małe ogrody aranżacja

Małe ogrody – aranżacja, inspiracje, porady, pomysły. Sprawdź, jak stworzyć oazę zieleni na niewielkiej powierzchni!

Ogrody małe i duże

Aranżacja małego ogrodu to wyzwanie. Każdy pomysł musisz przemyśleć w najmniejszym calu. Co jest niezbędne? Dobry projekt ogrodu, cierpliwość i fantazja. Oto nasze inspiracje i porady, jak stworzyć piękne miejsce do wypoczynku na małej przestrzeni.

reklama

Małe ogrody aranżacja – na co zwrócić uwagę projektując ogród?

Pięknie zaprojektowany ogród, w którym można spędzać czas o każdej porze roku to marzenie każdego posiadacza domu. Często jednak nie dysponujemy aż tak dużą działką, żeby zaaranżować na niej zieloną przestrzeń pełną drzew, krzewów i kwiatowych rabat. To nie powód do zamartwiania się. Nawet niewielki trawnik da się tak zaaranżować, by sprawiał wrażenie całkiem sporej oazy zieleni. Oto nasze wskazówki, jak pomysłowo zaprojektować na niewielkiej powierzchni mały przydomowy ogródek. Warto z nich skorzystać!

Zobacz też: Mały przydomowy ogród z paleniskiem – kolorami roślin i małej architektury nawiązuje do wnętrz
 

Aranżacja małego ogrodu, zdjęcie: dobbies.com

Aranżacja małego ogrodu – mała architektura kontra większa

Spokojnie! Nie muszą ze sobą konkurować, ale dobrze, by do siebie nawiązywały. Jeśli masz miejsce, to postaw niewielki domek ogrodnika – na narzędzia, doniczki, worki z ziemią, leżaki. Zabałaganiony mały ogród sprawia wrażenie jeszcze mniejszego. Niektóre domki są tak ładnie zaprojektowane, że mogą służyć po otwarciu jako mała altanka.

W mniej pogodny dzień pod daszkiem można postawić fotel i stworzyć przytulny kącik do czytania. Takie elementy małej architektury nadadzą ogrodowi charakter i będą efektownie się prezentować, dlatego warto dopasować je do stylu, w jakim jest zaprojektowany.

Nowoczesny ogród polubi prostą konstrukcję ze szkła i stali, która wtopi się w krajobraz. W klasycznym czy rustykalnym dobrze zagrają drewno, kamień i cegła. Ważne, żeby materiały nie zdominowały całości, podobnie jak kolory. Nie stosuj ich za wiele. Już sama roślinność, zwłaszcza kwiaty, są  barwne – pozwól, by akcesoria i dodatki ogrodowe ładnie wtopiły się w otoczenie. 

rabaty kwiatowe w małym ogrodzie, zdjęcie: mycottagegarden.com


Co i gdzie posadzić w małym ogrodzie?

Zastanów się, jakie rośliny chcesz posadzić na małej powierzchni. Nie wszystkie nadają się na małą działkę. Nawet jeśli na początku będą wyglądać niewinne, po jakimś czasie może się okazać, że tak się rozrosły, że nie ma miejsca na nic innego. Czasem lepiej zostawić pięknie wypielęgnowany trawnik i ozdobić go roślinami w donicach niż przedzierać się przez roślinność, która zasłania widok i utrudnia wypoczynek na świeżym powietrzu. 

Pamiętaj, że roślin nie można sadzić w przypadkowych miejscach. Nawet jeśli chcesz, żeby ogródek miał tak zwany dziki, romantyczny charakter, wyznacz miejsce dla każdej z nich.

W niewielkim ogródku roślin nie może być zbyt dużo – efekt przytłoczenia gwarantowany. Najlepiej postawić na byliny, które mają wieloletni „okres ważności”. Nie wszystkie rośliny darzą się sympatią, niektóre lubią rosnąć w samotności. Dobrym pomysłem będzie wyznaczenie rabat kwiatowych. Przyda się niskie ogrodzenie z brzozowych witek – nie zabiera tyle miejsca co murek (nawet niski), wygląda lżej, a kiedy zechcesz przesadzić kwiaty w inne miejsce możesz z łatwością je przenieść.

Przeczytaj też, jak założyć ogród kwiatowy i poznaj nasze triki

lampion przy ścieżce w małym ogrodzie, zdjęcie: tonggardencenter.co.uk


Aranżacja małego ogrodu – jak urządzić miejsce do wypoczynku

Czym byłaby aranżacja ogrodu bez możliwości wypoczynku pod chmurką? Zastanów się, gdzie najlepiej zaaranżować miejsce do odpoczynku. Zadbaj o dobry punkt widokowy.

Najlepiej odpoczywa się, kiedy wzrok skierowany jest na coś pięknego. Wybierz miejsce z widokiem na rabatę, oczko wodne, skalniak czy ogrodową rzeźbę. Wcześniej zastanów się czy lubisz korzystać ze słonecznych kąpieli czy raczej odpoczywać w cieniu.

Najkorzystniej, kiedy w ogrodzie są dwa takie zakątki – jeden, w którym można się wygrzać, a w drugim schłodzić pod daszkiem. Dobrze już na etapie projektowania małego ogrodu wytyczyć ścieżki – z polnych kamieni albo usypane z kory – by nie przedzierać się przez chaszcze. Zastanów się nad oświetleniem. Ścieżki to idealne miejsce na lampy solarne, a krzewy możesz opleść girlandą z delikatnych żarówek – stworzą wieczorem kameralny nastrój. 

stolik z krzesłami w małym ogródku, aranżacja: talkingtables.co.uk


Relaks w mały przydomowym ogrodzie, ale w wielkim stylu

Ze zrozumiałych względów duży set meblowy nie wchodzi w grę, ale nie musi być też całkiem miniaturowy. Najlepiej zdecydować się na zgrabne, ażurowe mebelki, lekkie, najlepiej składane. Jeśli rodzina jest liczna lepiej pogodzić się z tym, że nie zasiądzie razem na „wypasionej” kanapie ogrodowej. Niech zastąpi ją stół jadalny – też wspaniale integruje, a nie ma nic przyjemniejszego niż wspólny posiłek pod chmurką.

Odpoczywać można razem, choć trochę osobno. Takie „solowe” miejscówki do relaksu to chociażby leżak, hamak czy wiszący fotel typu kokon. Ten ostatni jest polecany do małego ogrodu, bo nie zajmuje przestrzeni wszerz – można go powiesić na gałęzi drzewa. Delikatne bujanie pozwala wspaniale się wyciszyć.

No dobrze, a co dziećmi? Plac zabaw raczej nam nie grozi, ale z powodzeniem można wygospodarować miejsce na minipiaskownicę czy huśtawkę.

​​​​​​​Mały ogródek ze szklarnią i warzywnikiem, zdjęcie: fermliving.com


Mały ogródek ze szklarnią i warzywnikiem – piękny i ekologiczny 

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników plonów z własnej uprawy. Małe ogrody świetnie się nadają do realizowania pasji ogrodnictwa. Masz smykałkę do roślin ozdobnych, ale nie wiesz jak urządzić warzywnik? Na małą szklarnię zawsze znajdzie się kawałek ziemi. Świeże warzywa z własnej działki mogą dostarczyć nie tylko zdrowych witamin, ale sporo radości.

Miejsce na szklarnię warto wyznaczyć za wczasu – nie może być ani zbyt nasłonecznione, ani całkiem w cieniu. Może ukryć ją za rabatą kwiatową, wśród wysokich traw albo za krzewem owocowym? Nowoczesnych szklarni nie trzeba zresztą chować. Są tak ładnie wykonane, że same w sobie będą ozdobnym elementem, a wypełnione smacznymi pomidorkami, buraczkami, kwitnącą na żółto cukinią – wypełnią ogród kolorami natury. Zajrzyj do naszego sklepu – na sklep.weranda.pl, znajdziesz spory wybór pięknych szklarni do każdego ogrodu. 

Podzieliliśmy się z tobą informacjami dotyczącymi aranżacji małego ogrodu. W galerii zdjęć znajdziesz mnóstwo inspiracji. A jeśli nasze pomysły na małe ogrody projekty nie są wystarczające, możesz szukać pomocy u architektów krajobrazu. Namawiamy do korzystania z ich rad!

Sprawdź też: Jak zaplanować ogród warzywny

Tekst: MD
zdjęcia: materiały prasowe