Kostka brukowa w ogrodzie i wokół domu – pomysły na ciekawe i ekologiczne aranżacje
Ogrody małe i dużeBetonowe płyty i kostka brukowa dają nieograniczone możliwości pięknych aranżacji ogrodowych. To niedroga alternatywa dla kamienia i – dzięki szerokiej palecie kształtów i rozmiarów poszczególnych elementów – pozwala stworzyć ścieżki, schody, obramienia rabat, opaski wokół domu i wiele innych elementów.
Kostka brukowa przed domem – w zgodzie z naturą
Powoli mijają czasy tzw. betonozy, czyli zapełniania szczelnie terenu kostkami betonowymi. Chodnik z kostki brukowej przed domem może wyglądać bardzo atrakcyjnie – wszystko zależy od wyboru samej kostki, sposobu jej ułożenia na gruncie i wzoru. Przy projektowaniu ekologicznej nawierzchni kluczowe jest komponowanie jej z elementów, które pozwalają na swobodną retencję wody w glebie. Jednym słowem, woda powinna swobodnie wnikać w podłoże. Dzięki temu wspieramy rozwój zieleni produkującej życiodajny tlen oraz zwiększamy wilgotność powietrza w otoczeniu.
Zobacz też: Ścieżki w ogrodzie – jak pomysłowo zaprojektować ścieżki ogrodowe
Ekologiczna kostka brukowa Senso Eco
Marka Semmelrock stworzyła kostkę Senso Eco, która ma wysoki wskaźnik infiltracji wody, wynoszący aż 6662 litrów na godzinę na metr kwadratowy. Zwiększone przesiąkanie wody do gruntu przekłada się na efektywne przemieszczanie wody w glebie, zmniejsza obciążenie systemów odwadniających i zapobiega zastojom wody. Senso Eco nie tylko pomaga w utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza, ale także przyczynia się do naturalnego procesu chłodzenia poprzez odparowywanie wody zatrzymanej w strukturze kostki.
Zastosowanie kostki brukowej w ogrodzie i wokół domu
Tworząc ścieżkę ogrodową, musimy rozważyć kilka czynników – zarówno wygląd i rozmiar kostki brukowej, jej sposób ułożenia i wpływ na podłoże. Im bardziej ekologiczne rozwiązanie wybierzemy, tym lepiej. Kostka betonowa jest uniwersalnym budulcem – możemy z niej tworzyć ścieżki ogrodowe, obrzeża ogrodów i ogrodzeń, rabaty, tarasy, powierzchnie wokół basenu czy oczek wodnych czy schody.
Zobacz też: Czym wyłożyć taras – 9 najlepszych pomysłów, jak wykończyć na podłogę na tarasie
Ścieżka z kostki brukowej w ogrodzie
Tworząc ścieżkę ogrodową, musimy rozważyć kilka czynników – zarówno wygląd i rozmiar kostki brukowej, jej sposób ułożenia i wpływ na podłoże. Im bardziej ekologiczne rozwiązanie wybierzemy, tym lepiej. Śnieżka nie musi być ułożona z przylegających do siebie kostek brukowych – malowniczo wyglądają także pojedyncze, oddalone od siebie płytki betonowe albo kostki ażurowe, które ułatwiają wnikanie wody w glebę.
Schody i obrzeża z kostki betonowej w ogrodzie
Dobrą, trwałą i ekologiczną alternatywą dla kamienia może być kostka brukowa zastosowana jako okładzina schodów czy obrzeży w ogrodzie i wokół domu. Kostka brukowa może łudząco przypominać kamień, np. granit czy piaskowiec, ma różne odcienie i rozmaite rodzaje faktur, w tym nieregularne, przypominające do złudzenia łupek albo obtłuczony kamień. W oparciu o taką kostkę możemy zaaranżować schody i obrzeża zarówno w nowoczesnym, jak i rystykalnym stylu.
Rabaty z kostki brukowej w ogrodzie
Rabaty w ogrodzie mogą przybierać różne formy – pasa, koła czy prostokąta. Kostka brukowa zastosowana jako obramienie rabat pozwala trzymać je w ryzach, utrudnia szkodnikom dostęp do roślin, a poza tym może być efektowną ozdobą ogrodu. Za pomocą kostek brukowych oddzielimy różne części ogrodu i grupy roślin, np. rabaty kwiatowe i trawiaste czy stworzymy estetyczne rabaty wyspowe, także wokół drzew.
Jak ułożyć kostkę w ogrodzie – inspiracje
Betonowa kostka jako materiał budowlany i dekoracyjny w ogrodzie oraz wokół domu pozwala na ciekawe aranżacje. Możemy popuścić wodze fantazji, tworząc ciekawe mozaiki – układając kostki czy płyty różnej wielkości albo zestawiając różne odcienie (kostka betonowa barwiona jest na różne kolory – od białego, poprzez rozmaite odcienie szarości po grafit, a także na odcienie brązu i beżu).
Dbając o roślinność w ogrodzie i o to, by deszczówka nie zalegała na ścieżkach i podjazdach, możemy tworzyć ażurowe wzory z pełnych płytek albo wybierać kostki brukowe o bardziej wyrafinowanych kształtach.
tekst: Beata Majchrowska
zdjęcia: serwis prasowy Semmelrock