jak podlewać ogród

Jak podlewać ogród? Poznaj najlepsze sposoby!

Ogrody małe i duże

Sezon ogrodowy w pełni, więc każdego ogrodnika czeka okres systematycznego podlewania roślin i trawnika. Na szczęście, czas, gdy do nawadniania ogrodu używaliśmy konewki czy ciężkich i plączących się węży ogrodowych mamy już za sobą! Teraz w ogrodzie królują wygodne w obsłudze bębny ogrodowe, zraszacze, które nie tworzą kałuż czy systemy nawadniania, które pracę wykonują praktycznie za nas! Oto parę sprawdzonych sposobów na wygodne i oszczędne podlewanie.

reklama

Podstawy nawadniania – wąż i zraszacz

Sposób podlewania ogrodu warto dostosować do jego potrzeb i wielkości. Nie w każdym ogrodzie sprawdzi się bowiem zaawansowany system nawadniania. Czasami najlepszym, a zarazem najprostszym i niedrogim rozwiązaniem będzie porządny wąż i zraszacz.

Jak wybrać wąż ogrodowy? Zakup stanie się prosty, jeśli pod uwagę weźmiemy parę kwestii. Po pierwsze długość węża powinna być dopasowana do rozmiaru naszego ogrodu. Jak ją obliczyć? Zmierz odległość od kranu do najdalszego punktu na działce, a następnie do tej wartości dodaj odpowiedni zapas. Kolejną rzeczą jest odpowiednia średnica węża – w większych ogrodach sprawdzą się węże o średnicy około 19 mm, za to w mniejszych wystarczające będą te o średnicy 13 mm. Produkt będzie nam dobrze służył, jeśli wybierzemy model wytrzymały na wysokie ciśnienie. Co do kwestii materiałów, z których wykonany jest wąż ogrodowy – zwróćmy uwagę, aby nie zawierał metali ciężkich oraz innych toksycznych substancji. Jeśli zdarza nam się zapomnieć o posezonowych porządkach w ogrodzie, warto kupić wąż ogrodowy odporny na promienie słoneczne i mróz. Nasza redakcja poleca to rozwiązanie!

Tradycyjny wąż ogrodowy nie zawsze będzie wygodnym rozwiązaniem, a wszystko przez żmudne rozwijanie, zwijanie i supłanie podczas podlewania. Jeśli więc chcemy ułatwić sobie pracę – możemy zdecydować się na bęben ogrodowy RollUp Gardena. Takie rozwiązanie zapewnia swobodę i dowolność nawadniania, a przy tym wygląda bardzo estetycznie. Bęben łatwo montujemy w dowolnym miejscu w ogrodzie, a rozwinięcie i zwinięcie węża następuje po delikatnym pociągnięciu – bez schylania się, kręcenia korbą czy brudzenia rąk.

jak podlewać ogród
zraszacz ogrodowy gardena

Zraszacz także zaliczamy do ogrodowych niezbędników, ale tu wybór nie jest już tak prosty. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko powierzchnię terenu, który będziemy podlewać, ale i rodzaj roślin, które się na nim znajdują.

Jeśli dumą naszego ogrodu jest większy trawnik, najlepszym sposobem podlewania będzie zraszacz ustawiany lub wbijany w podłoże. Trawnik okrągły lub o kształcie wycinka koła nawodnimy zraszaczem o takim samym kształcie nawadniania, na przykład wykorzystując zraszacz dookolny. W przypadku trawnika prostokątnego najlepiej sprawdzi się zraszacz wahadłowy, jak na przykład Aquazoom Gardena.

Pistolet lub lanca zraszająca Gardena w zupełności wystarczą do nawodnienia powierzchni mniejszych ogródków, pojedynczych krzewów, czy niewielkich klombów. Natomiast jeśli chcemy nawodnić rabaty warzywne i kwiatowe czy same obrzeża trawników możemy zrobić to w sposób automatyczny, przy pomocy systemu Gardena Micro-Drip.  W tym przypadku na pewno przydadzą się informacje ze strony producenta: https://www.gardena.com/pl/serwis-i-wsparcie/poradnik/micro-drip-system/.


Gdy nasz zieleniec jest spory i nie mamy możliwości podlewania go na co dzień, warto rozważyć montaż automatycznego systemu nawadniania Gardena Sprinklersystem, w którym niewidoczne zraszacze wysuwają się z podłoża i gwarantują wydajne, równomierne zraszanie trawnika. Ten system możemy zaprojektować samodzielnie, dzięki poradnikom dostępnym na stronie internetowej producenta lub z jego pomocą, wówczas projekt zostanie wykonany bezpłatnie.

Woda w każdym zakątku ogrodu – podziemny system dostarczania wody

A co, jeśli mamy duży ogród, nie chcemy inwestować w system automatyczny, ale chcemy zrezygnować z potrzeby noszenia konewki czy rozwijania i zwijania węża ogrodowego? Jest na to sposób – podziemny system dostarczania wody, dzięki któremu można wygodnie doprowadzić wodę w każdy zakątek ogrodu. Gardena Pipeline to prosty system, który działa w oparciu o puszki poboru, puszkę podłączeniową i rury. Całość tworzy rozbudowaną instalację wodną, która dotrze do każdego zakamarka naszej posesji.  Co istotne, system nie zaburza estetyki, bo prawie wszystkie elementy są montowane pod ziemią. Na widoku pozostają jedynie nierzucające się w oczy puszki, które wykazują wysoką wytrzymałość na obciążenia – można po nich chodzić, jeździć kosiarką, a nawet traktorkiem koszącym. Elementy Gardena Pipeline są odporne na mróz i zmienne warunki atmosferyczne, a jeśli zajdzie potrzeba rozbudowania podziemnego systemu, przebudujemy go łatwo dzięki technice łączenia „Quick and Easy”. Czy to rozwiązanie zda egzaminy także w mniejszych ogrodach? Z pewnością, ponieważ zaoszczędzi nasz czas i energię, które będziemy mogli przeznaczyć na inne aktywności.

narzędzia do podlewania ogrodu
podlewanie roślin ogrodowych

Podlewaj efektywnie i zgodnie z potrzebami ogrodu

Systemy automatycznego nawadniania to najbardziej efektywny sposób na nawodnienie ogrodu. Aby całość działała prawidłowo potrzebny nam będzie jeszcze sterownik nawadniania, który włączy i wyłączy podlewanie. Sterownik z funkcją Bluetooth® od Gardeny daje nam możliwość konfiguracji pracy za pomocą aplikacji na telefonie lub tablecie – możemy zmienić cykl nawadniania, harmonogram i czas podlewania w zależności od dni tygodnia. Co więcej, sterownik współpracuje z czujnikiem wilgotności gleby. To rozwiązanie gwarantuje, że jeśli gleba będzie odpowiednio wilgotna sterownik pominie nawadnianie, a ogródek będzie podlewany tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne.

MATERIAŁ PARTNERA:
GARDENA.COM/PL