Lampy na taras – jak za pomocą oświetlenia tarasu stworzyć przytulny nastrój na zewnątrz
Ogrody małe i dużeCiepłe lato zachęca do przebywania na tarasie nawet do późnej nocy. Co zrobić, żeby przyjemnie się na nim spędzało czas po zmroku? Ładnie i funkcjonalnie urządzić, ale i atrakcyjnie oświetlić. Dobrze dobrane oświetlenie tarasu i lampy zewnętrzne dające ciepłe, kameralne światło, sprawią, że zrobi się przytulnie, nastrojowo, klimatycznie. Podpowiadamy, jakie lampy na taras i balkon wybrać!
Meble ogrodowe to nie wszystko. Skoro taras urządza się dzisiaj tak jak salon, zadbaj również o odpowiednie oświetlenie zewnętrzne. Z naszego artykułu dowiesz się:
Nowoczesne lampy zewnętrzne – jak wybrać na taras lub balkon, a jak do ogrodu?
Lampy zewnętrzne powinny być nie tylko solidnie i estetycznie wykonane, ale przede wszystkim bezpieczne oraz odporne na działanie warunków atmosferycznych, w jakich będą się znajdować. Asortyment lamp na balkon i taras jest ogromny. Przy wyborze bezwzględnie zwracaj uwagę na oznaczenie szczelności IP – tak oznacza się klasę ochrony przeciwporażeniowej – im wyższa tym lepiej. Wskaźnik szczelności IP44 oznacza nieprzepuszczalność kurzu, pyłów i wilgoci, a IP65, wysoką klasę szczelności, która chroni przed deszczem, ale też promieniowaniem UV. Kupując tak oznaczone urządzenia możesz mieć pewność, że posłużą ci wiele lat w nienagannym stanie.
Dobrze, jeśli wyborze oświetlenia tarasowego pomyślisz również o ekologii. Lampy działające w technologii led są przyjazne dla środowiska i energooszczędne (odczujesz to w swoim portfelu, tym bardziej że oświetlenie na tarasie czasem działa całą noc), potrafią świecić do stu tysięcy godzin, są odporne na wstrząsy i uderzenia. Emitują światło o różnym stopniu natężenia – od kameralnego ciepłego po chłodniejsze i ostre.
Jeśli szukasz funkcjonalnego oświetlenia, zwróć uwagę na bardziej ekonomiczne modele lamp, które wyposażono w czujniki ruchu – włączają się tylko wtedy, gdy ktoś przechodzi obok. Takie słupki ogrodowe sprawdzą się zwłaszcza przy ścieżkach, które nie wymagają oświetlenia przez cały czas. Świetlówki ledowe możesz też wbudować w stopnie tarasowe (będą oświetlać punktowo i dyskretnie posadzkę) albo skierować je na roślinność na rabatach eksponując najpiękniejsze okazy po zmroku.
Zastanów się, jak usytuowany jest twój taras. Jeśli jest niezadaszony rozsądniej wybrać lampy zrobione z solidnych materiałów: aluminium, stali czy żeliwa – nie zaszkodzi im ani wiatr ani ulewny deszcz, w zimie przetrwają nawet śnieżyce.
Dobra rada: Nie kupuj w ciemno, przemyśl wcześniej, gdzie mają wisieć i stać lampy. Zastanów się, jakie miejsca na tarasie czy w ogrodzie chcesz oświetlić. Od tego zależy wybór odpowiednich modeli. Stawiaj na sprawdzonych producentów, najlepiej specjalizujących się w oświetleniu zewnętrznym, a z pewnością osiągniesz zamierzone efekty.
Zobacz też: Jak urządzić taras? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać aranżując miejsce do relaksu na świeżym powietrzu
Jak za pomocą oświetlenia tarasowego wykreować nastrój na zewnątrz?
Latem, nawet późnym wieczorem bywa bardzo ciepło. Miło się wtedy siedzi na zewnątrz gawędząc ze znajomymi czy po prostu leniwie bujając się w hamaku… A jeszcze przyjemniej, kiedy zmrok rozświetla nastrojowe światło. A najlepiej kilka źródeł światła. Ta pomijana do niedawna kwestia, teraz stała się bardzo istotna. No bo czemu światło na zewnątrz ma być mniej istotne niż to w domu? W końcu latem przenosimy się pod chmurkę na większą część dnia i wieczoru. A skoro, według najnowszych trendów, taras urządzamy tak jak salon, to wykreujmy oświetleniem odpowiedni nastrój.
Zadbaj nie tylko o estetykę lamp, ale również o natężenie i barwę światła. Przy ciepłym, delikatnie przygaszonym lepiej się odpoczywa, biesiaduje i śmielej gawędzi. Pamiętaj, że taras jest miejscem do odpoczynku i miłego spędzania czasu. Większość lamp ogrodowych ma wbudowane ściemniacze – dzięki nim możesz dowolnie regulować moc oświetlenia budując nastrój, jaki ci odpowiada.
Oświetlenie tarasu to nie tylko lampy wiszące i stojące, ale też lampiony oraz mniejsze latarenki. Nic tak nie kreuje przytulnego nastroju, jak płomień świecy, a ten potrzebuje pięknej oprawy. Lampiony warto dobrać do stylistyki, w jakiej urządzony jest taras. Te większe możesz poustawiać wśród roślin, na stopniach schodów czy wzdłuż ścieżek w ogrodzie. Mniejsze latarenki i tealighty sprawdzą się na parapecie okiennym, stolikach, balustradach czy na stole jadalnianym.
Delikatne (dla człowieka) światło emitują też lampy owadobójcze – to sprawdzony sposób, żeby przy okazji odstraszyć komary uprzykrzające wieczorne odprężenie. Te nieduże urządzenia wysyłają fioletowe światło UV, które zwabia małych utrapieńców, a wbudowany wentylator delikatnie wyłapuje je do środka lampy. Niektóre wyglądają całkiem elegancko i dają dyskretne, nieinwazyjne światło.
Jak zaaranżować oświetlenie tarasu – gdzie postawić lampy, a gdzie je powiesić?
Jak zaaranżować światło? To zależy od kilku czynników: wielkości tarasu, stylu, w jakim jest urządzony, ilości sprzętów, które się na nim znajdują oraz od tego, jak lubisz spędzać na nim czas. Duży taras zazwyczaj podzielony jest na strefy – wtedy każdą z nich warto odpowiednio wyeksponować. Tę, w której lubisz odpoczywać w pojedynkę, z wygodną leżanką do leniuchowania i małym stolikiem do odłożenia książki, oświetli nieduża lampa stołowa – możesz postawić ją na stoliku, regaliku czy kwietniku.
Strefa wypoczynkowa, w której przyjmujesz gości – z rozłożystą kanapą, stolikiem i fotelami ogrodowymi – wymaga większej ilości światła. Przy sofie sprawdzą się efektowne, wyższe lampy podłogowe.
Mniejsze lampy stojące porozstawiaj natomiast na małych stolikach, przy fotelach i siedziskach. W tej roli świetnie sprawdzą się nieduże lampki mobilne – są bezprzewodowe, najczęściej mają wbudowany akumulator, który ładuje się w dzień (pełne ładowanie trwa zazwyczaj 2-3 godziny). Kształtem przypominają lampiony, mają ładnie wyprofilowane uchwyty (ze skóry, rattanu lub metalu), za które wygodnie możesz złapać, przestawić z miejsca na miejsce lub zawiesić na tarasowej belce czy gałęzi drzewa. Posiadają kilka trybów o zróżnicowanym natężeniu światła.
Jeśli chcesz wyeksponować elewację domu, do której przylega taras, albo ukryć jej mankamenty, zainwestuj w odpowiednie kinkiety zewnętrzne. Od kierunku, w którym będzie padało światło zależy efekt, jaki osiągniesz. Tego typu oświetlenie ścienne sprawdzi się też nad drzwiami wejściowymi do domu (pamiętaj, żeby włącznik był w pobliżu drzwi) lub po prostu zamontuj je tam, gdzie nie możesz ustawić lub powiesić innego źródła światła.
Urządzasz taras? Polecamy Ci artykuły: Czym wyłożyć taras – 9 najlepszych pomysłów, jak wykończyć na podłogę na tarasie oraz Kwiaty na taras – jakie rośliny wybrać na słoneczny, a jakie na zacieniony na taras?
Solarne lampy – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Najczęściej polecane do ogrodu, teraz pojawiają się również na tarasach. Ale uwaga: czas włączających się po zmierzchu „palików” wbijanych w ziemię dawno już minął. Nowoczesne lampy solarne mają piękne wzornictwo. Wyglądają jak te salonowe. Mogą mieć kształt prostych słupków lub przybierać bardziej designerskie formy – są naprawdę eleganckie i solidnie wykonane.
Jak działają solarne lampy? Zasada jest bardzo prosta. W dzień ładują się magazynując w akumulatorze energię, którą czerpią ze słońca, a wieczorem oddają ją emitując światło. Zalety? Nie potrzebują absolutnie żadnego podłączenia, bo są bezprzewodowe. Możesz je postawić wszędzie, gdzie ci się podoba. Jeśli chcesz oświetlić nimi donice z roślinami lub rabatki z kwiatami, wybierz takie z pręcikiem wkręcanym w ziemię. Włączą się, gdy zaczynie się ściemniać – mają wbudowany wykrywacz pory dnia. Są bezobsługowe i energooszczędne, bo nie pobierają energii elektrycznej, a co za tym idzie ekologiczne.
Często lampami solarnymi „obsadza” się ogrodowe ścieżki, klomby, oświetla schody tarasowe. A mniejsze, najczęściej przenośne, ustawia lub wiesza jak lampiony. Niektóre modele wyposażone są w czujniki ruchu – zapalają się, kiedy ktoś wkracza na taras – niektórzy stosują je jak straszak na intruzów. No, a kiedy zabraknie prądu w domu możesz przenieść je do środka lub… zamieszkać na pięknie oświetlonym tarasie. Wady? Od czasu do czasu dobrze je odkurzyć – kurz i brud mogą zakłócić przepływ energii słonecznej.
Jak dobrać lampy na taras do stylu, w jakim jest urządzony twój salon pod chmurką?
Urządzając kącik wypoczynkowy pod chmurką kieruj się podobnymi zasadami, jak w salonie. Dobrze dobrane oświetlenie na taras powinno pasować do otoczenia, czyli mebli wypoczynkowych, dodatków oraz architektury budynku.
Ważna rada: Taras nie potrzebuje neonowych barw. Im bardziej neutralna kolorystyka lamp, tym ładniej wpiszą się w otoczenie. Weź pod uwagę (zwłaszcza na tarasach osiedlowych) sąsiada – jeśli każdy zaaranżuje taras inaczej i dobierze lampy w innym kolorze, zrobi się niezły kolorystyczny miszmasz. Lampy tarasowe powinny grać światłem, a nie zbyt wymyślnym kształtem czy kolorem.
Na tarach zaaranżowanych w tzw. ekokstylach, jak popularne boho czy stonowane japandi, sprawdzą się lampy z abażurami plecionymi z naturalnych włókien. Pięknie pasują do drewna, zielonej roślinności, mają różne wielkości (ciekawym rozwiązanie są zwłaszcza przeskalowane modele zawieszone nad stołem), niektóre, pomimo, że są zrobione z delikatnych materiałów, maja klasę IP54 odporną na zachlapania i kurz, a większość ma możliwość regulacji w kilku stopniach natężeniem światła, nawet przy pomocy pilota.
W nowoczesnej przestrzeni możesz pokusić się na odrobinę ekstrawagancji, ale opartej na prostocie – popularnością cieszą się świecące słupki, kule różnej wielkości (te nieregularne przypominają świecące kamienie) czy podświetlane donice. Zwłaszcza te ostatnie wyglądają naprawdę ciekawie – jedna taka dekoracja świetlna wśród zieleni potrafi stworzyć klimat na całym tarasie!
Na klasycznie urządzonym tarasie czy stylowym balkonie sprawdzą się lampy stylizowane na dawne latarnie, kute w metalu i finezyjnie wyprofilowane. Lampy-zwierzęta trzymające świecące żarówki to zabawna propozycja do każdego ogrodu. Zrobione są z odpornej żywicy, a producent (znana włoska firma) zapewnia, że takie pełzające jaszczurki, skaczące małpki, myszki postawione pomiędzy kwiatami czy zawieszone na gałęziach pięknie wkomponują się w roślinność.
Słonecznych dni i ciepłych wieczorów przybywa. Skorzystaj z naszych rad, by ciekawie zaaranżować taras i stworzyć za pomocą oświetlenia romantyczny, nastrojowy klimat po zmroku. Jeszcze więcej inspiracji znajdziesz w naszej galerii zdjęć!
Szukasz inspiracji, jak urządzić balkon i taras? Przeczytaj artykuły:
-
Jak zadaszyć taras – praktyczne porady, jak wybrać zadaszenie tarasu
-
Stylowe paleniska ogrodowe i tarasowe – jakie wybrać?
-
Dekoracje ogrodowe – jak sprawić, żeby ogród zachwycał cały rok
-
Mały balkon, dużo radości – jak urządzić miejsce do relaksu na niewielkiej przestrzeni
-
Ogród na balkonie – jak urządzić kwiatowy zakątek, mały warzywnik lub ziołowy ogródek na balkonie w bloku?
Tekst: MD
Zdjęcie główne: aranżacja marki westwing.pl
Zdjęcia: materiały prasowe