Co położyć na balkon zamiast płytek? 5 pomysłów na podłogę na balkonie
Balkon i tarasPlanujesz remont i zastanawiasz się, co położyć na balkonie zamiast płytek? Skorzystaj z naszych propozycji. Może jedna z nich okaże się strzałem w dziesiątkę. Oto 5 pomysłów na podłogę na balkonie!
Jaka podłoga na balkon czy taras?
Tak się utarło, że na balkonie kładziemy gres lub płytki ceramiczne, bo są praktyczne, niezniszczalne i efektowne. Ale są też inne sposoby wykończenia balkonowej posadzki. Przekonaj się, że one też są dobrą alternatywą. Jeśli odpowiednio je zabezpieczysz również posłużą wiele lat!
Żywica, deska, kamienny dywan, wykładzina lub dywan zewnętrzny, a może sztuczna trawa? Jak widzisz jest wiele pomysłowych materiałów, które nadają się na balkony i mogą zastąpić płytki. Postanowiliśmy się im bliżej przyjrzeć i przekonać cię do rozwiązań, które na pozór wydają się mniej praktycznym wykończeniem balkonu. Co na balkon zamiast płytek? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.
Oto 5 pomysłów na podłogę na balkonie:
-
posadzka żywiczna
-
deski drewniane lub deski z kompozytu
-
kamienny dywan
-
wykładzina lub dywan zewnętrzny
-
sztuczna trawa
1. Co na balkon zamiast płytek – posadzka z żywicy
To świetne rozwiązanie na balkon narażony na deszcz, jak i bardzo nasłoneczniony. Żywica poliuretanowa to niedoceniony, a bardzo odporny materiał. Jest w stu procentach wodoodporna, ma właściwości hydroizolacyjne, więc nawet największa ulewa jej nie groźna. Szybko schnie, nie tylko po deszczu, ale zaraz po położeniu – już po kilku godzinach się utwardza i praktycznie już tego samego dnia można cieszyć się funkcjonalną, piękną podłogą na balkonie.
Jest także niepodatna na promienie słoneczne – nie blaknie i trzyma kolor przez długie lata. Wyczyścisz ją łatwo i szybko – wystarczy przetrzeć mokrą ściereczką, a i na środki chemiczne też reaguje bezproblemowo.
No, a estetyka? Podłoga z żywicy spodoba się z pewnością minimalistom – jest idealnie gładka, możesz ją wykończyć w macie lub na połysk, nie ma żadnych łączeń (jak w przypadku płytek i desek tarasowych). To po prostu równa, jednolita powierzchnia. Jest tak neutralna, że z powodzeniem sprawdzi się w różnych aranżacjach, także tych bardziej stylowych.
Najczęściej występuje w odcieniach szarości i na pierwszy rzut oka imituje płyty betonowe. Niektórzy producenci proponują żywicę, która wyglądem przypomina granit czy drobne lastryko – takie delikatnie mieniące się w słońcu cętki z pewnością dodadzą charakteru balkonowi. Pięknie ożywią ją zielone rośliny w donicach. Możesz je ustawiać bezpośrednio na posadzce bez obaw, że zostawią nieestetyczne plamy.
2. Czym wyłożyć balkon – deskami drewnianymi lub deskami kompozytowymi
Nie ma nic przyjemniejszego dla stóp niż drewniana podłoga. Pod wpływem słońca cudownie się nagrzewa, ale nie parzy, no i ma charakterystyczny, piękny zapach. Naturalny wygląd drewna zawsze cieszy oko, ale niestety nie wszystkie gatunki nadają się na zewnątrz.
Jeśli decydujesz się na drewniane deski wybierz te, które będą odporne na zmienną pogodę. Z pewnością sprawdzą się deski tekowe (w końcu wykorzystuje się je na statkach, więc woda im nie zaszkodzi), są przy tym twarde i bardzo trwałe. Powodzeniem cieszy się też modrzew, jesion czy buk. Nasza rodzima sosna czy świerk nie zdadzą egzaminu na balkonach i tarasach – takie drewno jest miękkie i pod wpływem działania wody może się rozpaść, nie jest odporne na wilgoć.
Musisz pamietać, że o drewno, zwłaszcza to na zewnątrz, trzeba regularnie dbać. Odpowiednia impregnacja pozwoli cieszyć się nim długie lata. O wiele mniej kłopotliwe są deski tarasowe wykonane z kompozytu. Do złudzenia przypominają drewno, bo są zrobione z mieszanki drewna (mączki drzewnej) i PCV. Są bardziej odporne na działanie wody, pleśni, słońca i innych „szkodników" jak termity, no i nie wymagają tak żmudnej konserwacji jak naturalne drewno. Producenci zapewniają, że taka deska posłuży z powodzeniem nawet do 30 lat. Zwykle są w ciemnych kolorach i mają podłużne delikatne ryflowania, które zapewniają lepszą przyczepność stopy – to ma znaczenie w przypadku deszczu, bo zapobiegają poślizgnięciu na wilgotnej powierzchni. Są pozbawione sęków i drzazg, co jest ważne zwłaszcza, gdy z balkonu korzystają dzieci lub zwierzaki. Nie odkształcają się i nie wybrzuszają. Mocuje się je na klipsy i łączniki, dzięki temu nie widać, jak w przypadku desek, wkrętów czy gwoździ. A więc? Drewniane lub kompozytowe? Wybór należy do ciebie!
Czym wyłożyć taras – najlepsze pomysły, jak wykończyć na podłogę na tarasie
3. Co położyć na balkon – kamienny dywan
Brzmi całkiem fajnie, ale co to takiego? Wygląda jak rozsypane drobniutkie kamyczki i rzeczywiście jest w tym sporo prawdy. Kamienny dywan to nic innego jak różnorodne kruszywa (najcześciej kwarcytowe, granitowe i marmurowe) zlepione żywicą epoksydową. Ma wyczuwalną, ale przyjemną dla stopy, strukturę, która zapobiega ślizganiu. Dostępny jest w wielu wybarwieniach, więc bez problemu możesz dopasować posadzkę balkonową na przykład do ścian elewacyjnych.
Kamienny dywan ma całą paletę zalet. Jest odporny na wszelkie uszkodzenia i wahania pogodowe. Dobrze położony, nie kruszy się, nie pęka, nie widać na nim rys i ubytków – wytrzyma solidne obciążenie dużych donic i skrzynek balkonowych. Oczywiście o odporności na warunki atmosferyczne nie musimy pisać. Z deszczem i słońcem jest za pan brat, nie straszny mu nawet mróz i to naprawdę siarczysty.
Jest łatwy w utrzymaniu czystości. Nie wymaga regularnej pielęgnacji, ale sprząta się go bardzo łatwo – wystarczy przetrzeć mokrym mopem, a jeśli chcesz odświeżyć go po zimie, możesz użyć myjki ciśnieniowej – będzie jak nowy. Sprawdź, jak ładnie może prezentować się taka nakrapiana posadzka balkonowa. Będzie estetyczną bazą dla mebli, kwiatów, tarasowych dodatków i ciekawszą propozycją niż tradycyjne płytki kamienne.
4. Dywan zewnętrzny lub wykładzina na balkon zamiast płytek
Marzy ci się przytulny balkon, z podłogą mięciutką, przyjemną w dotyku, w bajecznych kolorach i w piękne wzory? Mamy dla ciebie rozwiązanie. Postaw na wykładzinę albo wybierz dywan zewnętrzny!
Nowoczesne wykładziny i dywany zewnętrzne zrobione są z tkanin outdoorowych – odpornych na działanie czynników atmosferycznych, a wyglądają przepięknie. Najlepszym dowodem jest to, że po zakończeniu sezonu, taki dywan z powodzeniem możesz położyć w środku. Wybierając je zwróć uwagę na jakość. Dostępne są różne rozmiary: od całkiem sporych na większe tarasy po niewielkie chodniki na średnie i małe balkony. Możesz komponować je ze sobą, kładąc tak, aby na siebie zachodziły – to daje bardzo ciekawy efekt.
Wykładziną możesz przykryć wszelkie nierówności, zarysowania i spękania – bez zbędnych montaży, przeróbek, bez zastanawiania się czy grubość posadzki gra tu rolę.... Po prostu kładziesz i gotowe!
Wykładziny i dywany pozwalają na stworzenie naprawdę ciekawej przestrzeni zewnętrznej. Dobrze, żeby nad podłogą było zadaszenie – co prawda wykładziny z winylu są wytrzymałe i odporne, to jednak nie jest to beton, który wytrzyma przysłowiowe trzęsienie ziemi. No i jeszcze jedna miła rzecz – na takiej miękkiej posadzce lubią bawić się dzieci!
5. Co na podłogę zamiast płytek na balkon – sztuczna trawa na balkonie
To w pewnym sensie odmiana wykładziny, która może być alternatywą dla płytek. Spodoba się tym, którzy chcą mieć namiastkę zielonego trawnika. Rozwijasz ją z rolki albo układasz w dociętych na wymiar płachtach i możesz cieszyć się nią przez cały rok. Bo czy balkon tylko latem może być piękny? Absolutnie nie!
No i co najważniejsze – nie musisz kosić, ani przycinać, bo chociaż nie zastąpi prawdziwej trawy, to do złudzenia ją przypomina. Możesz wybrać soczyście zieloną lub w nieco ciemniejszym, bardziej stonowanym odcieniu.
Deszcz z pewnością jej nie zaszkodzi. Sztuczna trawa jest odporna na wodę, nie blaknie, raczej więc nie zmieni koloru. Łapie jednak kurz, więc po zimie z pewnością wymaga czyszczenia – trzeba ją spłukać, najlepiej myjką ciśnieniową. Wyschnie błyskawicznie. A tym, którzy nie chcą wyścielać sztuczną trawą całego balkonu proponujemy położenie jej jak chodnika – kawałek trawiastej wykładziny położony na deskach, posadzce z żywicy czy klasycznych płytkach gresowych, może wyglądać ciekawie. Trawa na taras czy balkon to tworzywo, które jest świetną alternatywą dla standardowych płytek tarasowych.
W ofertach sklepów znajdziesz dzisiaj cały arsenał materiałów podłogowych odpornych na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie uv i estetycznych. Jeśli jeszcze nie wiesz co położyć na balkon i taras zamiast płytek, zajrzyj do naszej galerii!
Tekst: MD
Zdjęcie główne: westwing.pl, Zdjęcia: materiały prasowe