77-metrowe mieszkanie

Wnętrze z malarską tapetą na ścianie – to 77-metrowe mieszkanie w kamienicy, mimo ograniczonego budżetu, jest eleganckie i pełne charakteru!

Stylowe i przytulne

Czy da się przy ograniczonym budżecie urządzić mieszkanie przeznaczone na wynajem, by było eleganckie, funkcjonalne i do tego pełne charakteru? Tak, jeśli tego zadania podejmie się doświadczona architektka, taka jak Małgorzata Bacik z Pracowni Projektowej MM Architekci.

reklama

Malarska tapeta, białe meble, kolorowe akcenty na ścianach oraz wzorzyste płytki na podłodze – całość tworzy piękną i przyjemną przestrzeń, w której dobrze się przebywa. Projekt współgra też z charakterem budynku. 77-metrowe mieszkanie znajduje się w tarnowskiej kamienicy z przełomu XIX/XX wieku. Wnętrze od samego początku projektowane było z przeznaczeniem na wynajem. O pomoc w jego realizacji właścicielka zwróciła do architektki Małgorzaty Bacik z Pracowni Projektowej MM Architekci.

Zobacz też: Ten dom zachwyca elegancją i ponadczasowymi rozwiązaniami. Projekt powstawał stopniowo przez 20 lat!
 


Elegancko i z charakterem na 77 metrach w tarnowskiej kamienicy

Wnętrze przeszło gruntowny remont. Wymieniono wszystkie instalacje, przebudowano i powiększono łazienkę – chociaż bliższe prawdy jest stwierdzenie, że zrobiono ją od nowa. W korytarzu oraz kuchni wymieniono posadzki, w pokojach pozostawiono stary, dębowy parkiet. Został uzupełniony i wycyklinowany, dzięki czemu zyskał drugie życie.

Mieszkanie ma układ amfiladowy, składa się z dwóch pokoi, kuchni, korytarza oraz łazienki. Ideą projektu było wpasowanie się w styl kamienicy i jednocześnie stworzenie funkcjonalnego wnętrza, które się wyróżnia – oryginalnego, wyrazistego, ale utrzymanego w ściśle określonym budżecie.

– Starałam się, aby wnętrze oddawało charakter epoki, w jakiej została zbudowana kamienica. Trudno jest to jednak stworzyć w mieszkaniu na wynajem z ograniczonym budżetem. Wydaje mi się, że najlepiej ten efekt osiągnęłam w kuchni, w której zobaczymy wysoką zabudowę meblową, białe szafki z czarnymi blatami oraz mosiężne, stylizowane uchwyty meblowe. Zastosowanie wielkoformatowej tapety „Lady Fern” inspirowanej malarstwem nadaje wnętrzu historyczny charakter, a liść paproci na twarzy damy „puszcza oko” do XXI wieku – opowiada Małgorzata Bacik. – Odważna tapeta, do której na początku trudno było przekonać inwestorkę, ostatecznie bardzo ją zauroczyła – dodaje projektantka.

Sprawdź, jak zgrabnie połączyć we wnętrzu klasyczne meble z nowoczesnymi dodatkami.


Kuchnia z malarską tapetą na ścianie i zielonymi akcentami

Efektowna tapeta od Wallcolors jest mocnym akcentem w przestrzeni, który zdecydowanie zwraca naszą uwagę, ale w niedużej kuchni znajdziemy też inne smaczki, np. zielone płytki „cegiełki”, które pięknie obijają światło. – W kuchni zastosowałam płytki w kolorze zielonym, a w łazience w turkusowym. Chociaż kolory nie są z epoki, to ładnie ożywiają przestrzeń, a struktura ich powierzchni tzw. „woda” przywołuje dawne czasy – przyznaje Małgorzata Bacik.

Tuż pod piękną tapetą zaaranżowano wygodny kącik jadalniany. Przy okrągłym stole zmieszczą się cztery osoby. Zabudowane szafki kuchenne pociągnięto aż do sufitu, by zyskać jak najwięcej miejsca do przechowywania. Przeszklona, podświetlana witryna nie tylko dodaje lekkości całej aranżacji, ale pozwala też wyeksponować kolorowe szło oraz ciekawą ceramikę. Ledowe listwy podświetlają zarówno wnętrze szafki, jak i blat kuchenny.

W mieszkaniach na wynajem liczą się praktyczne rozwiązania, dlatego do kuchni wybrano przede wszystkim materiały odporne na uszkodzenia oraz łatwe do utrzymania w czystości. Firma Janpol z Tarnowa wykonała szafki z wodoodpornej płyty akrylowej. Ceramiczne płytki, które położono na podłodze można szybko sprzątnąć, co więcej ich wzorzysta powierzchnia sprawia, że zabrudzenia są prawie niewidoczne.

Zobacz też: Wnętrza w stylu nowojorskim – piękna tapeta w kuchni robi wrażenie, a złote dodatki dodają im blasku

aranżacja mieszkania 70 m
aranżacja mieszkania na wynajmem


Jak urządzić mieszkanie na wynajem? Wygodnie i praktycznie

Salon i sypialnię urządzono komfortowo. Prosto, ale ze smakiem. Pokoje są wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia, ale pozostawiają sporo wolnej przestrzeni, co jest bardzo wygodne dla osób wynajmujących mieszkanie w tarnowskiej kamienicy. Zadbano również o pojemne szafy, które zapewniają sporo miejsca do przechowywania. Pięknie prezentuje się wycyklinowany dębowy parkiet, który przyjemnie ociepla wystrój stonowanych wnętrz. Pieczołowicie odnowiono też stare drzwi oraz secesyjny piec, który znajduje się w sypialni.

We wszystkich pomieszczeniach pojawia się podobna, naturalna kolorystyka – dominują biele, szarości, czerń i drewno, dzięki czemu aranżacja mieszkania jest harmonijna. Ściany pomalowano na beżowo (poza kuchnią, w której mają odcień pastelowej zieleni) farbami marki Benjamin Moore. Barwne dodatki, takie jak poduszki, wazony, szklane podstawy lamp czy plakaty nad kanapą tworzą przytulną atmosferę.

jak urządzić mieszkanie 70 m na wynajem


Aby mieszkanie miało spójną stylistykę, naturalną kolorystykę powtórzono także w łazience. Na niedużej powierzchni udało się zmieścić wannę oraz prysznic. Sporo miejsca na akcesoria łazienkowe i kosmetyki zapewnia pojemna szafka podumywalkowa. Duże lustro optycznie powiększa przestrzeń, a błyszczące płytki ścienne Marazzi, nawiązujące do ręcznie szkliwionych cegiełek, dodają jej szyku.

Przy ograniczonym budżecie udało się stworzyć oryginalne, klimatyczne wnętrze, które w przemyślany sposób nawiązuje do przeszłości. Mieszkanie bardzo szybko zostało wynajęte. Co jest najlepszym dowodem, że to komfortowe i przytulne lokum.

Więcej zdjęć tego 77-metrowego mieszkania zobaczysz w galerii

Projekt wnętrza: Małgorzata Bacik, Pracownia Projektowa MM Architekci, mmatchitekci.pl, Instagram: @mmarchitekci_bacik

Tekst: Agata Baca
Zdjęcia i stylizacja: Anna Bacik, @azb_interiors