markizy tarasowe

Markizy tarasowe - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Ogrody małe i duże

Markizy balkonowe i tarasowe mają chronić przed silnym słońcem w upalne dni, a nawet zapewniać dach nad głową w czasie niewielkich opadów deszczu.

reklama

Przed ich zakupem warto zastanowić się, jaki rodzaj, tkanina, czy sposób rozwijania sprawdzi się najlepiej w konkretnym miejscu. Odpowiednie rozeznanie w temacie przed zakupem może pomóc uniknąć błędów, które później pozostałyby odczuwalne przez cała lata korzystania z markizy.

Rodzaje markiz tarasowych

Chociaż najczęściej wszystkie markizy nazywa się tarasowymi, tak naprawdę jest to jeden z ich rodzajów. W sumie wyróżnia się ich dokładnie trzy.

  1. Markizy balkonowe są z reguły nieduże, a swoją powierzchnią mają chronić przed silnym słońcem domowe balkony. Szczelna tkanina dba o zacienione miejsce na balkonie, aby nawet w najgorętszy dzień lipca móc spędzić na nim miło czas.
  2. Markizy tarasowe są większe od balkonowych. Niektóre modele sięgają nawet do 3,5 metra. Opierają się na składanych ramionach i bocznych wspornikach wykonywanych z aluminium, aby nie narazić ich na korozję. Z reguły mają chronić głównie przed silnym słońcem, choć impregnowana tkanina nie przepuszcza także deszczu.
  3. Markizy koszowe występują w charakterystycznym półokrągłym kształcie i najczęściej spotyka się je umieszczone nad wejściem do różnego typu lokali. Są niewielkie, a w domach instaluje się je najczęściej przed głównym wejściem lub nad drzwiami balkonowymi. Zdarza się, że wykonane są z całkowicie sztucznych materiałów.

Tkanina markizy - jaka powinna być?

Tkanina, z której wykonana jest markiza tarasowa, powinna być przede wszystkim szczelna i trwała.

Szczelna, ponieważ nikt nie chciałby, aby przepuszczała pojedyncze promienie słoneczne czy krople deszczu. Tkanina na markizy najczęściej jest impregnowana, bo chociaż służyć ma głównie jako ochrona przed słońcem, zainstalowana na zewnątrz nie uniknie kontaktu z deszczem i wilgocią. Przy wyborze niewielkich markiz jak markizy koszowe, dobrze sprawdzają się całkowicie sztuczne tworzywa. Markizy tarasowe obszywa się tkaniną, która często zawiera sztuczne domieszki.

Trwała, ponieważ każda markiza powinna służyć przez całe lata po zakupie. Tkanina na markizy nie powinna płowieć na słońcu, dlatego nieobojętny jest także jej kolor. Powinna być odporna na podarcia i drobne uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ markiza tarasowa ma chronić przed słońcem, musi ona również odbijać szkodliwe promieniowanie UV.

Jaki sposób rozwijania markizy wybrać?

Do wyboru pod kątem sposobu rozwijania są trzy rodzaje markiz:

  • markiza rozwijana taśmą, gdzie cały mechanizm opiera się na podciąganiu lub opuszczaniu taśmy. Rozwijanie takiej markizy przypomina rozwijanie rolety. Markiza rozwijana taśmą obsługiwana jest ręcznie, przez co wymaga kontroli warunków pogodowych na zewnątrz. W przypadku nagłego pojawienia się deszczu, silnego wiatru lub burzy, warto ją złożyć. W taśmę wyposaża się najczęściej niewielkie markizy balkonowe;
  • markiza rozwijana korbą to nieco nowocześniejsze rozwiązanie od mechanizmu opartego na taśmie, jednak nadal jej obsługa pozostaje w pełni ręczna. Korba będzie lepszym wyborem szczególnie wtedy, gdy markiza tarasowa, którą obsługuje, jest dość obszerna - wówczas złożenie lub rozłożenie markizy rozwijanej korbą będzie wymagało niewielkiego nakładu siły;
  • markiza rozwijana na pilot to rozwiązanie elektryczne, które wymaga minimum ingerencji człowieka. To zwykle najdroższa ze wszystkich opcji, jednak stoi za nią zauważalna różnica w wygodzie użytkowania. Markiza rozwijana na pilot może zostać dodatkowo wyposażona w czujnik pogodowy, żeby samodzielnie się złożyć, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr lub zbiera się na burzę.

Markizy tarasowe z kasetą, pół kasetą, a może bez kasety?

Markiza tarasowa bez kasety będzie najtańsza, jednak nieustannie narażona na warunki panujące na zewnątrz. Decydując się na nią, warto pamiętać o demontażu przed sezonem zimowym, ponieważ tkanina nie będzie w żaden sposób chroniona, a sam demontaż zwykle jest bardzo prosty i nie wymaga zbyt wiele czasu na jego przeprowadzenie. Bez kasety najczęściej wybiera się niewielkie markizy balkonowe, których demontaż i przechowywanie podczas zimnych miesięcy nie sprawia większych problemów.

Pół kaseta to rozwiązanie, które zapewnia częściową ochronę markizy przed warunkami pogodowymi. Nad markizą montuje się zadaszenie, przez co widoczny pozostaje jej front, przednia falbana i ramiona. Gdy ramiona markizy wykonane są z materiału niepodatnego na korozję, ich pozostawienie na zewnątrz nie jest problemem. Impregnowana tkanina na markizy powinna bez uszczerbku przetrwać zimę pod zadaszeniem tego typu choć zdarza się, że niektórzy używają pół kasety jedynie do schowania markizy przed burzą i gradem, a przed zimą i tak decydują się na jej zdemontowanie.

Markiza tarasowa w kasecie to rozwiązanie najdroższe, jednak całkowicie bezpieczne i dla tkaniny, i dla ramion bocznych. W kasecie chowa się cała markiza razem z ramionami, więc nie ma potrzeby, aby demontować ją przed zimnymi miesiącami. Korzystając z kasety w deszczowe dni, markiza pozostanie sucha nawet po największej ulewie.

Materiał Partnera