Jak osłonić balkon w bloku? Sprawdź inspiracje i pomysły, jak zasłonić balon przed słońcem, wiatrem i… wzrokiem sąsiadów
Balkon i tarasCzym osłonić balkon, by móc bezpiecznie cieszyć się jego urokami i zachować prywatność? Wybraliśmy najbardziej popularne osłony na balkon w bloku. Są łatwe w montażu, estetyczne i praktyczne. Z pewnością znajdziesz wśród nich sposób, który ci się spodoba!
Jak osłonić balkon w bloku? Sprawdzone pomysły na osłony balkonowe
Nie każdy może cieszyć się pięknie zagospodarowaną działką czy choćby kawałkiem zieleni przed domem. Dla tych, którzy mieszkają w mieście namiastką ogrodu jest balkon. Dlatego dokładamy starań, by prezentował się naprawdę efektownie. Wiadomo, że najprzyjemniej posiedzieć na nim, kiedy słońce ciepło grzeje. Ostatnio lata bywają jednak zbyt upalne. Trzeba więc pomyśleć, czym osłonić balkon w bloku, by łatwiej było je znosić nam, ale też roślinom.
Dobrze osłonięty balkon chroni też przed ciekawskim wzrokiem sąsiada i pozwala relaksować się w poczuciu prywatności. Producenci proponują wiele rozwiązań, które pomogą osłonić balkon przed słońcem. Wybraliśmy te, które będą nie tylko chronić, ale też ładnie wyglądać. Zobacz, jak przytulna może być aranżacja małego balkonu. A zatem czym odgrodzić się od sąsiadów i skutecznie osłonić?
Oto nasze pomysły na osłony balkonowe:
-
parasol ogrodowy,
-
parawan,
-
zielona ściana z roślin,
-
zasłona,
-
żagiel przeciwsłoneczny lub markiza,
-
mata wiklinowa lub z tworzyw sztucznych.
Jak osłonić balkon w bloku od słońca – parasolem
Parasol to najpopularniejsza metoda ochrony przed słońcem. Idealna na taras i do ogrodu, ale i na balkonie świetnie się sprawdzi. Warto zainwestować w dobrej jakości model, który posłuży wiele sezonów. A dobra jakość to wysokiej klasy materiały, wytrzymałe na deszcz i wiatr, nie blaknące od słońca. No i design. Nowoczesne parasole są tak piękne, że żal je składać. Nadają charakter całej aranżacji, a dzięki bogatej palecie wzorów, kolorów i wykończeń, dobierzesz je przestrzeni w każdym stylu. W modzie są parasole w piękne, barwne desenie, obszyte subtelną taśmą z frędzlami. Pięknie zagrają na balkonie w stylu boho czy orientalnym.
Oprócz urody ważna jest też praktyczność. Wielkość parasola dobrze dopasować do powierzchni, którą ma osłaniać. Jeśli chcesz osłonić od słońca niewielki stolik dla dwóch osób w zupełności wystarczy klasyczny średniej wielkości model. Jeśli jednak obszar jest większy, z pomocą przyjdzie model na bocznej nodze – zawieszony jest na długim wysięgniku więc sięgnie daleko, a noga nie przeszkadza bo jest z boku.
Ważne: jeśli masz nad sobą drugi balkon dobrze wymierz odległość, żeby nie okazało się, że parasol będzie za wysoki. Niektóre można obracać nawet o 360 stopni i nachylać pod różnymi kątami regulując ilość słonecznego światła. I jeszcze jedna dobra wiadomość – parasol chroni nie tylko przed słońcem, ale i przed deszczem – no może nie przed siarczystą ulewą, ale miła mżawka z pewnością mu nie zaszkodzi.
Jak osłonić balkon od sąsiadów – parawanem
Parawan to mebel znany od stuleci. Świetnie sprawdza się w roli przepierzenia – nie dość, że odgradza, to jeszcze zdobi, bo sam w sobie jest bardzo dekoracyjny. Taką też funkcję może pełnić na balkonie, a oprócz tego dyskretnie odgradza od sąsiadów i ciekawskich spojrzeń przechodniów.
Na balkonie zazwyczaj wykorzystuje się parawany z metalu, które sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych. Mają ładne kolory, różne wielkości i kształty – ponieważ są lekkie przestawisz je bez problemu w każde miejsce.
Parawan to najmniej kłopotliwy sposób na osłonięcie balkonu – bez stawiania stałych barier, wiercenia i zbędnego bałaganu. Stawiasz gdzie chcesz, a kiedy potrzebujesz przestawiasz w inne miejsce. Dodatkowo możesz go wykorzystać do powieszenia lekkich osłonek z roślinami lub dekoracyjnych lamp na balkon, np. typu cotton balls. Parawan możesz też zrobić samodzielnie, np. z drewna i pomalować na dowolny kolor.
Ściana z roślin – naturalna osłona balkonu i tarasu
Ściana z roślin to naturalna osłona, która nie tylko skutecznie ogrodzi cię od sąsiada, ale będzie wspaniale wyglądać. Pamiętaj, aby prezentowała się efektownie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, m.in. specjalnego systemu nawadniania. O wiele prościej będzie zrobić ją po prostu „obsadzając” roślinami w doniczkach na przykład drewniany stelaż, kratownicę. Spróbuj stworzyć ogród wertykalny na swoim balkonie.
Im roślin będzie więcej, tym ściana będzie gęstsza, a osłona skuteczniejsza. Prostym sposobem będzie ustawienie rozłożystych i wysokich traw ozdobnych w donicach. Są niekłopotliwe w uprawie, rosną szybko do późnej jesieni i pięknie wyglądają.
Możesz stworzyć też botaniczny kącik z roślin – im więcej ich zgromadzisz wokół siebie, najlepiej różnej wielkości, tym trudniej będzie cię podglądać.
Zastanawiasz się nad innym sposobem? Dobrym pomysłem jest obsadzenie balustrady pnączami, które szybko się rozrastają. Popularne są winobluszcze, które malowniczo wyglądają zmieniając na jesień zieloną barwę na czerwono-złocistą. Pamiętaj jednak, że lubią się piąć błyskawicznie i w krótkim czasie mogą zawitać na sąsiedni balkon, a po kilku latach opanować cały budynek.
Zobacz też: Kwiaty na balkon – jakie wybrać na słoneczny balkon południowy i zacieniony północny?
Zasłony na balkon – skuteczna ochrona
Zwiewne, luźno puszczone zasłony sprawdzą się w aranżacjach boho i skandynawskich, fantazyjnie upięte dodadzą stylu klasycznemu wystrojowi. Kolorystyka? Oczywiście zależy od ciebie. Radzimy stosować neutralne odcienie, najlepiej jasne (dobrze odbijają promieniowanie UV). Pamiętaj, że liczy się nie tylko estetyka twojego balkonu, ale całej elewacji. Gdyby każdy powiesił zasłony w innym kolorze, nie wyglądałby ona zbyt efektownie, prawda?
Zasłona zdobi, ale ma również być praktyczna. Najlepiej mocować ją na dyskretnych szynach zamontowanych do balkonu powyżej (jeśli sąsiad, albo właściciel budynku nie wyrazi na to zgody, możesz poprowadzić niewidoczną linkę). Jeśli szyny zamontujesz na wszystkich trzech bokach będziesz mógł przesuwać zasłony wraz ze zmieniającym się słońcem, albo zasłonić cały balkon. Cieńsze wyglądają lekko jak mgiełka, ale nie chronią przed upałem tak dobrze jak te nieprzezierne. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie zasłon różnych grubości – powieszone na balkonie stworzą ciekawą aranżację.
Żeby zasłona służyła długo zainwestuj w materiały, które nadają się na zewnątrz. Producenci oferują gotowe zasłony na balkon lub taras. Pasują doskonale do różnych stylów aranżacji. Mają wszytą taśmę marszczącą więc z łatwością dostosujesz jej ustawienie w zależności od pogody. Uszyte są z materiału odpornego na działanie czynników atmosferycznych – posłużą wiele sezonów zachowując piękny wygląd.
Alternatywą dla zasłon są panele z tkanin, które montuje się podobnie i opuszcza w wyznaczonych miejscach. To pomysłowe rozwiązanie utrzymane w nowoczesnym, minimalistycznym stylu.
Jak zasłonić balkon przed słońcem – żaglem przeciwsłonecznym lub markizą
Żagiel to rozpięta nad powierzchnią balkonu tkanina, która chroni przed promieniami słońca, deszczem, ale i spojrzeniami sąsiadów. To także dobre zabezpieczenie przed wiatrem dla roślin.
Żagiel przeciwsłoneczny powinien być uszyty z wodoszczelnej tkaniny i zamontowany tak, żeby woda swobodnie po nim spływała. Jak go przymocować? W zależności od powierzchni, którą ma osłonić, powinien mieć jeden lub dwa punkty zaczepienia na ścianie (może to być elewacja, ale też krawędź dachu, nośna belka czy barierka). W pierwszym przypadku konieczne będą jeszcze dwa punkty ruchome – wierzchołek trójkąta mocujesz na elewacji, w ten sposób uzyskasz zacienienie na środku balkonu. W drugim przypadku odwrotnie – jeden punkt ruchomy, a dwa mocowania na ścianie, jeśli chcesz, by żagiel zacieniał wnętrze domu.
Warto wiedzieć, że chociaż najbardziej popularny jest trójkątny żagiel, to dostępne są również kwadratowe, prostokątne, sześcio, a nawet ośmiokątne. W przypadku bardzo dużego balkonu możesz połączyć kilka małych żagli nakładając je na siebie, a na niewielki balkon z powodzeniem wystarczy mały trójkątny żagielek.
Jeśli chcesz zainwestować w rozwiązanie, które montuje się na stałe, pomyśl o markizie. Tradycyjny daszek, wysuwany nad powierzchnię balkonu, który pełni podobną funkcję. Zaawansowane modele dla najbardziej wymagających użytkowników balkonu reagują na zmianę pogody i same automatycznie zwijają się i rozwijają. Gwarantują stuprocentową osłonę przed słońcem.
Mata na balustradę – osłona na balkon
Osłoni balustradę zapewniając cień roślinom i bezpieczeństwo zwierzakom domowym. Wciąż popularne są maty wykonane z wikliny, bambusa czy rattanu. Powodzeniem cieszą się też maty z technorattanu – dają jednak rustykalny look i nie wszędzie pasują.
Coraz większe zainteresowanie budzą nowoczesne osłony balkonowe, blendy ze sztucznych surowców – winylu, polipropylenu czy cordury. Osłony z tworzywa imitują wygląd naturalnych tkanin, a są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, także na śnieg i mróz, więc nie musisz ich demontować po zakończeniu sezonu letniego. Są łatwe w montażu, zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na wariant z oczkowaniem. Wystarczy to zrobić za pomocą opasek zaciskowych i gotowe. Czy przekonuje cię taki system ogrodzeniowy? Wybór kolorów jest praktycznie nieograniczony, jednak jak w przypadku zasłon, dobrze jeśli na jednej elewacji dominuje podobna kolorystyka. Warto dogadać się z sąsiadami i korzystać z balkonu bezpiecznie i w ładnym otoczeniu.
Wiesz już, czym warto osłonić balon. Przyznasz, że odpowiednia osłona sprawi, że będzie on bardziej estetyczny i mniej narażony na działanie promieni słonecznych. Niech twój balkon stanie się przytulną i bezpieczna oazą zieleni. Który sposób aranżacji balkonu najbardziej do ciebie przemawia?
Tekst: MD
Zdjęcie główne: aranżacja marki windhager.eu
Zdjęcia: materiały prasowe