Taras na cały rok – jak go urządzić, by był wygodny i funkcjonalny niczym drugi dom?
Ogrody małe i dużeTaras może być miejscem spotkań, niczym drugi dom – komfortowy, bezpieczny i przyjemny, niezależnie od pogody. Jak go urządzić, aby spędzać na nim najlepsze chwile przez cały rok?
Jak zaaranżować taras, aby miło spędzać na nim czas przez cały rok?
Taras może być ulubionym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi niezależnie od pogody. Ale jak go urządzić, aby móc korzystać z niego przez cały rok? Nieosłonięty taras znacznie ograniczy ilość dni w roku i godzin w ciągu dnia, w czasie których możesz z niego korzystać i czerpać radość z przebywania na świeżym powietrzu. Chłodne poranki, deszczowe popołudnia, upalne dni, zimne noce… Dobrze wiesz, że pogoda potrafi zepsuć wszystkie plany. Z drugiej strony możesz się obawiać zabudowania tarasu, bo przecież chcesz wyjść z czterech ścian, być blisko natury i czerpać z niej to, co najlepsze. Jak więc osłonić się od zmiennych, nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych i zarazem odsłonić się, aby być jak najbliżej natury przez cały rok? Świetnym rozwiązaniem jest Tarasola, czyli zadaszenie i zabudowa tarasu, którą w prosty sposób możesz otworzyć.
Rozwiązania, które pozwolą korzystać z tarasu przy każdej pogodzie:
Otwierane zadaszenia lamelowe
Myśląc o zadaszeniu i zabudowie tarasu, warto wybrać takie, które w prosty sposób możesz otworzyć. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Kiedy potrzebna jest osłona, dach i ściany boczne są zamknięte, kiedy jednak chcesz zaprosić na taras słońce i przyjemny letni wiaterek, otwierasz je przy pomocy pilota lub aplikacji na smartfonie.
Dach tarasoli może być aluminiowy, składający się z tzw. lameli, które obracają się w zakresie 0° do 135°, podobnie jak żaluzje. Możesz ustawić dogodny kąt otwarcia, w zależności od tego, ile słońca chcesz wpuścić na taras. Lamele w pozycji zamkniętej tworzą szczelną płaszczyznę na dachu, chroniąc przed nadmiernym nagrzaniem oraz deszczem.
Otwierany dach z wodoodpornej tkaniny
Drugim rodzajem otwieranego dachu jest dach tkaninowy. Jak takie rozwiązanie działa w praktyce? Tkanina zwija się w jedną stronę i odsłania przed Tobą widok na zieleń. Zadaszenie tarasoli wykonuje się ze specjalistycznej trójwarstwowej tkaniny, która jest odporna na deszcz, nagrzewanie oraz promienie UV.
Otwierana zabudowa boczna
Boczne ściany tarasu mogą być zabudowane szkłem, roletami lub shuttersami. Czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań? Sprawdzamy!
Zabudowa szklana nie tylko ładnie wygląda, ale jest również funkcjonalna – chroni zarówno przed porywistym wiatrem, jak i opadami deszczu. W aranżacjach tarasoli stosuje się szkło hartowane o grubości 8, 10 lub 12 mm. Taka powierzchnia jest bezpieczna dla wszystkich użytkowników oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. System pozwala na zastosowanie paneli o szerokości od 50 do 120 cm poruszających się za pomocą wózków jezdnych na profilu aluminiowym cztero- lub pięciotorowym, dzięki czemu ich ruch jest płynny. Możesz wybrać panele bezramowe, które po zamknięciu stają się niemal niewidoczne, albo panele z ramkami z uszczelkami, stanowiące doskonałą izolację termiczną.
Rolety zacieniające typu ZIP (zobaczysz je na zdjęciu obok) ograniczają nadmierne światło słoneczne oraz nagrzewanie się powierzchni tarasu. Możliwości ich aranżacji jest naprawdę wiele. Dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych, dzięki czemu dopasujesz idealny odcień do swojego ogrodu, konstrukcji zadaszenia bądź zabudowań znajdujących się w pobliżu. Przezierny materiał, z którego wykonane są rolety zacieniające ZIP, ma podwójną funkcję. Od wewnątrz chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pyłem i niepożądanymi insektami, a z zewnątrz stanowi barierę dla wścibskiego wzroku sąsiadów zapewniając tym samym kameralny klimat na tarasie. Rolety sterowane są przewodowo lub radiowo za pomocą pilota.
Otwierane ściany tarasu mogą mieć także formę okiennic przesuwnych zwanych inaczej shuttersami. Panele zbudowane są z lameli, które dzięki możliwości regulacji kąta nachylenia zapewniają kontrolę nad światłem słonecznym. Z kolei ich podział na dwie sekcje umożliwia oświetlenie dokładnie tej części tarasu, na której ci zależy. Podobnie jak w przypadku przeszkleń, okiennice są modułowe, co sprawia, że można nimi osłonić także większe powierzchnie. System kaskadowy pozwala na montaż shuttersów w taki sposób, że zsuwają się one w jednym kierunku bądź symetrycznie w obie strony, chowając się za siebie i wpuszczając więcej światła. Dzięki temu przestrzeń tarasu, mimo że cały czas stanowi kameralne miejsce do odpoczynku, staje się lepiej dostępna. Shuttersy - funkcjonalne i stylowe elementy wyposażenia tarasoli - mogą też funkcjonować niezależnie stanowiąc dekoracyjną i użyteczną część budynków.
Jak urządzić taras, by był wygodny i funkcjonalny niczym drugi dom?
Wybór oświetlenia tarasowego
Na tarasie, tak jak w domu, może być przyjemnie cicho, błogo i relaksująco albo wesoło i gwarno, gdy przestrzeń wypełni się śmiechem oraz rozmowami z najbliższymi. Za pomocą oświetlenia, w zależności od tego, w co wyposażysz zadaszenie, zbudujesz odpowiedni nastrój. Sprawisz, że będzie zupełnie jasno lub nieco ciemniej i przytulniej. Elementem must have jest oświetlenie zintegrowane z dachem, dzięki któremu wieczorem twój taras zmieni się w klimatyczną przestrzeń.
Konstrukcje tarasoli mogą być wyposażone w dwa rodzaje oświetlenia: oświetlenie punktowe zlokalizowane w dachu, zarówno w wersji tkaninowej, jak i lamelowej oraz oświetlenie w postaci listew LED białych lub RGB, które są zintegrowane z ramą konstrukcji. Obie opcje są sterowane pilotem, który poza standardowymi funkcjami włącz/wyłącz, pozwala też na regulację natężenia światła oraz zmianę jego koloru. Nie musisz się martwić, czy oprawy oświetleniowe będą dobrze wyglądać. Instalacja jest dyskretnie ukryta i wkomponowana w belki konstrukcyjne zadaszenia.
Przydatne udogodnienia: system audio, promienniki ciepła i czujniki pogodowe na tarasie
Na tarasie, podobnie jak w domu, możesz non stop słuchać swojej ulubionej muzyki. Konstrukcje tarasoli przystosowano bowiem do montażu systemu audio. Głośniki oraz centrala bluetooth są dyskretnie wkomponowane w profile konstrukcji, dzięki czemu sprawdzą się nawet w najbardziej eleganckiej przestrzeni, nie zakłócaniąc jej aranżacji.
Dobrze wyposażyć zadaszenie tarasu także w promienniki ciepła. Docenisz je szczególnie w czasie długich, chłodnych wieczorów. Promienniki Infra Red na podczerwień zapewniają ciepło zaraz po włączeniu, a co więcej nie ogrzewają samego powietrza, tylko osoby i przedmioty.
Kolejnym praktycznym rozwiązaniem są czujniki pogodowe. Jeśli wyposażysz w niej swój taras, nic już nie popsuje twoich planów. Nie będziesz musiał chować mebli ogrodowych ani przenosić przyjęcia do domu, gdy zacznie padać. Ba! Możesz nawet zostawić otwarty dach, a czujnik deszczu zadba o to, by go zamknąć, gdy poczuje pierwsze krople. Tarasola pomyśli za ciebie, ponieważ to nie tylko konstrukcja. Tarasola jest przestrzenią, w której poczujesz się tak wygodnie, jak w domu.
Tarasola – technologia w parze z designem sprawią, że poczujesz się jak w domu
Często obawiamy się, że technologia odciąga od natury, przenosi w wirtualną rzeczywistość. Jednak w tym przypadku jest odwrotnie – wszystkie udogodnienia czy technologiczne nowiki zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu i w otoczeniu zieleni. Tarasola zapewnia stabilność, wygodę oraz bezpieczeństwo, dzięki czemu na zewnątrz poczujesz tak komfortowo, jak w domowym zaciszu.
Konstrukcja tarasoli wykonana z ekstrudowanych profili aluminiowych jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Szeroki wybór kolorów, tkanin zadaszenia czy rolet sprawia, że taras jest nie tylko funkcjonalny, ale też elegancki i doskonale wpasowany w architektoniczny kontekst. Na przykład do rustykalnych aranżacji doskonale pasują profile pokryte lakierem drewnopodobnym, który daje wizualny efekt prawdziwego drewna. Aluminium nie rdzewieje oraz w porównaniu z drewnem nie wymaga konserwacji. Urządzając wymarzony taras warto wziąć pod uwagę również takie zalety.
Materiał Pantera: tarasola.pl