Akcesoria basenowe – zadbaj o krystalicznie czystą wodę w basenie
Ogrody małe i dużeLetnia pora i wysoka temperatura to idealny czas na rozłożenie basenu w przydomowym ogródku. Kiedy konstrukcja jest już gotowa, czas napuścić wody. Proces ten trochę trwa i trochę też kosztuje. Basen zalany, więc pora na kąpiel! Po kilku dniach okazuje się niestety, że woda zzieleniała, na dnie osiadły glony i w dodatku wszystko to nieprzyjemnie pachnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy trzeba spuścić wodę, wyszorować basen i napełnić go od nowa? Nie! Wystarczy, że zaopatrzysz się w podstawowe akcesoria do pielęgnacji wody basenowej!
Dlaczego warto dbać o wodę w basenie?
Każdy posiadacz basenu wie, że rozłożenie ogromnego zbiornika wodnego wymaga czasu, a sama konstrukcja stoi tak długo, jak letnia pogoda na to pozwala. W tym czasie woda w basenie narażona jest na oddziaływanie warunków atmosferycznych i procesów chemicznych, które sprawiają, że zaczyna zielenieć, brzydko pachnieć, a na dnie basenu osadzają się nieprzyjemne, śliskie glony. Napełnianie basenu jest procesem kosztownym i czasochłonnym, nie dziwne więc, że nie chcemy spuszczać całej wody i napełniać zbiornika od nowa.
Większość basenów stelażowych posiada pompy, a w niektórych po tafli wody pływają sitka z tabletkami chloru. To dobry początek, jednak na dużą skalę i dłuższą metę takie środki są niewystarczające. Procesy oczyszczania i filtrowania należy wspomóc odpowiednią chemią i dobrze dobraną pompą, bo filtr filtrowi nierówny. Jak zacząć dbać o wodę w basenie?
Chemia i narzędzia, czyli ABC czystej wody
Na samym początku trzeba pozbyć się wszelkich przeszkód. W tym celu zaopatrz się w sitko lub odkurzacz basenowy, który świetnie oczyści dno zbiornika. Podstawą odpowiedniego działania jest trafna diagnoza sytuacji. W tym przypadku niezbędna będzie diagnostyka poziomu pH wody. Aby taką przeprowadzić z pomocą przychodzą nam paski i odczynniki do badania pH. Wystarczy pobrać próbkę wody i postępować zgodnie z instrukcjami dołączonymi do opakowania testerów. Wskaźnik pH powinien wynosić od 7,0 do 7,4.
W zależności od wskazania testera do wody należy dodać chemię, która zbije lub podniesie poziom pH do wymaganego. Kolejnym krokiem do dbania o wodę w basenie jest zainwestowanie w odpowiednią pompę. W dużym, stelażowym zbiorniku najlepiej sprawdzi się pompa piaskowa do basenu. Pompa dzięki filtrom czyści wodę i zapewnia jej ruch, co utrudnia osadzanie się nieczystości w basenie. Pompa z filtrem piaskowym jest niezbędnym akcesorium, który tworzy podstawę do chemicznego oczyszczania wody.
Czysta woda wymaga użycia środków chemicznych. Zainwestuj w odpowiednie środki. Użycie ich będzie skuteczne i dużo tańsze od wymiany wody. Kup koagulant, który "złączy" mikrozanieczyszczenia w większe skupiska. Część zostanie odfiltrowana, część opadnie na dno basenu i trzeba je będzie usunąć ręcznie.
Kolejny etap to zapobieganie glonom. Postępuj wedle instrukcji a żadne żyjątko nie osadzi się na ściankach Twojego basenu. Ostatni etap to dezynfekcja, czyli chlor. Podstawowym i niezbędnym narzędziem do chlorowania wody jest skimmer. Jest to niewielkie sitko, przedłużenie pompy filtrującej. Dryfując na powierzchni basenu zbiera większe śmieci czym chroni filtr przed zepsuciem. Dodatkową funkcją skimmera jest pojemnik na tabletki chlorowe. Umieść ich odpowiednią ilość w pojemniku a skimmer z pompą zadbają o równomierne jego rozprowadzenie. Ilość chloru powinna wynosić od 0,3 do 0,6 mg na litr wody.
Czysto? No to do wody!
Basen czysty, woda czysta, wakacje udane! W podstawowe urządzenia do pielęgnacji wody basenowej należy zainwestować, ale wkład taki z pewnością się opłaca. Komfort użytkowania basenu, który jest filtrowany przez odpowiednio dobraną pompę, pozbawiony glonów i zawiera przejrzyście czystą, chlorowaną wodę to coś, na co zdecydowanie zasługujesz. Dbanie o wodę nie jest trudne, wymaga jedynie trochę systematyczności i zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia i środki chemiczne. Miłej kąpieli!
Materiał Partnera