Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe, krzewy, iglaki, tuje i róże
Ogrody małe i dużeWiosna, lato, a nawet zima to pracowity czas dla ogrodników, którzy chcą zadbać o drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne, róże i żywopłoty. Już od końca lutego zaczyna się okres przycinania, dbania o przyszłe zbiory oraz wygląd roślin. Sprawdź, kiedy, jak oraz przy użyciu jakich narzędzi należy przeprowadzać ten zabieg pielęgnacyjny.
Przycinanie drzew – przepisy. Jak przycinać drzewa zgodnie z prawem
W czerwcu 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która reguluje przepisy dotyczące wycinania oraz pielęgnacji drzew. Przycinania nie musimy nigdzie zgłaszać, jeśli:
- drzewo rośnie na terenie, który jest naszą własnością lub który dzierżawimy;
- teren, na którym rośnie, nie jest wpisany do rejestru zabytków;
- na gałęzi, którą chcemy usunąć, nie gniazdują żadne zwierzęta będące pod ochroną;
- na gałęzi nie ma żadnych roślin będących pod ochroną;
- w okresie lęgowym na gałęzi nie ma żadnych gniazd;
- gałęzie lub korzenie drzewa sąsiada wchodzą na teren naszej działki (zapis w kodeksie cywilnym).
Istnieje również zapis, zgodnie z którym możemy przyciąć jedynie 30% korony, która rozwinęła się podczas całego rozwoju drzewa, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza:
- 65 cm dla kasztanowca zwyczajnego, platanu klonolistnego, robinii akacjowej;
- 80 cm dla topoli, klonu jesionolistnego, wierzb i srebrzystego;
- 50 cm dla innych gatunków.
Przekroczenie wartości 30% jest równoznaczne w ustawie ze zniszczeniem drzewa, a usunięcie 50% korony uznaje się prawnie za jego zniszczenie. Grozi za to kara pieniężna. Obostrzenia te nie dotyczą prac, które mają na celu ukształtowanie korony lub usunięcie połamanych albo obumarłych pędów. Jeśli jednak chcemy wykonać te zabiegi, powinniśmy przez 5 lat przechowywać fotograficzne dowody ich zasadności.
Jeżeli drzewo rośnie na terenie, który jest wpisany do rejestru zabytków, przed przystąpieniem do przycinania musimy wystąpić o zezwolenie. Wyjątkiem jest usuwanie starych gałęzi. Wszelkie prace wykonywane w koronie drzewa powinniśmy zgłosić do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po rozpatrzeniu wniosku pracownik urzędu przyjedzie na miejsce, by sporządzić szczegółowe wytyczne.
Czym przycinać drzewa i krzewy oraz jak zabezpieczyć drzewo po obcięciu gałęzi
Co będzie nam potrzebne do pielęgnacji drzew, krzewów, róż i żywopłotów? Najwygodniejsze i najzdrowsze dla roślin będą specjalistyczne, precyzyjne i bardzo ostre narzędzia ogrodnicze. Do obcinania mniejszych i cieńszych pędów, np. krzewów i róż, najlepiej użyć nożyc lub sekatora. Przycinając drzewa i żywopłot, wybierzmy teleskopowy sekator, dzięki któremu dotrzemy nawet do wysokich partii oraz przetniemy grube gałęzie. Najbardziej odpowiednie będą narzędzia marki Parkside, dostępne w sklepach Lidl (stacjonarnie i online na lidl-sklep.pl), z powłoką antyadhezyjną Ilaflon, która ułatwia utrzymanie ich w czystości i przedłuża żywotność narzędzi.
Przydać mogą się również preparaty, które zabezpieczą rośliny po cięciu. Wrażliwe miejsca posmarujmy maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną ze środkiem grzybobójczym. Jeśli tego nie zrobimy, powstanie dziupla.
Kalendarz ogrodnika – kiedy przycinać drzewa i krzewy
-
Przycinanie drzew i krzewów na wiosnę
Przycinania drzew i krzewów lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę, ponieważ musimy zrobić to jeszcze zanim pojawią się pierwsze liście. Prace pielęgnacyjne tego typu możemy rozpocząć już pod koniec lutego, jeśli łagodniejsza zima nam na to pozwoli. O tej porze roku pielęgnować możemy rośliny odporniejsze na niższe temperatury. Muszą one być jednak dodatnie, a w najbliższych dniach nie mogą chwycić przymrozki. To dobry czas na podcinanie młodych drzewek owocowych (jabłoni, grusz, śliw), krzewów porzeczek i agrestu. Podczas przycinania usuwamy chore, zeschnięte i uszkodzone gałęzie oraz obcinamy 1/3 gałęzi, dzięki czemu rośliny ładnie się zagęszczą.
Początek marca będzie idealny na prace przy młodych owocowych drzewkach, np. jabłoni i gruszy, jak również krzewach. Zajmijmy się też pielęgnacją:
- pigwy,
- tamaryszka,
- derenia,
- hortensji,
- tawuły japońskiej,
- budlei.
W kwietniu można zająć się przycinaniem róż, krzewów zimozielonych oraz roślin, które kwitną na zeszłorocznych pędach, a już przekwitły, czyli np. forsycja lub tawuła wczesna. Usuwamy 1/2 lub 1/3 długości gałęzi z zeschłymi kwiatami. Zabieg ten zagwarantuje nam pojawienie się pąków w przyszłym roku. Maj to odpowiedni miesiąc na przycinanie odrostów żywopłotów oraz krzewów, które wcześnie kwitną (np.: bez, migdałek trójklapowy, porzeczka alpejska i krwista).
Kiedy pojawią się pąki, możemy także przycinać delikatniejsze nektaryny i brzoskwinie.
-
Przycinanie drzew i krzewów latem
W czerwcu prace ogrodnicze jeszcze nabierają tempa. Wczesnym latem możemy:
- przycinać krzewy ozdobne, które zimą pozbywają się liści (np. bez i tamaryszek);
- pozbywać się przekwitłych kwiatostanów w rododendronach;
- ciąć róże, które powtarzają kwitnienie w danym sezonie, aby je do tego pobudzić;
- skracać o 2/3 przyrosty w żywopłotach.
W lipcu sadownicy mogą zadbać o przyszłe zbiory i usunąć gałęzie jabłoni, które zasłaniać będą owocom dostęp do światła słonecznego. W tym miesiącu przycina się także:
- pędy krzewów, które rosną zbyt wysoko;
- glicynię;
- żywopłoty liściaste, np. bukszpan;
- przekwitłe jaśminowce
- wiśnie, morele i czereśnie po zbiorze owoców.
W sierpniu zajmijmy się pędami:
- malin,
- agrestu,
- porzeczek,
- jeżyn,
- żywopłotów iglastych.
-
Przycinanie roślin i krzewów jesienią
Pod koniec lata lub we wrześniu można jeszcze przycinać ozdobne klony, brzozy, wiązy i kasztanowce oraz orzechy włoskie. Na jesieni nie powinniśmy już rozpoczynać pielęgnacji żadnych krzewów. W późniejszych miesiącach możemy jedynie delikatnie przycinać róże.
-
Przycinanie roślin i krzewów zimą
Czas na tzw. zimowe przycinanie drzewek owocowych. W grudniu usuwamy pędy, które wyrosły dziko.
Niektórych roślin nie należy przycinać, a jedynie wykonywać prace pielęgnacyjne, polegające na usuwaniu uszkodzonych, chorych lub zeschłych pędów, gałęzi. Najlepszy czas na te zabiegi to końcówka zimy, kiedy temperatury są już dodatnie (marzec).
Nie należy przycinać:
- drzew iglastych takich jak świerk i jodła,
- magnolii,
- różaneczników,
- azalii,
- kalin,
- oczarów,
- sumaków octowców,
- wawrzynków wilcze łyko,
- perukowców podolskich,
- złotokapów.
Jak przycinać drzewa owocowe i zabezpieczyć gałęzie po cięciu
Celem przycinania drzewek owocowych jest zapewnienie owocom równego dostępu do światła, dlatego pielęgnując je, powinniśmy zadbać o to, aby słońce docierało również wewnątrz korony. Pozbywamy się gałęzi starych i połamanych oraz rosnących dziko, ale także tych, które się krzyżują i rosną w kierunku pnia. Po cięciu gałęzie najlepiej posmarować maścią grzybobójczą. Ważne też, żeby od razu reagować na choroby drzew, np. te grzybicze. Należy wtedy szybko wyciąć chore pędy oraz korę.
Jak przycinać róże
Przycinając róże, wybieramy tylko pędy, które są słabe, chore, obumarłe lub przemarznięte. Tniemy zawsze na ukos, ok. 0,5 cm nad pąkiem, przy pomocy bardzo ostrego sekatora lub nożyc. Technika zależy także od rodzaju róż:
- róże miniaturowe – przycinamy co sezon na wysokości 15-20 cm;
- róże rabatowe – co roku odmiany niskie tniemy na wysokości 30 cm, a wysokie 60 cm. Zostawiamy 5-10 pędów i na każdym 4-5 oczek;
- róże pienne – każdego sezonu przycinamy na wysokości 15-20 cm, zostawiając po 3-4 oczka;
- róże pnące – tniemy dopiero po 4 latach od posadzenia, a później każdego roku pozostawiamy 3 do 5 pędów, skracamy je do 30 cm, pozostawiając 5-6 oczek;
- róże okrywowe – nie trzeba ich przycinać co sezon. Co kilka lat wystarczy podciąć na wysokości 15-20 cm.
Jak przycinać żywopłot, iglaki i tuje
Młody żywopłot powinniśmy przycinać na wysokości około 20-30 cm, aby ładnie i szybko zagęścił się i rozrósł. Starsze rośliny powinniśmy pielęgnować co sezon, pozostawiając 2-3 cm nowego przyrostu. Cięcie dostosujmy do wysokości żywopłotu, jaką chcemy uzyskać. Aby zachować pożądany kształt, należy przycinać rośliny nawet kilka razy w sezonie (ostatni zabieg na początku sierpnia). Jeśli chcemy uzyskać równą ścianę zieleni, możemy wykorzystać rozwieszony na tyczkach sznurek, który stworzy linię cięcia. Najlepiej wykorzystać wygodne nożyce ogrodowe.
Pojedyncze tuje należy przycinać dopiero wtedy, kiedy tracą pożądany kształt lub rosną zbyt duże. Zabieg ten możemy przeprowadzić po roku od zasadzenia oraz dopiero wtedy, kiedy roślina uzyska wysokość 1,5 m. W marcu albo kwietniu oraz w czerwcu skracamy pędy o około 1/3 lub 1/2. Podczas ostatniego przycinania w sierpniu tniemy tylko 1-2 cm. W sezonie usuwamy też zbrązowiałe, martwe gałązki.
Przycinanie dobrze znoszą: cyprysiki, jałowce, żywotniki, cisy oraz kosodrzewina. Możemy pielęgnować w ten sposób nawet młode krzewy, tnąc 1/2 albo 1/3 pędu oraz pozbywając się gałęzi chorych lub obumarłych.
Latem możemy też podciąć 1/2 długości młodych pędów sosny. Należy to jednak zrobić, zanim pojawią się nowe igły.
Jak przycinać krzewy ozdobne
Przycinanie krzewów ozdobnych służy głównie nadaniu odpowiedniego kształtu lub wysokości oraz zagęszczeniu rośliny. Wycinamy więc nie tylko gałęzie, które trzeba uprzątnąć, ale również te, które nie pasują do naszej wizji. Młode krzewy tniemy nisko, około 20 cm nad ziemią. Będą wtedy zagęszczać się od samego dołu.
MATERIAŁ PARTNERA
LIDL-SKLEP.PL