodna kanapa tapicerowana tkaniną vintage. Taki stylistyczny miszmasz stworzy artystyczny klimat pełen luzu oraz swobody.
Przeczytaj też: Mały balkon, dużo radości. Jak urządzić przyjazne miejsce do relaksu na niewielkiej przestrzeni?
Jaki zestaw mebli wypoczynkowych sprawdzi się na miejskim balkonie?
Balkony w blokach czy kamienicach zazwyczaj nie są duże. Ale i na ograniczonej przestrzeni da się stworzyć namiastkę ogrodu. Jeśli powierzchnia jest naprawdę mała, wystarczą dwa krzesła (najlepiej składane) i mały stolik – taka mini przestrzeń sprawdzi się do spożywania posiłków we dwoje i jako miejsce do siedzenia podczas wieczornych pogawędek.
Nawet jeśli dysponujesz dużą przestrzenią balkonową, lepiej zastąp ciężkie drewniane meble optycznie lżejszymi, np. z naturalnego bambusa czy rattanowej plecionki. Idealne też będą wygodne leżaki, nieduże pufy i siedziska, poduchy podłogowe – można szybko je wnieść do salonu, kiedy psuje się pogoda i wyprać, gdy się zabrudzą. Pomyśl również o zakupie wiszącego fotela czy huśtawki, które stworzą przytulne kąciki do relaksu. Na dużym balkonie sprawdzi się fotel wiszący typu kokon, na mniejszym nieduży hamak, który można łatwo zdjąć.
Zobacz więcej pomysłów na meble ogrodowe, balkonowe i tarasowe w galerii zdjęć
Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie główne: sofa i fotele ogrodowe z linii Catalina, Kave Home, kavehome.pl