styl skandynawski opis i charakterystyka

Styl skandynawski to jeden z najbardziej lubianych stylów w Polsce – poznaj jego charakterystykę

Jak to urządzić?

Styl skandynawski nie okazał się chwilową modą. To przemyślany sposób urządzania wnętrz: wynika zarówno z dbałości o estetykę, jak i z filozofii życia. Poznaj cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego.

reklama

Styl skandynawski to jeden z najbardziej lubianych stylów aranżacji wnętrz w Polsce. Przybył do nas z Europy Północnej. Jego popularność wynika przede wszystkich z cech takich jak funkcjonalność, prostota i uniwersalność. Jasne kolory sprawdzają się w każdej przestrzeni i sprawiają, że nawet najmniejsze wnętrza wydają się przestronne i pełne światła. Naturalne materiały i proste formy mebli świetnie łączą się z innymi stylami, są eleganckie oraz ponadczasowe. Poznaj lepiej cechy charakterystyczne wnętrz w stylu skandynawskim. Przeczytaj:

Styl skandynawski – opis i cechy charakterystyczne

Wybór stylu, w jakim urządzisz dom lub mieszkanie to niełatwe zadanie. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko swoje upodobania, ale również lokalizację, wielkość pomieszczeń i ich naturalne oświetlenie. Meble w stylu ludwikowskim, świetnie prezentujące się w katalogach sklepów, mogą przytłaczać w 40-metrowej kawalerce. Motywy shabby chic nie sprawdzą się w pokojach z oknami wychodzącymi na północ, z kolei przy dekoracjach marynistycznych łatwo przebrać miarkę. Styl skandynawski nie nastręcza podobnych problemów. Sprawdza się w każdym wnętrzu – zarówno w małym mieszkaniu w centrum miasta, jak i w dużym domu na wsi. Wpuszcza do pomieszczenia maksimum światła, dzięki zawieszeniu jasnych rolet zamiast ciężkich zasłon.
 

Jadalnia w stylu skandynawskim, ZDJĘCIE: shutterstock

Cechy stylu skandynawskiego:

  • jasne kolory – charakterystyczne dla stylu skandynawskiego są spokojne, stonowane barwy: biele, beże, szarości i odcienie drewna,

  • duża ilość naturalnego światła – w oknach pojawiają się lekkie i zwiewne firanki albo rolety, dekorując okna w stylu skandynawskim dba się o to, by wpuszczały do środka jak najwięcej światła, dlatego unika się ciemnych i grubych zasłon,

  • naturalne materiały – Skandynawowie w swoich domach stawiają na takie materiały, jak drewno, kamień, bawełna, len i materiały biodegradowalne,

  • proste formy mebli – meble najczęściej mają proste, minimalistyczne formy bez zdobień, są wygodne i ergonomicznie zaprojektowane,

  • brak zbędnych dodatków – we wnętrzach nie znajdziesz zbyt wielu ozdób, za to dodatki są dobrane w przemyślany sposób.

Styl skandynawski wyróżnia:

  • funkcjonalność – wnętrza w stylu skandynawskim są urządzone prosto, harmonijnie i funkcjonalnie, nie są przeładowane meblami, ani przepełnione dodatkami,

  • uniwersalność – proste rozwiązania meblowe, przejrzystość wzorów i jasne kolory sprawiają, że to styl, który doskonale sprawdza się w każdym wnętrzu,

  • przytulność – przytulną atmosferę we wnętrzach tworzą drewno, miękkie tkaniny: dywany, koce, narzuty i poduszki oraz nastrojowe oświetlenie.


Łączenie stylu skandynawskiego z innymi stylami we wnętrzu

Nieskomplikowane motywy charakterystyczne dla wnętrz w stylu skandynawskim pozostawiają duże pole do popisu. Przy jasnych meblach i stonowanej palecie barw można niemal dowolnie wzbogacać wnętrze o dodatki charakterystyczne dla innych stylów wnętrzarskich. W przeciwieństwie do innych aranżacji, w których istnieje duże ryzyko przesadzenia z mieszaniem technik. Na przykład wnętrze prowansalskie zobowiązuje właściciela już do bardziej przemyślanych zakupów.

wnętrze w stylu skandynawskim
Wnętrze w stylu skandynawskim, ZDJĘCIE: MARCIN GRABOWIECKI, STYLIZACJA: ELIZA MROZIŃSKA
Biała kuchnia w stylu skandynawskim, PROJEKT WNĘTRZA: JOANNA LUBCZYŃSKA, ZDJĘCIE: YASSEN HRISTOV, STYLIZACJA: ANNA SALAK

Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Urządzając dom w nowoczesnym stylu skandynawskim weź pod uwagę, że dla mieszkańców północnej Europy bardzo ważna jest dbałość o ekologię. Segregacja śmieci i oszczędność energii to nie wszystko, równie istotne są produkty, jakie wybierasz. Wiadomo już, że te wykonane z naturalnych surowców mogą być w przyszłości lepiej wykorzystane niż tworzywa sztuczne. Skandynawowie w swoich domach stawiają na takie materiały, jak drewno, nietoksyczne farby, wełna, bawełna, len i elementy biodegradowalne. Drewniane podłogi, najczęściej stosowane we wnętrzach skandynawskich, w przeciwieństwie do poliestrowych dywanów, nie zbierają kurzu i alergenów. Co ciekawe, poprawiają też jakość powietrza, regulując poziom wilgoci w pomieszczeniach. Całość tworzy efekt zdrowej atmosfery w domu.

Salon w stylu skandynawskim powinien być naturalny i przytulny. Wyróżniają go jasne kolory, funkcjonalne meble o łagodnych kształtach, na których dobrze się odpoczywa oraz miłe w dotyku i ciepłe tkaniny. Kuchnia w stylu skandynawskim jest jasna, przestronna i ergonomiczna. Szafki kuchenne mają najczęściej białe lub jasnoszare fronty. Ich minimalistyczny rys możesz przełamać drewnianymi dodatkami, roślinami doniczkowymi i wzorzystymi tekstyliami.

Szwedzi, Norwegowie czy Finowie przykładają uwagę nie tylko do prawidłowego naświetlenia czy „dotlenienia” wnętrz. Równie istotna jest możliwość dobrego odpoczynku. Dlatego do sypialni w stylu skandynawskim najczęściej wybierają duże łóżka o prostych, drewnianych ramach z dopracowanymi w każdym calu, wygodnymi i zdrowymi materacami. W łazience w stylu skandynawskim często króluje biel. Naturalne materiały, takie jak drewno oraz bawełna uzupełniają jej wystrój. Naturalne drobiazgi – wiklinowe kosze, drewniane puzderka, ekologiczne świece i szczotki z naturalnego włosia – tworzą przyjemną atmosferę sprzyjającą relaksowi.

dom w stylu skandynawskim
DOM W STYLU SKANDYNAWSKIM, ZDJĘCIE: RAFAŁ LIPSKI, STYLIZACJA: AGATA DE VIRION, MICHAŁ JANICKI
Sypialnia w stylu skandynawskim, ARANŻACJA NORSU INTERIORS, NORSU.COM.AU


Jak wybrać meble w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski to nie tylko zamiłowanie do minimalizmu i jasnych, przepełnionych pozytywną energią wnętrz. Duży wpływ na jego popularność rozwiązań ma praktyczność mebli. W końcu dla wielu to właśnie wygoda użytkowania uważana jest za najważniejszą cechę domu. Skandynawskie meble mają proste, ergonomiczne formy – fotele, krzesła, sofy i kanapy zaprojektowane w stylu skandynawskim są idealnie dopasowane do kształtów ciała.

W salonie nie może zabraknąć komfortowej szarej sofy w stylu skandynawskim. Obok niej stanie minimalistyczny stolik kawowy (ale funkcjonalny, np. z dodatkową półką na czasopisma), a naprzeciwko drewniana szafka rtv. Niezbędny jest wygodny fotel uszak, najlepiej z podnóżkiem. Regał wybierz w kolorze białym lub z jasnego drewna.

Prosty, duży lub mały, ale rozkładany stół tworzy rodzinną atmosferę w jadalni. Przy nim staną lekkie, drewniane, metalowe lub plecione krzesła. Wybierając meble do kuchni w stylu skandynawskim postaw na minimalizm. Zdecyduj się na gładkie powierzchnie szafek o eleganckim, prostym wykończeniu. W sypialni najlepiej sprawdzą się biała komoda w stylu skandynawskim i prosta, pojemna szafa. Oprócz wygodnego łóżka przyda się też ławeczka albo puf ze schowkiem. 

ŁAZIENKA W STYLU SKANDYNAWSKIM, ZDJĘCIE: MARCIN GRABOWIECKI, STYLIZACJA: ELIZA MROZIŃSKA


Lampy w stylu skandynawskim mają piękne, minimalistyczne formy i wyróżniają się wysoką jakością wykonania. Oprócz niezbędnej wiszącej lampy sufitowej, np. z modnym wiklinowym albo papierowym abażurem, ważną rolę pełnią też dodatkowe lampy. Stojąca lampa podłogowa usytuowana obok fotela w stylu skandynawskim stworzy przytulny kącik do czytania. W sypialni w stylu skandynawskim przydadzą się lampki nocne z tkaninowymi kloszami, a w łazience lub przedpokoju proste kinkiety w metalowych oprawach.

Wystój domu w stylu skandynawskim uzupełniają starannie dobrane dodatki z drewna, plecionki, tkaniny i ceramiki. Przytulności wnętrzu dodają naturalne tkaniny – miękka wełna, ciepłe pledy oraz bawełniane i lniane tekstylia.

Ekologiczny design w stylu skandynawskim – zdrowy dom dla mieszkańców

Otaczanie się naturalnymi surowcami nie tylko świadczy o zamiłowaniu do ekologicznego trybu życia, lecz ma udowodniony wpływ na zdrowie. Nietoksyczne materiały ograniczają ryzyko uczuleń i są nieszkodliwe dla skóry.

Dom urządzony w stylu skandynawskim ma mało zakamarków, w których może gromadzić się kurz. Łatwo w nim utrzymać porządek i dostosować standardy higieniczne na przykład do małych dzieci lub alergików. Co więcej, ekologiczne surowce są wdzięcznymi materiałami do czyszczenia i nie wymagają zakupu specjalistycznych środków chemicznych.

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe, shutterstock
Zdjęcie główne: shutterstock, niżej: aranżacja Norsu Interiors, Norsu.Com.Au