
Na balkonie jak w salonie – wybieramy lampy na balkon. Zobacz, jak zaaranżować oświetlenie, by stworzyć nastrój po zmroku!
Ogrody małe i dużeMiło spędza się czas po zmroku na świeżym powietrzu. Sprawdź, jak oświetlić balkon, by stworzyć wyjątkowy nastrój. Energooszczędne lampy solarne i lampki ledowe mogą być piękne zupełnie jak te w salonie. Prezentujemy sprawdzone modele na balkon i taras!
Na balkonie jak w salonie – wybieramy lampy na balkon
Cały rok niecierpliwie wyczekujemy lata, a kiedy słońce zaczyna mocniej grzać szeroko otwieramy drzwi tarasu lub balkonu, by móc korzystać z pogody. Ale uwaga: żeby balkon był przedłużeniem pokoju dziennego powinien być równie pięknie urządzony. Same meble ogrodowe nie wystarczą. Przytulną atmosferę stworzy odpowiednio dobrane oświetlenie tarasu lub balkonu. Najmodniejsze lampy nie różnią się od tych, które masz w domu. Zobacz, jak może wyglądać:
-
lampa balkonowa wisząca,
-
lampa na balkon stojąca na stoliku,
-
lampa tarasowa na ścianie,
-
girlanda na balkon,
-
przenośna lampa zewnętrza,
-
lampa ogrodowa typu grzybek.
Jak urządzić przyjazne miejsce do relaksu na małym balkonie? Zobacz nasze inspiracje!
Biesiada pod chmurką – wybieramy wiszące lampy na balkon i taras
Balkon zachęca, by ustawić na nim stół jadalniany. Nie ma nic przyjemniejszego niż zaczynać przy nim dzień śniadaniem, a kończyć leniwą kolacją. Piękne nakrycie z pewnością uprzyjemni wieczór, ale co z oświetleniem? Efektowna lampa wisząca nad stołem stworzy niepowtarzalną atmosferę.
Abażur dobierz do stylu w jakim urządzony jest balkon. Staraj się wybierać materiały tak, żeby do siebie pasowały. Nad nowoczesnym stołem z tworzywa ładnie zagra szklany lub metalowy klosz, a nad drewnianym z naturalnych surowców, np. pleciony z rafii. Pamiętaj, że lampę wiszącą możesz powiesić nad zadaszonym balkonem, jeśli masz nad sobą tylko chmury, postaw na lampę stojącą, z długim ramieniem, które będziesz mógł skierować nad blat.
Lampy zewnętrzne powinny być odporne na warunki atmosferyczne. Przede wszystkim zwracaj uwagę na oznaczenia ip czyli klasę szczelności – im wyższa klasa ochrony przeciwporażeniowej tym lepiej. Wskaźnik ip44 oznacza nieprzepuszczalność kurzu, pyłów i wilgoci, a stopień ochrony ip54 – deszczu i promieni słonecznych. Z tego względu warto kupować oświetlenie zewnętrzne u sprawdzonych producentów specjalizujących się w lampach na taras i balkon. Są znacznie bardziej odporne niż te wiszące nad stołem w salonie, a wyglądają tak samo pięknie. Niektóre modele mają nawet funkcję przyciemniania – intensywność światła możesz ustawić na kilku poziomach tworząc wyjątkowy nastrój na swoim balkonie.
Małe lampki stołowe – stylowe i pomysłowe oświetlenie balkonowe
Dziś balkon i taras wyposaża się w funkcjonalne oświetlenie, a lampki dobiera tak, by nie tylko były źródłem światła, ale i przepięknymi dekoracjami.
Tak jest na przykład w przypadku tych niewielkich bezprzewodowych lamp stołowych zrobionych z lśniącej, barwionej na różne kolory... porcelany. Kolorowe krążki i kulki nadziane na pałąk wieńczy zgrabny plisowany klosik. To prawdziwe cudeńko inspirowane jest kwiatem lotosu. Każda lampa posiada system USB, można ją szybko i łatwo naładować, a dzięki temu, że jest bezprzewodowa, postawić tam, gdzie chcesz – na stoliku, skrzyni, parapecie okiennym.
Takich ciekawych opraw znajdziesz znacznie więcej w ofercie sklepów z wysokiej jakości lampami przeznaczonymi na zewnątrz – wszystkie są bardzo stylowe i tworzą niebanalne aranżacje.
Zobacz też: Kwiaty na balkon – jakie wybrać na słoneczny balkon południowy i zacieniony północny?
Kinkiety zewnętrzne – sprawdzone i niezawodne oświetlenie balkonu
Chcesz wyeksponować wejście na balkon? Zamontuj po obu stronach drzwi kinkiety. Lampy ścienne to doskonałe rozwiązanie!
Lampki na balkon są nieduże, nie zajmują miejsca, bo wiesza się je na ścianie, więc z powodzeniem sprawdzą się w przypadku małego balkonu czy niewielkiego tarasu. Kinkiety podkreślają światłem elewację domu (wystarczy strumień światła skierować w górę), ale potrafią też ukryć jej mankamenty.
Kinkiety zewnętrzne kreują wyjątkową atmosferę. Mogą przypominać retro latarenki, mieć designerski sznyt lub minimalistyczny wygląd, który dyskretnie wkomponuje się w ścianę. Niektóre mają wbudowane czujniki ruchu – włączają się, kiedy wychodzisz na zewnątrz. W ten sposób zużywają mniej energii elektrycznej, co przekłada się na niższe rachunki.
Warto zainstalować takie lampy na tarasie niezależnie od innych źródeł światła, bo w przeciwieństwie do tych stołowych czy podłogowych, będą ci służyły przez cały rok.
Girlanda – świecąca dekoracja ogrodowa zamiast klasycznej lampy na taras i balkon
Girlanda świetlna tworzy klimat, kiedy zapada zmierzch i sprzyja relaksowi w miłym otoczeniu. Sznur żarówek, różnobarwnych lub w jednym kolorze, wygląda bardzo dekoracyjnie przez cały rok.
Zimą, kiedy zmrok zapada wcześnie, takie dyskretnie migoczące światełka przypominają o zbliżającym się Bożym Narodzeniu. Latem z kolei zapalamy je wieczorem – miło pogawędzić przy dźwięku świerszczy w takim nastrojowym otoczeniu.
Girlandy zużywają stosunkowo mało prądu i są odporne na warunki pogodowe. Taką dekorację możesz opleść wokół balustrady, gałązek krzewów, opleść nią rośliny w donicach lub drzwi. To także idealne rozwiązanie w przypadku przyjęcia na świeżym powietrzu. Jeśli obawiasz się, że podczas imprezy mniejsze lampki mogą ucierpieć, podwieś kilka świetlnych sznurów, a napewno nic złego się nie wydarzy.
Przeczytaj też: Dywan na taras i balkon to hit lata! Zobacz 10 najmodniejszych dywanów zewnętrznych
Przenośne lampy na balkon – funkcjonalne, solarne oświetlenie ogrodowe
Ostatnio są bardzo trendy. Nic dziwnego – przenośne lampki bezprzewodowe mają wiele zalet!
Mobilne lampki przede wszystkim nie mają kabla, więc nie musisz mieć na balkonie źródła zasilania. Zamiast niego są wyposażone w wbudowany akumulator, który ładujesz w dzień, by wieczorem cieszyć się odpowiednim światłem. Inne są lampkami solarnymi, czyli czerpią energię ze słońca. Oświetlenie solarne wystarczy postawić w słonecznym miejscu, by kiedy zrobi się ciemno rozbłysły nastrojowym blaskiem.
Kształtem przypominają lampiony lub małe latarenki, i tak jak one, mają wygodne uchwyty (ze skóry, rattanu, metalu), za który łatwo je podnieść. Są niewielkie – idealne, by postawić na stoliku koło leżaka, na parapecie okna czy na podłodze, albo powiesić na gałęzi drzewa czy poręczy. A kiedy nie korzystasz już z balkonu weź je ze sobą do domu – będą piękną ozdobą salonu czy sypialni.
Modne grzybki – lampy balkonowe i tarasowe do postawienia na małym stoliku
Lampki grzybki inspirowane stylistyką lat 70. XX w. od kilku lat cieszą się wielkim powodzeniem. Małe kapelusiki o różnym wykończeniu, kształcie i kolorze, idealnie sprawdzają się w grupie. Postaw dwa, trzy na stoliku i poczuj się jak w luksusowej paryskiej kawiarni.
Jedne są bezprzewodowe, inne mają wbudowaną żarówkę led. Oświetlenie led jest przyjazne dla środowiska i energooszczędne. Lampa led potrafi świecić nawet do stu tysięcy godzin, a żarówka z pewnością się nie przepali. Jest też odporna na wstrząsy.
Lampy ledowe kojarzą ci się z zimnym, długo rozpalającym się światłem? Niesłusznie! Dają światło o różnym stopniu natężenia, także to ciepłe, przyjazne – takie oświetlenie na balkonie kreuje odpowiedni klimat. A jeśli chcesz odstraszyć latających nieprzyjaciół wybierz model, który wysyła fioletowe światło UV, które zwabia owady i wyłapuje je przy pomocy wbudowanego wentylatorka (niektóre modele).
Tekst: MD
ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE
ZDJĘCIE GŁÓWNE: ARANŻACJA MARKI WESTWING.PL