stanzia vinella zjawiskowa renowacja 400-letniej rustykalnej wilii

Zjawiskowa renowacja 400-letniej rustykalnej willi. Wnętrza Stanzia Vinella zachwycają prostotą i naturalnością!

Styl rustykalny

To niezwykła historia o tym, jak niemiecko-etiopskie małżeństwo uratowało popadającą w ruinę 400-letnią posiadłość na malowniczej Istrii. Odrestaurowało ją z szacunkiem do tradycji, ściągając materiały z całej Chorwacji, dbałością o zachowanie autentyczności, naturalności oraz surowego piękna.

reklama

Stanzia Vinella – 400-letnia posiadłość, która zyskała drugie życie

Położona u wybrzeży Adriatyku Istria to jeden z najpiękniejszych regionów Chorwacji. Właśnie tutaj Andreas i Betty, niemiecko-etiopskie małżeństwo deweloperów i projektantów wnętrz, trafiło na podupadającą wiejską posiadłość. I to naprawdę zjawiskową! Jej teren obejmuje sześć hektarów, co sprawia, że jest jedną z największych w okolicy, oraz kamienny dom o powierzchni ponad 400 m2 datowany na 1610 rok. Choć nie zachowały się dokładne dokumenty, które by to potwierdziły, najprawdopodobniej Stanzia Vinella należała do kupca pochodzącego z Wenecji.

Parę oczarowały widoki – z położonego na wzgórzu domu rozciąga się niczym nie zakłócona panorama Istrii, a także malownicze otoczenie: winnice, sady, gaje oliwne i lasy pełne trufli, z których znany jest rejon wokół średniowiecznego miasta Motovun. Będąc w okolicy warto zajrzeć do miejscowości Livade słynącej z restauracji serwujących trufle.

Po wielu miesiącach negocjacji udało się sfinalizować zakup i prace remontowe mogły ruszyć pełną parą. Renowacja posiadłości była ogromnym przedsięwzięciem. Trwała trzy lata, od 2019 do 2022 roku. Kamienny budynek, który dzisiaj zachwyca gości Andreasa i Betty, był niemal całkowicie zrujnowany.

stanzia vinella renowacja 400-letniej rustykalnej willi
stanzia vinella renowacja 400-letniej willi
stanzia vinella renowacja 400-letniej willi
stanzia vinella renowacja 400-letniej willi

Autentyczność, naturalność i równowaga pomiędzy starym a nowym – klucz do renowacji wnętrz w historycznej willi

Kamienną willę odrestaurowano z szacunkiem do tradycji i dbałością o najdrobniejsze detale. Materiały takie jak zabytkowe ceglane dachówki czy drewniane elementy pasujące do odsłoniętych dębowych belek ściągano z całej Chorwacji. Właścicielom zależało, by zachować równowagę pomiędzy starym i nowym, między sielską atmosferą wiejskiej posiadłości i nowoczesnym komfortem, który sprawia, że wygodnie się tu przebywa. Oprócz materiałów z odzysku (dachówki, kamień, drewniane elementy) i tradycyjnych technik (we wszystkich pomieszczeniach położono wyłącznie farby wapienne o kredowej teksturze, tzw. limewash) w domu zastosowano współczesne technologie, takie jak panele słoneczne czy pompę cieplną.
 


Nowoczesne wyposażenie zyskała przede wszystkim kuchnia, w której funkcjonalność i wygoda przy przygotowywaniu posiłków mają kluczowe znaczenie. Przestronna otwarta przestrzeń, która płynnie łączy się z jadalnią to marzenie szefów kuchni. Zwracają w niej uwagę szafki w pięknym odcieniu stonowanej zieleni, imponujących rozmiarów piekarnik Smeg i żelazne żyrandole nad stołem jadalnym – w zestawieniu z odsłoniętymi belkami stropowymi wyglądają obłędnie.

Oprócz przestronnej, pełnej naturalnego światła kuchni z jadalnią, w ponad 400-metrowym domu mieszczą się także duży salon z kominkiem, cztery sypialnie z łazienkami oraz oddzielny apartament dla gości z własnym aneksem kuchennym. Z głównej sypialni przechodzi się do łazienki z efektowną, wolnostojącą miedzianą wanną i dużą kabiną prysznicową, a prywatne schody prowadzą wprost do ogrodu i basenu.

kuchnia styl rustykalny
kuchnia styl rustykalny
stanzia vinella żelazne żyrandole
jadalnia styl rustykalny

Rustykalne wnętrza 400-letniej rezydencji – wystrój w kolorach inspirowanych naturą

Rustykalne wnętrza Stanzia Vinella urządzono z dbałością o zachowanie autentyczności, naturalności oraz surowego piękna. Dużo tu drewna – zarówno w formie mebli, zabudów meblowych, jak i dekoracji oraz afrykańskiej sztuki z ojczyzny właścicielki. Andreas i Betty cenią prostotę i niedoskonałość. W pomieszczeniach zobaczymy ceramikę, która wygląda niczym nagryziona zębem czasu, lniane tkaniny, plecionki oraz ręcznie robione meble. Ich surowe wykończenia są bezpretensjonalne i doskonale oddają ducha tego miejsca. Uwagę zwracają także lampy stojące ręcznie robione w Indiach i ręcznie tkane dywany kupione od belgijskiego projektanta osiadłego w Marrakeszu.

Wszystkie kolory, które pojawiają się we wnętrzach 400-letniego domu inspirowane są otaczającą przyrodą. Stonowane zielenie nawiązują do barw dębów, akacji i lasu sosnowego, ciepłe pomarańcze do zachodów słońca, a brązy przyjmują odcienie lokalnej zmieni. W przytulnych przestrzeniach panuje powściągliwa harmonia, surowa równowaga.

Stanzia Vinella w Chorwacji – idealne miejsce do wypoczynku i… na plan filmowy

Andreas i Betty uwielbiają spędzać czas w swojej zacisznej, rustykalnej willi. Gromadzą się wtedy z rodziną na dużym, przyjemnie zacienionym tarasie. Pichcą i grillują w letniej kuchni podziwiając malujące się w oddali średniowieczne Motovun i dolinę Mirny. Relaksują się też w basenie, z którego roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na okolicę.

Na co dzień mieszkają w Bawarii. Ta decyzja była raczej praktyczna, iż podyktowana względami serca. Ich synowie są w wieku szkolnym i kontynuują tam swoją edukację. Dom w Chorwacji wynajmują za to gościom, ale nie tylko. Ostatnio bowiem posiadłość zamieniła się w plan filmowy. Zobaczymy ją na srebrnym ekranie „występującą” w hollywoodzkiej produkcji „Speak No Evil”. Film trafi do kin we wrześniu 2024 roku.

Tekst: Agata Baca
Zdjęcia: dzięki uprzejmości właściciela, stanzia-vinella.com, Instagram: @stanzia_vinella 
Wideo: Design Inside Film, design-inside-film.com, YOUTUBE: @designinsidefilm  

salon styl rustykalny
łazienka styl rustykalny
łazienka styl rustykalny
sypialnia styl rustykalny