jak zbierać deszczówkę

Jak zbierać deszczówkę i do czego wykorzystać ją w ogrodzie?

Ogrody małe i duże

Zbieranie deszczówki jest przed wszystkim oszczędnością. Po drugie – to rozwiązanie ekologiczne, bo dobra, zdrowa woda się nie marnuje, tylko zasila rośliny w ogrodzie. Po trzecie wreszcie – poprawia mikroklimat.

reklama

Deszczówka – jak zbierać i wykorzystywać wodę deszczową:

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Nasze babcie zbierały deszczówkę, bo wiedziały, że wypłukane w miękkiej wodzie włosy będą delikatne i błyszczące jak jedwab. My powinniśmy się nią zainteresować także dlatego, że pada znacznie rzadziej, ulewy są coraz bardziej skąpe, a nasze rośliny nie mają bez wody szans. Albo dostaną tę z nieba, albo tę z kranu. Jedna jest za darmo, za drugą płacimy, i to słono.

Zbieranie deszczówki jest więc przede wszystkim oszczędnością, bo oznacza niższe rachunki za wodę. To rozwiązanie ekologiczne – dobra, zdrowa woda nie ucieka do kanalizacji i się nie marnuje, tylko zasila rośliny w ogrodzie oraz poprawia mikroklimat. Deszczówka posłużyć ci może nie tylko do podlewania ogrodu, ale także do prac porządkowych (a często także spłukuje toalety).

Upałów coraz więcej, a deszczu coraz mniej. Sprawdź, które rośliny poradzą sobie z suszą i jak pielęgnować ogród, by przetrwał ją bez szwanku. Przeczytaj: Jak urządzić ogród odporny na suszę?

Deszczówka – jak zbierać wodę deszczową?

Jak zbierać i zatrzymać wodę deszczową? Najprościej – można ustawić w kilku miejscach łapacze deszczu, czyli dekoracyjne pojemniki w kształcie donic. Więcej zachodu wymaga zbieranie wody z dachu – trzeba podłączyć do rynny beczkę z kranikiem (zamykaną i nieprzezroczystą, żeby nie kwitły glony). Niestety, nie z każdego dachu deszczówka będzie zdrowa. Pokryte papą czy azbestem odpadają – spływający z nich deszcz jest jeszcze bardziej zanieczyszczony.

Zobacz też: Deszczówka w ogrodzie – jak zbierać i wykorzystać wody opadowe? 

Czym są ogrody deszczowe i jak je założyć?

Ciekawym pomysłem są ogrody deszczowe. W wielu miastach na stworzenie takiego ogrodu dostajesz dotację (5-10 tys. zł). Idea jest prosta – w pobliżu ściany z rynną urządzasz rabatę̨ z roślin wodolubnych. Jej zadaniem jest zatrzymanie i przefiltrowanie ulewy, która spadła na twój dach. Taki „klomb” znajduje się (jest albo wkopany, albo stoi obok rynny) w szczelnym pojemniku. Ten nie musi być wymyślny, wystarczy głęboka donica albo cebrzyk, nada się nieużywana piaskownica dla dziecka. Do środka wsypujemy specjalnie dobrane warstwy filtrujące: płaskie kamienie, tłuczony keramzyt, ziemię ogrodową, gruboziarnisty piasek wymieszany z tłuczoną cegłą lub kruszywem wapiennym albo dolomitowym, wreszcie – warstwę ozdobnego żwiru.

Co sadzimy w ogrodzie deszczowym? Nie jakieś wymyślne egzotyczne nowinki, ale rośliny dobrze znane ze spacerów po łęgach, łękach i mokradłach: niezapominajki błotne, miętę nadwodną, paprocie: nerecznicę samczą i wietlicę samiczą, rdest, wężownik, skrzyp zimowy, tojeść, kosaćce, ponikło błotne, knieć błotną, krwawnicę, żywokost, sadziec konopiasty, tatarak, strzałkę wodną, a nawet trawy: turzycę siną i pospolitą. To one korzeniami i kłączami zatrzymują zanieczyszczenia z wody i chłoną nawet o 40 procent skuteczniej niż trawnik.

Ważna jest wielkość – gdy twój dach ma 50 metrów kwadratowych, wystarczy miniogródek o powierzchni jednego metra. Pod rynną odprowadzającą wodę z 300-metrowego dachu powinien powstać ogród większy, mający 6 metrów kwadratowych. Pojemnik z roślinami wkopujemy minimum 30 cm od ściany, żeby nie doszło do zawilgocenia elewacji. Co ciekawe – cały ogród możesz zrobić sama, nie potrzeba żadnych ciężkich prac ani sprzętu. Więcej informacji znajdziesz np. na stronie sendzimir.org.pl (ogród deszczowy w pojemniku).

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie? 5 punktów, o których warto pamiętać:

  • Podlewaj ogród o najchłodniejszej porze, czyli rano lub późnym wieczorem – woda wtedy najwolniej paruje.

  • Rośliny zraszaj oszczędnie. Dokładnie poznaj ich potrzeby i zwróć uwagę, które krzewy i drzewa nie potrzebują ciągłego nawilżania.

  • Kupując zraszacz i wąż ogrodowy wybierz te z najbardziej oszczędnymi końcówkami, sprawdzaj też regularnie instalacje wodne na ogrodzie i likwiduj ewentualne przecieki lub nieszczelności zaworów.

  • Ustaw zraszacz tak, aby woda leciała wyłącznie na rośliny, a nie na chodnik.

  • Jeżeli planujesz fontannę w ogrodzie, zdecyduj się na taką z zamkniętym obiegiem wody.

Przeczytaj też: Rośliny do oczek wodnych – czym obsadzić oczko wodne w ogrodzie?

Tekst: Joanna Halena
Zdjęcia: Shutterstock