Ikebana nie jest zwykłym bukietem – każdy kwiat symbolizuje jakieś uczucie. Gdy usta milczą, mówią róże, peonie, chryzantemy...
Ikebana – poznaj tajemnicze znaczenie kwiatów
Dalia – dobry smak
Choć pochodzi z Meksyku i Gwatemali, jest ulubionym kwiatem Japończyków! Dlatego często pojawia się w ich domach, dodając im przepychu. Żywe dalie zobaczymy w wazonach, a na ścianach malownicze sztychy z tymi roślinami. Modna jest też sztuka kanzashi dalia, polegająca na robieniu kwiatów z kolorowych wstążek, którymi potem zdobi się dom.
Hortensja – duma
Najpiękniej wyglądają w deszczowej mgiełce, podczas pory mokrej, która kończy się w Japonii w połowie lipca. Jedna z ich nazw oznacza „siedem przemian”, bo kolor płatków zależy od chemicznego składu gleby. Nie przepadali za nią wojownicy, bowiem zmiana barw symbolicznie oznacza zdradę i nielojalność.
Słonecznik – miłość i szacunek
Rośnie w Japonii od XVII wieku, do dziś nawet dziko. Sygnalizuje przyjście lata. Ku czci słonecznika odbywa się wiele festiwali. Sadzono je w okolicach Fukushimy po radioaktywnym wycieku z elektrowni atomowej, bo wchłaniają wszelkie zanieczyszczenia.
Powój – spełnione obietnice
Jeden z ulubionych letnich kwiatów. W XIX w. w Edo (dawnej stolicy) uprawa była tak popularna, że mieszczanie prześcigali się, by uzyskać krzyżówkę o najciekawszych barwach.
Chryzantema – prawda
Żółta chryzantema symbolizuje cesarza i jego rodzinę. Zobaczymy ją na cesarskiej pieczęci, w japońskim paszporcie oraz na 50-jenowej monecie. Kojarzy się z długowiecznością i od- rodzeniem. Chryzantema biała, zwana shiragiku, oznacza prawdę.
Hibiskus – łagodność i goździk – fascynacja
Hibiskus, inaczej chińska róża, to także szczerość, naturalność i lojalność. Kwiat jest symbolem japońskiej wyspy Okinawa, na której kwitnie przez cały rok. Jest też bardzo popularnym motywem na tatuażach. Goździki wskazują również na miłość i szczególne wyróżnienie. Często robi się z nich bukiety na Dzień Matki.
Różanecznik – cierpliwość i uczciwość
Jedna z japońskich nazw krzewu (tsutsuji) wywodzi się od słowa oznaczającego „podążać za sobą”. Wszystko dlatego, że kwiaty wydają się rosnąć jakby w rzędach. Jako że łatwo strącić płatki z łodygi, kojarzą się również z miłością, którą bardzo łatwo zniszczyć.
Kamelia – oczekiwanie
Przypisuje się jej także sukces w biznesie, szczęście i wierność. W czasach feudalnych nie kojarzyła się jednak dobrze. W przeciwieństwie do kwiatu wiśni, który opada płatek po płatku, kamelia traci od razu całą główkę. To jednoznaczny symbol.
Peonia – odwaga
Nie jest kwiatem rdzennie japońskim, przywieziono ją z Chin. Została jednak mianowana królową kwiatów w Japonii. Oprócz odwagi i honoru oznacza też bogactwo i szczęście. Kwitnące peonie często były inspiracją dla poetów. Jak choćby w przypadku tego haiku autorstwa Busona Yosy (tłumaczenie nie zachowuje tradycyjnej formy wiersza): „Już ma zakwitnąć. I odetchnąć tęczą. Peonia!”.
Irys – energia i siła
Jego liście mają kształt miecza i symbolizują ducha wojownika. Dlatego dzień przed Świętem Chłopców (dawniej zwanym Festiwalem Irysów) – 5 maja – wiesza się je pod sufitem, a z łodyg tych kwiatów przygotowuje się specjalną kąpiel, która ma chronić przed chorobami. Pije się też irysowe sake.
Zawilec – pewność
Przywodzi na myśl jesień, w mowie kwiatów z kolei przypomina również, że nasze zamiary są szczere. Idzie w parze z amarylisem, który sygnalizuje nieśmiałość wręczającego kwiat.
Wiśnia – łagodność i uprzejmość
Kwiat wiśni to symbol miłości ojczyzny w Japonii. Od wieków powiązany z samurajami, którzy życie mieli przeżyć jak kwiat wiśni. Pięknie zakwitnąć, aby po chwili opaść na ziemię. Sakura – kwiaty wiśni – wiążą się z konceptem „Mono no aware”, przemijaniem. Matsudaira Sadanobu, uczony i poeta, uważał, że gałązki i kwiaty wiśni swoim pięknem i prostotą oddają charakter Japonii.
Maki – hedonizm i peonie – odwaga
Znaczenie ukryte jest w kolorze. Czerwony mak (hinageshi) wskazuje na chęć do zabawy. Biały to symbol radości, a żółty mówi o sukcesie.
Niezapominajka – prawdziwa miłość
Różni się oczywiście od zwykłej miłości czy też po prostu fascynacji, którą można wyrazić goździkiem. Warto pamiętać, że jeśli kogoś kochamy w sekrecie, powinniśmy mu posłać gardenię. Szukający drugiej połowy single wybierają natomiast jemiołę.