gniazda elektryczne do ogrodu

Gniazda elektryczne do ogrodu

Ogrody małe i duże

Instalacja elektrycznych gniazd w ogrodzie to warunek funkcjonalnej, poprawnie działającej instalacji elektrycznej w naszych prywatnych strefach relaksu i odpoczynku. Choć zalety takiego rozwiązania przewyższają wszelkie koszty, to jednak do wyboru odpowiednich elementów instalacji należy podejść z głową. W jaki sposób wybrać odpowiednie gniazda elektryczne przystosowane do warunków panujących na zewnątrz?

reklama

Dlaczego instalacja gniazdek elektrycznych w ogrodzie to dobry pomysł?

Zacznijmy od tego, że sam pomysł na instalowanie elektryczności w naszym ogrodzie może na stałe zmienić postrzeganie tego miejsca przez nas. Ogród to prawdziwa ozdoba naszego domu. Wiele osób, które pierwszy raz goszczą u nas, na samym początku zwracają szczególną uwagę na ogród - jego rozmieszczenie, urozmaicenie oraz efekt naszych prac ogrodniczych. Naturalne jest, że im więcej wysiłku włożymy w stworzenie pięknej przestrzeni, tym bardziej chcemy się nią chwalić. By jednak odpowiednio zaprezentować nasz ogród, przydać się może altanka lub miejsce, w którym rodzina i goście mogą sobie spocząć. By jednak takie miejsce było funkcjonalne również po zachodzie słońca, przyda się nie tylko światło, ale dostęp do prądu, który umożliwi podłączenie innych urządzeń. 

A zatem inwestycja w instalację elektryczną ogrodu to zwieńczenie naszych wysiłków, oszczędność czasu oraz zwiększenie komfortu korzystania z ogródka. 

Lokalizacja gniazd – na co zwrócić uwagę?

Sam proces montażu instalacji elektrycznej warto pozostawić profesjonalistom. My jednak, na etapie planowania samodzielnie powinniśmy zadecydować nad rozmieszczeniem gniazd elektrycznych. W tym aspekcie warto trzymać się pewnych uniwersalnych zaleceń. Gniazda natynkowe wtyczkowe możemy z powodzeniem montować na zewnętrznych ścianach wiaty, altan, czy innych elementach stałych, w których obecność gniazda będzie dla nas dogodna. 

Warto jednak pamiętać, by przy lokalizowaniu miejsc gniazd unikać bliskości źródeł wody, nadmiaru pyłu czy stref, które często nagrzewają się do niebezpiecznie wysokich temperatur. Warto przemyśleć rozlokowanie gniazd elektrycznych na zewnątrz w zgodzie z naszymi potrzebami związanymi z wykorzystaniem innych urządzeń czy narzędzi ogrodowych. Wykorzystanie podkaszarki czy kosiarki elektrycznej wymaga od nas dostępu do zasilania. Odpowiednie ustawienie gniazd natynkowych ogrodowych pozwoli nam na łatwe i przyjemne kontynuowanie prac ogrodniczych, bez potrzeby wykorzystywania zbędnych przedłużaczy. 

Gniazda z odpowiednimi normami – jakie wybrać?

Oprócz odpowiedniej lokalizacji gniazd ogrodowych powinniśmy szczególną uwagę poświęcić odpowiedniemu doborowi samych gniazdek. Gniazda ogrodowe to gniazda, które ze względu na specyfikę mogą być narażone na kontakt z wodą, pyłem oraz innymi, niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Dlatego też podczas zakupu gniazd warto zwrócić uwagę na informację o standardzie IP - Ingress Protection. Im wyższy standard, tym gniazdko jest przeznaczone do bardziej niesprzyjających warunków.

Przykładowe gniazdko o standardzie IP-20 to typowe gniazdo domowe pozbawione zabezpieczeń. Poszukując odpowiedniego modelu gniazdka do ogrodu, warto zwrócić uwagę na te oznaczone standardem IP-55 lub IP-66, które zapewniają ochronę przed wodą oraz pyłem. Jakie konkretne produkty są godne polecenia? Między innymi gniazda z serii Schneider Mureva Styl IP55, Scame Protecta, Simon Aquarius, a także Schneider Cedar.

Materiał Partnera