Jak urządzić taras? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać aranżując miejsce do relaksu na świeżym powietrzu
Ogrody małe i dużeJak urządzić taras? Potraktuj go jak drugi salon, tyle, że na świeżym powietrzu – urządzaj taras tak samo pomysłowo, przytulnie i funkcjonalnie. W końcu spędzisz na nim prawie połowę roku. Jest 5 rzeczy, o które powinnaś zadbać, żeby stworzyć przyjazne miejsce do odpoczynku. Sprawdź, o czym warto pamiętać!
Jak urządzić taras? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się z niego:
1. Jak wybrać podłogę na taras? Co jest ważne w aranżacji tarasu – praktyczność czy estetyka?
Jedno i drugie! Podłoga to podstawa aranżacji tarasu. Od jej wyboru zależy jak będzie się prezentował. Najpopularniejsze materiały na podłogę tarasową to drewno, kamień, gres, klinkier… Żeby ułatwić ci wybór, krótko przeanalizujemy każdy z nich.
Co położyć na podłogę na tarasie:
-
Drewno pięknie się starzeje, ale to nie znaczy, że nie trzeba o nie dbać. Przed rozpoczęciem sezonu drewnianą podłogę na tarasie należy odświeżyć. Deski porządnie wyszorować po zimie, chociażby wodą z szarym mydłem, i pokryć olejem, który nada jej satynowego połysku, a tłusta warstwa zabezpieczy przez deszczem. Przed zimą dobrze jest deski zawoskować. Oczywiście najlepiej wybierać gatunki drewna odporne na pogodę i działanie czynników zewnętrznych. Idealnie sprawdzi się drewno egzotyczne, np. nieśmiertelny teak, a z rodzimych gatunków: dąb, akacja, modrzew.
-
Alternatywą dla drewna są deski z tworzywa – można kupić dodatkowo frezowane (czyli z delikatnym ryflowaniem), które zapobiega poślizgnięciu. Warto wiedzieć: drewniana podłoga nie nagrzewa się tak bardzo jak kamień, jest przyjemnie ciepła i miło się po niej chodzi boso.
-
Płytki klinkierowe powstają z mieszanki czerwonej gliny i piasku, poddawane są wypaleniu w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu są trwałe, odporne na wilgoć, ścieranie, wysokie i niskie temperatury. Najpopularniejsze są prostokątne, przypominające klepkę parkietową (często układa się je w tradycyjną jodełkę), ale też w kształcie trapezów, rombów, kwadratów czy heksagonów. Ilość wariacji form i sposobów układania sprawia, że wyglądają bardzo naturalnie. Jeśli chcesz uzyskać jednolity efekt możesz tym samym materiałem wykończyć tarasowe schody czy okienne parapety.
-
Naturalny kamień, nieco szorstki, z drobnymi niedoskonałościami, to zawsze przyjemność dla bosych stóp i dla oka. Jakie kamienie nadają się na taras? Bazalty, kwarcyty, granity, ale też łupek czy luksusowy, choć niełatwy w utrzymaniu, bo porowaty trawertyn. Podobnie jak drewno powinno się go impregnować specjalnymi środkami do kamienia. Warto wiedzieć: naturalny kamień nie boi się niepogody, po deszczu szybko wysycha, za to bardzo nagrzewa się od słońca, dlatego polecany jest raczej na zacienione tarasy.
-
Gres, choć wygląda mniej szlachetnie, wciąż ma ogromne wzięcie. Świetnie imituje kamień (także drewno), jest odporny na każdą pogodę, łatwy w utrzymaniu w czystości – jednym słowem praktyczny. Płytki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, w różnych kształtach i przede wszystkim w porównaniu z kamieniem czy drewnem dość tanie. Z tego względu właściciele dużych tarasów, często się na niego decydują. Płytki gresowe w dekoracyjne desenie do złudzenia przypominają ceramiczne marokańskie kafle czy stylizowane historyczne wzory.
Przeczytaj też: Jak zadaszyć taras, żeby stał się funkcjonalnym i przytulnym miejscem odpoczynku na świeżym powietrzu
2. A czym ocieplić podłogę na tarasie? Oczywiście dywanem zewnętrznym!
Skoro taras urządza się dzisiaj jak salon (jest przedłużeniem wnętrza domu), dlaczego nie położyć na podłodze dywanu? Ciepła tkanina pod stopami doda posadzce przytulności, zasłoni niedoskonałości i umili wypoczynek na świeżym powietrzu.
Jaki dywan zewnętrzny wybrać? To zależy od usytuowania tarasu. Oczywiście najlepiej będzie wyglądał dywan z naturalnego materiału. Jeśli masz zadaszenie, możesz zaryzykować i pokusić się na szorstką jutę (dywaniki jutowe świetnie pasuję na balkon i taras w stylu boho) lub milszą w dotyku bawełnę. Takie niewielkie chodniczki proponujemy łączyć, kładąc jeden obok drugiego czy na skok – da to ciekawy efekt.
Pod chmurką lepiej sprawdzą się jednak sztuczne materiały. Ale nie martw się, te dobrej jakości nie ustępują niczym naturalnym (również w dotyku). Najczęściej wykonane są z poliestru – nie zmieniają koloru od słońca, są nieprzemakalne, a żeby je wyczyścić wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Z pewnością dopasujesz je do stylu, w jakim urządzony jest taras, bo wybór jest ogromny. Do nowoczesnych aranżacji będą pasowały gładkie, ale za to działające pięknym kolorem, do klasycznych w stylowy deseń. Możesz też kupić dywan imitujący marmur, postarzane dechy czy portugalskie azulejos.
Dywany zewnętrzne łączą funkcjonalność i efektowny wygląd. Możesz rozłożyć je, gdzie chcesz – nie tylko na tarasie, ale również na werandzie, w altance czy na… trawie. Nie ważą dużo, zwija się je w niewielkie rolki, możesz je wziąć pod pachę i zabrać na piknik, a kiedy skończy się sezon położyć w przedpokoju czy nawet sypialni – są piękne, dlaczego więc je chować na zimę, skoro mogą nadal cieszyć oczy.
3. Jakie meble na taras? Wybieraj różne materiały i dopasuj meble tarasowe do stylu aranżacji
W tym temacie masz jeszcze większe pole do popisu. Dobrze, żeby meble ogrodowe były dopasowane do stylu całej aranżacji, ale też nawiązywały do wyposażenia domu – w końcu taras jest przedłużeniem salonu. Jeśli taras łączy się z ogrodem dobrze wziąć pod uwagę również jego styl.
-
Zwolennicy trendów eko, bazujących na naturalnych materiałach, z pewnością polubią lekkie plecione meble z bambusa. Ażurowe stoliki, wiklinowe fotele, leżanki czy kanapy świetnie będą pasowały do stylu boho oraz japandi. Ich lekka konstrukcja ładnie wpisze się w otoczenie, nie będą rywalizować z roślinnością, a subtelnie do niej nawiązywać. Do takiego kompletu łatwo dobierzesz wyplatany z morskiej trawy puf, hamak, miękkie siedzisko czy wiszący fotel typu huśtawka.
-
Do aranżacji w stylu rustykalnym dopasuj zestaw meblowy z drewna akacji czy teaku. Nad stołem do biesiadowania dobrze rozpiąć duży parasol – ochroni przed słońcem i deszczem – i dopasować do niego zestaw wypoczynkowy z tego samego materiału, co meble. Powodzeniem cieszą się także meble z metalu, ale malowanego na nowoczesny kolor. Hitem tego lata będą pastele!
-
Na stylowy taras polecamy ponadczasowe meble z rattanu (lub technorattanu). Klasyczne fotele z wysokimi oparciami i wygodnymi podłokietnikami, rozłożyste rattanowe kanapy – to wymarzone meble na odpoczynek na świeżym powietrzu wśród malowniczo zarośniętego dzikim bluszczem tarasu. Nasza rada? Warto czasem przymknąć oko na umeblowanie i potraktować całą aranżację bardziej eklektycznie.
-
Nie wszystkie meble muszą być od kompletu. Przy jednym stole mogą stanąć obok siebie lekki bambusowy fotelik i metalowy „składak” w pięknym kolorze – zrobi się ciekawiej, przytulniej i bardziej na luzie.
-
Wybierając meble na taras i balkon warto kierować się ich wielkością – na małej przestrzeni nie zmieści się rozłożysta sofa, komplet foteli i stół, ale składane krzesła, stoliki mocowane do balustrady, czy sztaplowane stołki jak najbardziej. Z wielofunkcyjnych niedużych mebli też możesz stworzyć przyjemne otoczenie, które szybko stanie się twoim ulubionym miejscem relaksu.
4. Oświetlenie tarasu – sposób na dobry nastrój
Skoro taras możesz urządzić jak salon, dlaczego nie wykorzystać salonowych lamp? Czasy kinkietu montowanego nad wejściem dawno odeszły do lamusa. Teraz na tarasie oświetla się wszystkie strefy. W kąciku wypoczynkowym postaw stojącą lampę podłogową, a na stole jadalnym stołową.
Urodę roślin wydobędą lampy solarne – duże, efektowne kule, które rozpalają się, gdy zajdzie słońce, albo mniejsze słupki, które możesz rozstawić między donicami. Gałązki większych roślin opleć girlandą z kul typu cotton balls lub sznurem zwykłych lampek choinkowych – zrobi się bardzo przytulnie i magicznie.
Nie zapomnij o lampionach – nic tak nie tworzy atmosfery wieczorem jak palący się płomień świec. Większe postaw wokół mebli, np. w pobliżu narożnika, mniejsze latarenki niech palą się na okiennych parapetach czy stolikach. Popularnością na tarasach cieszą się przenośne lampki ledowe – mają piękne klosze i wygodne paski (najcześciej z ekologicznej skóry) służące do przenoszenia.
Na ścianie możesz zamontować dodatkowe oświetlenie w postaci kinkietów (designerskich lub stylowych), ale pamiętaj, żeby pasowały do reszty lamp i charakteru przestrzeni. Podobnie jak w salonie popularnością cieszą się paski ledowe montowane wokół tarasowych stopni – dają dyskretne światło i przy okazji chronią przed potknięciem.
5. Dodatki na taras – dyskretnie dekorują salon pod chmurką
Meble już masz, praktyczną podłogę ozdabia piękny dywan, a całość oświetlają efektowne lampy tarasowe. Czego jeszcze ci potrzeba, byś poczuł się pod chmurką jak w przytulnym domu? Dodatków! To one stawiają przysłowiową kropkę nad „i”. Na pięknym tarasie nie może zabraknąć roślin zielonych i donic, w których je wyeksponujesz. Ozdobne skrzynki, kosze, osłonki czy cynowe dzbany mają podkreślić urodę kwiatów, a nie konkurować z nimi. Do naturalnych stylizacji pasować będą gliniane donice i plecione z rattanu kosze, do tych w stylu nowoczesnym betonowe skrzynki, a ceramiczne osłonki w ręcznie malowane wzory do klasycznych aranżacji. Rustykalne czy prowansalskie klimaty polubią naczynia z cyny: dzbany, misy i balie. Komponuj z roślin botaniczne zakątki – mniejsze możesz ustawiać na specjalnych półkach na donice czy lekkich regalikach, stolikach, parapetach. Większe okazy będą lepiej się czuły w roślinnych gąszczach z pokrewnych gatunków.
Chcesz, żeby niewielki taras czy balkon był przyjaznym gniazdkiem, na którym miło spędza się czas na świeżym powietrzu? Postaw na tkaniny! Miękkie, lejące się zasłony mogą zastąpić parasol od słońca – upnij je nad kącikiem wypoczynkowym na kształt żagla. Nie zapomnij o poduchach. Im więcej tym lepiej. Narzuć je na sofę, fotele, leżankę zestawiając różne kształty, wielkości, wzory na poszewkach. Im różnorodniej tym ciekawiej. Większe rozrzuć na podłodze wokół stolika – będą wygodnymi siedziskami. Przytulności dodadzą niewielkie miękkie pufy (przy okazji mogą też robić za stoliki), rozpięty hamak czy wiszący fotel-huśtawka.
Sprawdzona zasada przy wyborze dodatków na taras? Unikaj agresywnych kolorów i kolorystycznego miszmaszu. Lepiej wybrać jeden, dwa i łączyć ze sobą odcieniami niż zdominować aranżację mocnymi akcentami. Taras, podobnie jak ogród, powinien ładnie wpisywać się w otoczenie, a nie ścigać z naturą. Dlatego w tym sezonie na tarasie rządzą stonowane odcienie ziemi, które łagodnie wpisują się w przyrodę.
Zobacz też: Kwiaty na taras – jakie rośliny wybrać na słoneczny, a jakie na zacieniony na taras?
Tekst: MD
Zdjęcie główne: skargaarden.com
Zdjęcia: materiały prasowe firm