nowoczesne mieszkanie w stylu francuskim

Francuska elegancja z nutą nowoczesności. Tak urządzono 130-metrowe mieszkanie pasjonatki kwiatów, sztuki i designu

Stylowe i przytulne

Przemyślane układy pomieszczeń, rozwiązania przestrzenne oraz elegancka aranżacja sprawiają, że apartament projektu Viva Design jest wygodnym miejscem do życia i estetycznym dziełem sztuki. To doskonały przykład harmonijnego połączenia funkcjonalności, nowoczesnego designu i osobistego stylu klientki.

reklama

Apartament o powierzchni 130 m2 składa się z przestronnego salonu, kuchni połączonej z jadalnią, sypialni właścicielki, dwóch sypialni dziecięcych, dwóch łazienek oraz pralni. Początkowy układ pomieszczeń został gruntownie zmieniony, co pozwoliło na uzyskanie bardziej spójnego i funkcjonalnego wnętrza. Przesunięcie trzech ścian pozwoliło na stworzenie zamkniętej strefy salonu oraz otwartej przestrzeni kuchni z jadalnią. Zarówno z pokoju dziennego, jak i z sypialni właścicielki, można bezpośrednio wyjść na spory taras, który otacza mieszkanie z trzech stron.

– W apartamencie mieszka właścicielka prywatnej firmy działającej w branży kwiatowej, która jednocześnie jest pasjonatką sztuki i designu. Jej wyjątkowe wyczucie stylu oraz dbałość o detal znacząco wpłynęły na końcowy efekt projektu – mówi projektantka Barbara Steciak. – Dzięki ścisłej współpracy i doskonałemu porozumieniu między klientką a zespołem naszej pracowni VIVA DESIGN, powstało wnętrze, które nie tylko spełnia wszystkie oczekiwania funkcjonalne, ale także zachwyca estetyką – dodaje. Sami zobaczcie!
 

Klasyczny salon ze sztukaterią, pełen nowoczesnej sztuki i eleganckich mebli

Klasyczna, francuska elegancja z nutą nowoczesności – 130-metrowe mieszkanie pasjonatki kwiatów, sztuki i designu

Styl francuski jest mieszanką eklektyczną klasycznej elegancji i nowoczesnego designu. Inspiracją przy tym projekcie były kamienice Paryża. Ich mieszkańcy słyną z tego, że potrafią ciekawie łączyć we wnętrzach styl historyczny z odważniejszym modernizmem, nowoczesnością i wyrafinowanym designem. Ich mieszkania są nonszalanckie i dekadenckie zarazem. A przede wszystkim ponadczasowe.

– Nasza klientka miała mocno sprecyzowane oczekiwania co do wnętrza. Chciała w nim wykorzystać sztukaterie w klimacie francuskich kamienic w połączeniu z nowoczesnymi aranżacjami, meblami, dodatkami. Nie bała się kolorów, wręcz zabiegała o nie, chciała mieć tło do eksperymentowania z kolorami dodatków. Miało to być połączenie klasyki z nowoczesnością w eklektycznym wnętrzu, czyli coś, co jest mi i mojemu zespołowi szczególnie bliskie– mówi projektantka i właścicielka VIVA DESIGN.

Ciekawym elementem w salonie jest ściana za telewizorem, która powstała w wyniku odgrodzenia części wejścia od strefy salonu.

– Chciałam, aby ta ściana była bardzo dużym kontrastem w stosunku do ściany przeciwległej, która była wyłożona sztukaterią. Padł pomysł na wykorzystanie paneli trójwymiarowych, które ułożone poziomo i odpowiednio podświetlone stworzyły bardzo rzeźbiarską przestrzeń. Dopełnieniem jest minimalistyczna szafka RTV, którą zaprojektowaliśmy według naszego projektu w całości ze spieku ceramicznego. Ma ona odniesienie do stolika kawowego w podobnym materiale – opowiada Barbara Steciak.

Efektowna kuchnia w kolorach pastelowej zieleni


Piękna i wygodna kuchnia w kolorze pastelowej zieleni

W centrum kuchni stanęła pokaźna wyspa wyłożona spiekami. Na niej zaaranżowano strefę do gotowania – z płytą grzewczą i szerokim blatem roboczym, przy którym można coś upichcić, ale też usiąść, żeby coś przekąsić.

Za wyspą znajduje się zabudowa meblowa z płytszymi szafkami do przechowywania i sprzętem AGD. W ten sposób gotując przy wyspie łatwo sięgnąć do piekarnika czy wyjąć danie z mikrofali. Nieco bardziej oddalona jest strefa mokra ze zlewem i głębszymi szafkami skrywającymi naczynia, akcesoria i dużą lodówkę.

Meble robią wrażenie! Mają proste fronty, za to ciekawy, odważny kolor – pastelowej zieleni. Całość jest nowoczesna, lekka – pięknie odcina się na tle klasycznej dębowej jodełki, ładnie kontrastuje z rzeźbiarskimi stiukami pod sufitem. Wisienką na torcie jest designerski żyrandol włoskiej marki MM Lampadari. Kuchnia płynnie łączy się z jadalnią – przy nowoczesnym stole projektantka ustawiła krzesła inspirowane dawnymi Thonetami w odcieniach koralowym i głębokiej czerni.

Zobacz też: Zielona kuchnia to trend ostatnich sezonów. Jak ją urządzić? 

Sypialnia połączona z miejscem do pracy


Sypialnia połączona z miejscem do pracy

Komfortowe łóżko z wygodnym zagłówkiem, ale koniecznie w pięknym otoczeniu. W tym przypadku sypialnie udało się sprytnie połączyć z miejscem do pracy. W narożniku z oknem stanęły dwa zgrabne podwieszane biureczka, nad jednym zawisła na ścianie całkiem spora półka na dokumenty i biurowe akcesoria.

Przy łóżku niezbędny okazał się designerski fotel, na który można odłożyć ubrania lub usiąść z książką, a po przeciwnej stronie pojemna szafa do przechowywania oraz lustro. Smaczkiem są ryflowane powierzchnie, które pojawiają się w formie okładziny na ścianie za łóżkiem oraz na frontach szuflad biurkowych. Znalazło się też miejsce na duży telewizor, który właścicielka lubi oglądać z łóżka. Całość tonie w szarościach i ciepłym odcieniu taupe.

Sprawdź, jak zaaranżować domowe biuro, by było przytulne, wygodne i nie rzucało się w oczy

Łazienka właścicielki to prostota i maksymalizm w jednym


Zieleń i fuksjowy róż – odważne kolory w łazience 

W projekcie wnętrza znalazło się miejsce dla dwóch łazienek. Skrajnie różnych pod względem aranżacji i stylistyki. Inspiracje klientki były bardzo odważne, choć podczas pracy okazało się, że baza powinna być w miarę bezpieczna dla niej. 

– Zaproponowałam, żeby „pozwolić sobie” na więcej ekspresji w jednym pomieszczeniu. I za zgodą inwestorki — mój wybór padł na mniejszą łazienkę. Tutaj zestawiłam dwa ulubione kolory klientki fuksjowy róż i zgaszoną zieleń. Fantazja poprowadziła mnie do eksperymentu z fakturami, wzorami i kolorem. Tak naprawdę pomysł na tę łazienkę zrodził się od lampy Foscarini Big Bang w kolorze czerwonym. Pomyślałam, dlaczego by nie odwrócić kolorystyki i umieścić białą lampę na kontrastowym tle. Potem wszystko potoczyło się lawinowo, wybór barokowej sztukaterii, płytki nawiązujące do kafelków w kamienicach, motyw rafy koralowej na tapecie, teatralność i iluzja luster odbijających wszystko dokoła – mówi Barbara Steciak.

Hol z różową wnęką z siedziskiem


Eleganckie wnętrze, w którym mieszka kolor

Przekonujemy się o tym już od wejścia. Do ciekawej niszy z siedziskiem, która powstała „na plecach” wnęki z telewizorem w salonie, prowadzi długi korytarz. Wzrok przyciąga odważny różowy kolor. Udane połączenia wzorów i odcieni podkreśla delikatne punktowe światło. To piękna, ale i praktyczna ozdoba przedpokoju, bo w miękkiej tapicerowanej wnęce można usiąść, by wygodnie zmienić obuwie. Wspaniała wizytówka mieszkania.

To 130-metrowe mieszkanie jest ciekawe, wyważone, z fantazją. Pełna pięknych detali, od lamp po odnowione kaloryfery, a kończąc na sztukaterii. Mimo to niezwykle spójne. Wynika to z zastosowania ograniczonej palety barw w całym apartamencie i przeplatania różnych kolorów, detali i dekoracyjnych motywów. Zwłaszcza jeden spaja wszystko, a jest nim sztukateria w klasycznym stylu. Jak widać eklektyzm daje wiele swobody, choć narzuca również dyscyplinę, aby umiejętnie wszystko połączyć i nie zrobić wizualnego bałaganu.

Projekt wnętrza: Barbara Steciak z Pracowni Viva Design, viva-design.pl

Tekst: MD
Zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow

Przeczytaj też: Przepis na kobiece mieszkanie architektki wnętrz Marty Chrapki – styl francuski, vintage i design pod jednym dachem