hygge we wnętrzach

Wnętrza w klimacie hygge – zobacz, jak stworzyć przytulny, świąteczny klimat w niewielkim mieszkaniu

Małe mieszkanie

Architektce z warszawskiej pracowni Deer Design w niewielkim mieszkaniu udało się stworzyć przytulny, świąteczny klimat. Przeplatają się tu dwie filozofie. Duńskie hygge, szczęście płynące z przebywania w ciepłym, przyjaznym otoczeniu łączy się z koncepcją „less is more”. Blask światełek i świecidełek zastąpiły proste świąteczne akcenty, naturalne materiały i zimowe słońce wypełniające światłem salon.

reklama

Święta to czas odpoczynku, spotkań z najbliższymi, dobra okazja do zatrzymania się i złapania oddechu. Zbliżający się koniec roku sprzyja podsumowaniom i zadawaniu pytań. Pomyśl czy żyjąc coraz szybciej i posiadając coraz więcej, jesteś w stanie osiągnąć szczęście? To pytanie zadali sobie właściciele tego małego mieszkania i znaleźli odpowiedź w dobrze znanym haśle Less is more. Znają je nie tylko wielbiciele minimalistycznych wnętrz, bo dotyczy ono czegoś więcej niż wystroju pięknie zaprojektowanych przestrzeni. To filozofia życia, którą doceniają poszukujący harmonii, spokoju oraz komfortu. Tak było i w tym przypadku. Warto wsłuchać się w siebie i zastanowić, jaka droga jest sposobem na poprawę jakości życia.

Przeczytaj też: Jak ozdobić małe mieszkanie na święta Bożego Narodzenia? 10 świątecznych dekoracji, które sprawdzą się, gdy nie ma miejsca na choinkę
 

Mała kuchnia w przytulnym stylu skandynawskim

Wnętrza w klimacie hygge – przytulny, świąteczny klimat w niewielkim mieszkaniu

Świąteczny czas sprzyja refleksji. Przystań na chwilę, naucz się czerpać radość z najprostszych czynności. Ułóż się wygodnie na kanapie, otul miękkim kocem, zapal świece, włącz ulubioną muzykę… Pozwól sobie na bliskość, ciepło, akceptację… Niech to wszystko znajdzie odbicie w pięknie urządzonym, przytulnym wnętrzu. Może zainspiruje cię to niewielkie mieszkanie zaaranżowane i przemyślane w najmniejszym calu przez warszawską pracownię Deer Design. Tu nienachalne symbole świąt tworzą przyjemny klimat, który dopełnia zimowe słońce wypełniające blaskiem całe wnętrze oraz rozchodzący się w nim zapach korzennych przypraw, dodanych do świeżo upieczonego piernika.
 

W świątecznym klimacie – skandynawska przytulność w kuchni

Architektka z Deer Design wyczarowała bożonarodzeniowy nastrój i ciepłą atmosferę sprzyjającą relaksowi. W aneksie kuchennym, zaaranżowanym na planie litery L, zastosowała dużo drewna w miodowym kolorze. Postawiła na prostotę. Gładkie fronty szafek kuchennych zostały idealnie zlicowane z przypodłogowym cokołem, a całość nakryta granitowym blatem. Tradycyjne górne szafki zastąpiła optycznie lżejsza półka na podręczne akcesoria i dekoracje. Prostą bryłę dostał także okap, który obudowano płytą meblową.

Rezygnacja z wiszących szafek pozwoliła ozdobić ścianę szkliwionymi płytkami o nierównych brzegach. Mimo to miejsca do przechowywania nie brakuje. Na przylegającej ścianie powstała zabudowa meblowa na duży i mniejszy sprzęt AGD, naczynia oraz akcesoria, które nie koniecznie muszą zajmować blat. 

Przytulny salon połączony z jadalnią i kącikiem wypoczynkowym


Jak stworzyć atmosferę w duchu hygge w salonie w niewielkim mieszkaniu?

W salonie połączono skandynawską przytulność z minimalizmem stylu japandi. Dużo tu naturalnych materiałów. Komfortowa sofa dostała lnianą tapicerkę w jasnym kolorze. Ożywiają ją welwetowe poduchy w stonowanych odcieniach zieleni i rudości oraz miękki koc w waflowy wzór nawiązujący do plecionki wiedeńskiej na siedziskach i oparciach krzeseł. To idealne miejsce odpoczynku po świątecznej kolacji.

Na marmurowym stoliku właściciele wyeksponowali dekoracje nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia – szklaną kulę, zielone igliwie w wazoniku. Ozdób jest niewiele, bo od bożonarodzeniowego przepychu wolą naturalne, ręcznie robione ozdoby, które pięknie komponują się z wystrojem wnętrza. Less is more!
 

Regał niczym parawan oddziela jadalnię od reszty pomieszczenia


Świąteczne smaki – aranżacja małej jadalni w klimacie hygge

Salon jest niewielki, ale sprytnie łączy kilka stref: funkcjonalny aneks kuchenny, strefę wypoczynkową oraz jadalnię. Przy pięknie nakrytym stole i dobrym jedzeniu czteroosobowa rodzina celebruje święta. Obrus z naturalnego lnu, ręcznie robiona ceramika – zamiast sztywno wykrochmalonych serwet i bogato zdobionej porcelany. Tak też może być pięknie i odświętnie!

Nakrycie stołu w jadalni wzbogaca prosta i piękna dekoracja – wazon z gałązkami ostrokrzewu. Nad stołem wiszą lampy kule nawiązujące kształtem do japońskiego abażuru, który zobaczysz nad stolikiem kawowym. W japońskim charakterze są także prosty regał na książki, rośliny, dekoracje w mieszkaniu. Ażurowe przepierzenie niczym parawan oddziela symbolicznie jadalnię od reszty pomieszczenia.
 

Mała, ale funkcjonalnie urządzona łazienka


Czysta przyjemność – mała łazienka pomysłowo zaprojektowana

Łazienka jest mała, ale za to pomysłowo zaprojektowana, tak by co do centymetra wykorzystać przestrzeń. Między wanną a zabudową meblową znalazło się miejsce na podwieszaną komodę z masywnym kamiennym blatem. Stanęła na niej owalna umywalka, która nawiązuje kształtem do lustra o modnej opływowej linii.

W małej łazience organiczne zaokrąglone kształty przenikają się z prostymi, kanciastymi formami. Szkliwione jasne płytki-cegiełki na ścianach ładnie rozświetlają niewielką przestrzeń. Biżuteryjnego sznytu dodaje aranżacji designerska lampa z kolorowego szkła.

Pojemne szafy architektka z Deer Design zaprojektowała tak, żeby ukryć łazienkowy „bałagan”, a na podręczne kosmetyki przewidziała niewielkie półki we wnęce nad wanną.

Projekt wnętrza: Maja Śmichura, Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design
deerdesign.pl

Tekst: MD, Zdjęcia: Zagórny Studio 

Chcesz zobaczyć więcej inspiracji? Zobacz najlepsze projekty małych mieszkań