Makaron czy ryż?
Spaghetti z homarem
weź:
- mrożonego homara
- opakowanie spaghetti
- łyżkę octu
- 3 łyżki oleju roślinnego
- szalotkę
- 2 ząbki czosnku
- 4 pomidory
- 4 listki limonki kaffir
- papryczkę chili
- gałązkę trawy cytrynowej
- puszkę mleka kokosowego
- szczyptę cukru
- garstkę liści bazylii
- 2 łyżki masła
- sól i pieprz do smaku
Homar mrożony sprzedawany jest zwykle już ugotowany. Wyjmij go z opakowania i rozmroź. Wrzuć do wrzątku. Przykryj i gotuj 3 minuty. Wyłącz gaz i zostaw skorupiaka we wrzątku 5-7 minut. Wyłów i ostudź. Oderwij szczypce i odłóż. Oderwij ogon. Rozgrzej piekarnik do 160°C. Ogon przekrój wzdłuż ostrym nożem, usuń ciemny przewód pokarmowy. Pokrój na plastry w miejscach, gdzie kończą się płytki pancerza. Szczypce rozgnieć odpowiednim urządzeniem bądź kilkoma uderzeniami młotka – niezbyt mocno, żeby nie uszkodzić mięsa. Roztop masło, posmaruj nim mięso homara i wstaw do piekarnika.
Zrób sos. Pomidory sparz, obierz i pokrój w kostkę. Szalotkę i czosnek pokrój w plasterki, listki limonki pokrój w paseczki. Chili i trawę cytrynową lekko rozgnieć. Na patelni rozgrzej olej, wrzuć tułów homara i smaż 2 minuty. Dodaj czosnek i szalotkę, smaż minutę, mieszając. Wrzuć pomidory, dodaj chili, listki limonki i trawę. Podlej mlekiem kokosowym, zamieszaj i gotuj kwadrans. Dopraw. Wyłów z sosu resztki homara. Ugotuj makaron, wrzuć do sosu i podgrzej. Rozłóż na talerze, na wierzchu połóż kawałki gorącego mięsa, posyp listkami bazylii i podawaj.
Pomidorowe risotto
weź:
- szklankę ryżu do risotto, na przykład arborio
- 2 łyżki oliwy •szalotkę
- 2 ząbki czosnku
- litr bulionu z kurczaka
- kieliszek białego wina
- 4 pomidory
- 4 pomidorki koktajlowe
- garść suszonych pomidorów w oleju
- 2 łyżki masła
- 4 łyżki startego parmezanu
- garść listków bazylii
- sól i pieprz do smaku
Pomidory sparz, obierz, usuń nasiona, a miąższ pokrój w kostkę. Szalotkę i czosnek drobno posiekaj. Suszone pomidory pokrój w kostkę. Rozgrzej piekarnik do 180°C, włóż do środka całe pomidorki koktajlowe. W garnku zagrzej oliwę, wrzuć czosnek i szalotkę, smaż minutę. Dodaj ryż, dokładnie wymieszaj i smaż chwilę, aż ziarnka staną się nieco przezroczyste. Zmniejsz płomień, wlej wino i, mieszając, odparuj. Wlewaj po chochli gorącego bulionu i czekaj, aż ryż wchłonie wilgoć. Cały czas mieszaj. Powinno to zająć około kwadransa. W połowie gotowania wrzuć surowe pomidory, a pod sam koniec pomidory suszone. Gdy risotto będzie al dente, dodaj masło, parmezan, dopraw i dobrze wymieszaj. Rozłóż na talerze, na każdym połóż po upieczonym pomidorku i udekoruj listkami bazylii (możesz je przesmażyć na głębokim tłuszczu).
Risotto ziołowe z małżami św. Jakuba
weź:
- 3 garści świeżych ziół (pietruszkę, bazylię, szczypiorek, trochę mięty, etc)
- szklankę ryżu do risotto
- cebulę
- litr dobrego domowego bulionu warzywnego
- 3 plastry boczku wędzonego
- 3 łyżki masła
- 4 łyżki utartego parmezanu
- 16 małż św. Jakuba
- 4 łyżki oliwy
- sól i pieprz do smaku
Zagotuj w garnku bulion, wrzuć do niego zioła i blanszuj 3 minuty. Wyłów, odcedź i zmiksuj na gładko. W drugim garnku zagrzej połowę oliwy, wrzuć boczek i cebulę pokrojone w kostkę, smaż 2 minuty, mieszając. Dodaj ryż, przesmaż chwilę, aż stanie się lekko przezroczysty. Wlej chochlę gorącego bulionu i, mieszając, czekaj, aż płyn się wchłonie. Powtarzaj tę czynność, aż risotto ugotuje się al dente, około kwadransa. Gdy będzie gotowe, dodaj purée z ziół, masło oraz parmezan. Wymieszaj i dopraw, odstaw przykryte naczynie. Na patelni rozgrzej resztę oliwy, przesmaż małże po 2 minuty z każdej strony, dopraw. Rozłóż risotto na talerze, na każdym połóż po kilka małży.
Penne z ragu z królika
weź:
3 czerwone papryki
- królika, podzielonego na porcje
- 5 szalotek
- 2 ząbki czosnku
- 3 gałązki selera naciowego
- 2 marchewki
- 3 łyżki mąki
- 5 łyżek oliwy z oliwek
- półtorej szklanki bulionu z kurczaka
- 2 gałązki rozmarynu
- 300 g makaronu penne
- garść czarnych oliwek
- 3 łyżki kaparów
- sól i pieprz do smaku
Papryki umyj, przekrój na pół, usuń nasiona i połóż na blasze do pieczenia skórą do góry. Piecz w 250°C, aż skórka będzie ciemna. Wyjmij, wrzuć do miski, przykryj folią i poczekaj, aż ostygną. Potem zdejmij skórkę, a miąższ pokrój w paski. Kawałki królika przypraw solą i pieprzem, oprósz mąką i przesmaż na oliwie. Szalotki i czosnek obierz i przekrój na pół, marchew i seler naciowy pokrój w paski. Wrzuć do garnka z oliwą i, mieszając, smaż na małym ogniu 10 minut. Dodaj mięso i paprykę, wlej bulion, dodaj gałązki rozmarynu. Przykryj i piecz w 180°C około godziny, aż mięso zacznie odchodzić od kości. Przestudź, wyjmij kostki z mięsa i dodaj do ragu kapary oraz oliwki. Ugotuj makaron al dente, wrzuć do ragu i zagrzej wszystko razem 2 minuty. Rozłóż na talerze.
Makaron z radicchio, pomarańczami i oliwkami
weź:
- 2 główki radicchio
- 2 pomarańcze
- 8 gałązek tymianku
- opakowanie makaronu linguine
- łyżkę cukru
- 4 łyżki oliwy
- 2/3 szklanki bulionu warzywnego
- garść czarnych oliwek
- 4 łyżki kaparów
- 2 łyżki masła
- sól i pieprz do smaku
Radicchio poszatkuj. Rozgrzej oliwę na patelni, wrzuć sałatę, dodaj cukier i przesmaż wszystko na dużym ogniu, mieszając. Pomarańcze obierz, podziel na cząstki. Tymianek oskub z łodyżek. Wrzuć razem z kaparami, masłem i oliwkami na patelnię z sałatą. Zamieszaj, wlej bulion, zagotuj i dopraw. Ugotuj makaron al dente, rozłóż na głębokie talerze, polej każdą porcję kilkoma łyżkami sosu i podawaj. Możesz posypać danie startym parmezanem.
Makaron z białą kiełbasą
weź:
- 3 kawałki białej surowej kiełbasy wieprzowej
- 2 łyżki oliwy z oliwek •małą cebulę
- 2 ząbki czosnku
- 2 duże pomidory
- pół puszki białej fasoli w zalewie
- garść listków szałwii
- 400 g makaronu casarecce albo fusili
- sól i pieprz do smaku
- starty parmezan
Cebulę pokrój w drobną kostkę, czosnek w plasterki, pomidory sparz, obierz i pokrój w kostkę. Z kiełbasy zdejmij skórkę i rozdrobnij miąższ w palcach. Rozgrzej na patelni oliwę, wrzuć mięso i przesmaż, aż się mocno zrumieni. Dorzuć cebulę i czosnek, smaż, mieszając, 2 minuty. Dodaj pomidory i fasolę, dolej pół szklanki wody i gotuj kwadrans. Dopraw i trzymaj w cieple. Makaron ugotuj al dente, przesącz i wrzuć do sosu. Wymieszaj, rozłóż na talerze i podawaj posypany parmezanem.
Sycylijska pasta z sardynkami
weź:
- niedużą główkę kopru włoskiego
- dużą szczyptę szafranu
- garść rodzynek
- pół szklanki białego wina
- małą cebulę
- 1/3 szklanki oliwy extra virgin
- 2 puszki sardynek w oleju
- garść orzeszków pinii
- opakowanie makaronu bucatini
- sól i pieprz do smaku
Koper pokrój w małą kostkę. Cebulę drobno posiekaj, orzeszki pinii upraż na złoto na suchej patelni. Zagrzej w garnuszku wino, wrzuć szafran i rodzynki, zamieszaj i odstaw. Rozgrzej na patelni oliwę, wrzuć seler i cebulę, smaż na małym ogniu 10 minut, mieszając, aż zmiękną. Wlej wino (uwaga, może pryskać!) i wrzuć połowę osączonych z oleju sardynek. Rozgnieć je lekko widelcem i duś sos 5 minut. Ugotuj makaron al dente, wrzuć do sosu razem z resztą sardynek i orzeszkami pinii. Wymieszaj, zagrzej chwilę i podawaj.
Małże św. Jakuba pod płatami lasagne
weź:
- 4 płaty makaronu lasagne
- 16 małży św. Jakuba
- 2 gałązki selera naciowego
- szklankę wywaru rybnego lub warzywnego
- 2 łyżki soku z limonki
- 3 łyżki soku z pomarańczy
- łyżkę kaparów
- garstkę czarnych oliwek
- 6 pomidorków koktajlowych
- całą limonkę
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- sól i pieprz do smaku
Pozbawione muszli małże przekrój wzdłuż, umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Seler pokrój w cienkie plasterki, blanszuj 5 minut we wrzątku. Przelej zimną wodą i odstaw. W garnku zagrzej bulion, odparuj jedną trzecią, wlej sok z limonki i pomarańczy. Dopraw solą i ewentualnie cukrem. W międzyczasie ugotuj płaty lasagne w dużej ilości wody, odcedź i przepołów. Limonkę obierz, podziel na cząstki i usuń z nich białą skórkę. Kapary i oliwki posiekaj, pomidorki przekrój na pół. Zagotuj wywar, wrzuć limonkę, kapary, oliwki i pomidorki. Podgrzewaj 2 minuty. Zdejmij z ognia, wrzuć małże na 5 minut. Na ciepłe talerze połóż po połowie plastra lasagne, na nim po cztery małże, przykryj kolejnym płatem. Polej kilkoma łyżkami gorącego wywaru, skrop oliwą.
Spaghetti z małżami Wenus
weź:
- kilogram małż Wenus (do kupienia w delikatesach)
- pół pęczka pietruszki
- 3 ząbki czosnku •opakowanie spaghetti
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- szczyptę ostrej papryki
- kieliszek białego wina
- sól i pieprz do smaku
Małże wrzuć do garnka, zalej zimną wodą i mocz godzinę. Naciśnij mocno palcami każdą muszlę – mogą zdarzyć się takie, które pełne są piasku! Czosnek pokrój w cienkie plasterki, pietruszkę posiekaj. W dużym garnku zagrzej oliwę, wrzuć czosnek i chili, smaż chwilę, mieszając. Dodaj małże w muszli, wlej wino i przykryj. Gotuj około 5 minut na dużym ogniu, aż muszle się otworzą. Ugotuj spaghetti, dodaj do garnka z małżami, zamieszaj. Posyp pietruszką, podgrzej chwilę i podawaj.
Spaghetti z szynką parmeńską
weź:
- opakowanie spaghetti
- pęczek dymki
- 1/3 szklanki oliwy z oliwek
- 2 ząbki czosnku
- półtorej szklanki bulionu z kurczaka
- pół pęczka pietruszki
- 2 łyżki masła
- 8 plastrów szynki parmeńskiej
- sól i pieprz do smaku
- kawałek parmezanu
Makaron ugotuj al dente. Czosnek i białą część dymki pokrój w cienkie plastry, pietruszkę i szczypior drobno posiekaj. Rozgrzej w garnku 2 łyżki oliwy, wrzuć czosnek i dymkę, i smaż minutę, mieszając. Wlej bulion, odparuj połowę. Dodaj masło, zamieszaj i dopraw. Wrzuć ugotowany makaron i wszystko podgrzej. Rozłóż do głębokich talerzy, posyp utartym parmezanem, posiekaną zieleniną i skrop resztą oliwy.
Tagliatelle z karczochami i krewetkami
weź:
- puszkę karczochów w zalewie
- 20 krewetek, najlepiej surowych
- paczkę makaronu tagliatelle
- 2 garści rukoli
- cytrynę
- pół szklanki oliwy extra virgin
- sól i pieprz do smaku
Makaron ugotuj al dente, w ostatniej chwili wrzuć do garnka rukolę i natychmiast odcedź. Krewetki przesmaż na 2 łyżkach oliwy po minucie z każdej strony. Wrzuć osączone, pokrojone na mniejsze kawałki karczochy, podgrzewaj je 3 minuty, dopraw. Na ciepłe talerze rozłóż gorący makron z rukolą, na wierzch połóż krewetki z karczochami, i tak przygotowane danie polej oliwą.
Pomidory w muszelkach
weź:
- kilogram świeżych pomidorów
- 2 łyżki kaparów
- 3 fileciki anchois
- 3 gałązki estragonu
- 3 gałązki trybuli
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- tuzin dużych makaronowych muszelek
- sól morską
- kawałek sera grana padano
- ocet balsamiczny
- szczyptę cukru
Pomidory sparz, obierz, usuń pestki, a miąższ pokrój w kostkę. Kapary i anchois posiekaj, zioła obierz z łodyżek. Rozgrzej łyżkę oliwy na patelni i wrzuć pomidory, przesmaż 2 minuty. Zdejmij z ognia, dodaj kapary, anchois, resztę oliwy i zioła. Wymieszaj, dopraw solą i cukrem do smaku. Makaron ugotuj i przestudź. Napełnij farszem muszle, posyp odrobiną pokruszonego sera i podawaj. Jeśli lubisz, możesz skropić danie dobrym octem balsamico.
Tłumaczenie: Stanisław Gieżyński
Tekst i fotografie: Jahreszeiten Verlag/East News