jak efektownie oświetlić ogród i balkon

Jak efektownie oświetlić ogród i balkon?

Ogrody małe i duże

Zarówno w przypadku małych balkonów, jak i przestronnych tarasów przydomowych ogrodów oświetlenie odgrywa niebagatelną rolę. Dobrze dobrane sprawia, że zielony zakątek nie tylko dobrze wygląda, lecz także jest komfortowym miejscem do wieczornego wypoczynku. 

reklama
czym oświetlić balkon i ogród

Wyjaśniamy, czym kierować się przy wyborze oświetlenia, by móc delektować się ciepłymi wieczorami na świeżym powietrzu. Planując oświetlenie do ogrodu, warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawdzają w aranżacji większości balkonów i ogrodów. Oto trzy sprawdzone pomysły na to, jak zamienić niepozorną przestrzeń w klimatyczne miejsce, gdzie można miło spędzać wolny czas.

Czym oświetlić balkon i ogród?

Podstawową zasadą przy aranżacji oświetlenia dekoracyjnego do ogrodu jest dobór właściwych lamp, które będą dostosowane do pracy w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Zatem wybór oświetlenia zewnętrznego to pierwszy krok do stworzenia wyjątkowej kompozycji świateł na balkonie i w ogrodzie. Czym różni się tego rodzaju oświetlenie? Przede wszystkim jest wodoszczelne, aby w trakcie opadów deszczu bądź śniegu nie doszło do zwarcia. Przewody są zazwyczaj grubsze, dzięki czemu sprawnie działają również w niskich temperaturach. Próba wykorzystania na zewnątrz zwykłej lampy domowej może szybko zakończyć jej żywot, ponieważ elementy wykorzystane do jej wykonania nie są przystosowane do deszczu lub mrozu.

Kolejna wskazówka, którą warto mieć na uwadze, kupując oświetlenie zewnętrzne, dotyczy mocy świateł. Intensywne oświetlenie ogrodowe przydaje się jedynie, kiedy na murawie rozgrywany jest nocą mecz piłkarski. Jednak w przeważającej części oświetlenie w ogrodzie czy na balkonie ma stworzyć przyjemny klimat do spędzania wolnego czasu. Warto też pamiętać o sąsiadach, którzy niekoniecznie chcą, aby z balkonu obok świeciły mocne żarówki w chłodnej barwie.

jak efektownie oświetlić ogród i balkon


Lokalizacja oświetlenia ogrodowego nie może też być dziełem przypadku. Lampy czy girlandy powinny rzucać światło na najważniejsze miejsca, jak stolik kawowy czy ogrodowa alejka. Miłośnikom czytania książek na tarasie warto przypomnieć o dodatkowej lampce, która będzie ułatwiała lekturę przy słabym świetle dziennym. Nawet na niewielkim balkonie odpowiednio usytuowane oświetlenie może w wyjątkowy sposób podkreślić urodę roślin lub wyeksponować skrzętnie przygotowaną kompozycję kwiatową.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie na taras?

Najważniejszym aspektem, który trzeba mieć na uwadze przy wyborze oświetlenia do ogrodu czy na balkon, jest przestrzeń.

oświetlenie tarasu i ogrodu


Przy niewielkim balkonie atmosferę mogą stworzyć 2-3 dobrze usytuowane lampy, natomiast w przypadku długiego tarasu optymalnym rozwiązaniem okażą się girlandy do ogrodu. Metraż wpływa również na moc oświetlenia, gdyż w przestronnym ogrodzie można wykorzystać mocniejsze światło, które rozproszy się w dużej przestrzeni.

Na potencjał oświetlenia zewnętrznego znacząco wpływa dostęp do prądu. Możliwości rosną, kiedy źródła światła czerpią energię z domowej instalacji. Na zadaszonych balkonach warto wtedy zamontować lampy wiszące, a na tarasie girlandy. Oświetlenie można zainstalować w różnych miejscach na elewacji. Jeśli jednak brakuje dostępu do prądu, nie trzeba rezygnować z ciekawej iluminacji. Wystarczy wykorzystać lampy solarne lub lampiony.

Poza dostarczeniem źródeł światła zewnętrznego każdemu, kto planuje oświetlenie do ogrodu, przyświeca jakiś zamysł. Dlatego dobrze najpierw ustalić, czy celem jest stworzenie nowoczesnej, użytkowej aranżacji, która przede wszystkim będzie praktyczna na co dzień, czy może oświetlenie ma służyć stworzeniu romantycznego klimatu, gdzie w nikłym blasku będzie można patrzeć sobie w oczy. Tak samo w kwestii najczęściej wykonywanych, codziennych czynności. Inne oświetlenie będzie potrzebne do czytania w wygodnym fotelu, a inne będzie sprzyjać wieczornemu relaksowi z lampką wina. Bez względu na pomysł, sprawdź ofertę na oświetlenie dekoracyjne IKEA.


Subtelne rozświetlenie tarasu – dekoracyjna girlanda LED

Girlandy to połączenie estetyki z funkcjonalnością. Wykorzystanie tego rodzaju oświetlenia zewnętrznego na tarasie może przynieść wiele korzyści. Pierwszą z nich jest energooszczędność, ponieważ w łańcuchach świetlnych wykorzystuje się diody LED, które nie potrzebują zbyt wiele energii do tego, aby efektywnie oświetlić nawet dużą przestrzeń.

Drugą – ich stylistyczna różnorodność. Girlandy świetnie wpasują się w prawie każdy wystrój przydomowego ogródka. Można wybrać tradycyjny, stonowany wzór, stylizowane na loft surowe żarówki lub wesołe, kolorowe łańcuchy. Różnorodność panuje również w kwestii kształtów lampek. Wystarczy zajrzeć do oferty oświetlenia ogrodowego IKEA, żeby przekonać się, jak szeroki jest wybór girland do ogrodu.

Wyjątkową popularnością cieszą się tzw. cotton balls, czyli łańcuchy niedużych lampek, owiniętych delikatnym sznurkiem, które przypominają świecący kłębek wełny. Większość modeli zasilana jest bateriami, dzięki czemu można je zamontować dosłownie wszędzie. Romantyczny klimat stworzą również ledowe kule, którymi warto przystroić balkon w stylu boho.

Powieszenie łańcucha LED jest bardzo łatwe. Wystarczą niewielkie haczyki pod sufitem, na których można zawiesić całą kompozycję lampek. W ten sposób powstanie „świetlny baldachim”, pod którym przyjemnie będzie upływał czas. Na balkonie girlandy można też owinąć wokół poręczy, podobnie jak to robi się, tworząc świąteczne iluminacje.

oświetlenie ogrodowe
oświetlenie tarasu
lampki na balkon


Oświetlenie balkonu bez prądu – lampiony, latarenki, lampy solarne

Brak prądu nie musi być przeszkodą w stworzeniu wyjątkowej kompozycji świetlnej na balkonie czy w ogrodzie. Dostępnych jest bowiem wiele alternatywnych rozwiązań, które skutecznie zastąpią oświetlenie ogrodowe podłączone do instalacji elektrycznej. Co ważne, tego typu rozwiązania będą przyjazne środowisku i tanie, do ich zasilania będzie można wykorzystać energię słoneczną, którą dostajemy od matki natury za darmo.

Ze względu na energooszczędność i ekologię coraz większą popularność zyskują lampy solarne. Jak wiadomo, najwięcej czasu na zewnątrz spędza się latem. Wtedy też słońce świeci najdłużej, dzięki czemu lampy mają się kiedy naładować, by cieszyć nas światłem całą noc. 

lampy ogrodowe


Wybierać jest w czym. Flagowy przykład stanowi lampa stołowa na energię solarną. To idealne połączenie tradycyjnego wystroju z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, dzięki której nie trzeba już prowadzić przewodów przez cały balkon lub wwiercać się do domowej instalacji elektrycznej. Lampa stołowa bez trudu oświetli nawet spory stół oraz wszystko dookoła, co ułatwi chociażby wieczorne czytanie. Energią słoneczną zasilane są także lampy wiszące, girlandy świetlne czy dobrze znane lampy wbijane do doniczek lub bezpośrednio w ziemię. Wszystkie te rodzaje oświetlenia dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez trudu można znaleźć model odpowiedni do własnego balkonu czy tarasu.

Lampy solarne będą też idealne do tego, by stworzyć nastrojowe oświetlenie w ogrodzie czy na balkonie. Wybierając kilka różnych lamp, można podkreślić tylko wybrane miejsca, które są z jakiegoś powodu istotne, jak np. sofa, rośliny czy alejka ogrodowa. A jakie lampy najczęściej są wykorzystywane na balkonach i tarasach? Wyjątkowy nastrój mogą zaś zapewnić lampiony oraz latarenki na energię słoneczną. Powieszone na łańcuszku przy suficie bądź u barierki balkonu stworzą intymną atmosferę.

lampy ogrodowe


Kinkiety i lampy wiszące na balkonie

Lampy wiszące doskonale sprawdzają się w zadaszonych, osłoniętych od wiatru miejscach, takich jak balkon czy altana ogrodowa. Wykorzystuje się je często podczas imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu czy rodzinnych posiłków, np. rozwieszone nad stołami w strefie jadalnianej zapewniają niezbędne oświetlenie.

Kiedy metraż mocno ogranicza pole manewru, optymalnym rozwiązaniem mogą się okazać kinkiety. Z pozoru dyskretne i niewidoczne potrafią oświetlić sporą przestrzeń wokół elewacji, gdzie są najczęściej montowane. Wybierając miejsce na kinkiety, warto kierować nie tylko estetyką, lecz także funkcjonalnością – dobrze rozmieszczone oświetlą nam całą przestrzeń i ułatwią poruszanie po niej bez względu na porę. Tego rodzaju oświetlenie ogrodowe rzadko pełni pierwszoplanową rolę pod względem estetycznym, ale za to może być bezcenne, jeśli chodzi o dokładne oświetlenie balkonu czy tarasu.

lampy wiszące na balkonie

Advertisement

Wybierając kinkiety na balkon oraz taras, koniecznie należy przemyśleć natężenia światła. Zbyt słabe może sprawić, że kinkiet okaże się zupełnie bezużyteczny, natomiast intensywne może całkowicie zepsuć atmosferę na zewnątrz – nikt przecież nie chce mieć balkonu rozświetlonego niczym pas startowy.

Jak widać, istnieje wiele rozwiązań oświetleniowych, które odpowiednio wykorzystane pomogą stworzyć niesamowity klimat na balkonie czy tarasie. Bez względu na to, czy iluminacja ma sprzyjać odprężeniu, czy raczej służyć aktywnemu spędzaniu wolnego czasu na tarasie, warto zainwestować w ciekawe rozwiązania. 

Materiał Partnera ikea.com