styl modern farmhouse w 42-metrowym mieszkaniu w bloku

Styl modern farmhouse z akcentami vintage. Zobacz, jak sprawdziło się to połączenie w 42-metrowym mieszkaniu w bloku

Małe mieszkanie

Ameryka doprawiona PRL-em. Oryginalne połączenie stylu modern farmhouse z akcentami polskiego vintage dodało małemu, 42-metrowemu mieszkaniu w bloku ciepła i swojskości.

reklama

Mieszkanie o powierzchni 42,20 m2 mieści się w czteropiętrowym bloku z wielkiej płyty, wybudowanym w latach 80. ubiegłego wieku. Mieszka w nim młode małżeństwo – projektantka wnętrz z zamiłowania i architekt urbanista. O rozwiązaniach, które sprawdziły się w małym mieszkaniu opowiedziała nam Karolina Domogała.

Zobacz też: Ta kawalerka ma tylko 27 metrów, a wygląda jak elegancki apartament!
 

Na zdjęciu projektanci wnętrza: Karolina i Szymon Domogałowie

42 metrowe mieszkanie w PRL-owskim bloku z lat 80. XX w., gdzie nie można pozwolić sobie na żadne wyburzenia ścian. Dla jednych to ograniczenie, dla innych ciekawe wyzwanie.

Jak było z tym projektem?

To mieszkanie wynajmowane, dlatego nie wchodziły w grę duże zmiany funkcjonalne. Urządzaliśmy je z mężem wspólnymi siłami, mając ograniczony budżet. To wyzwoliło kreatywność. Poza tym rozkład mieszkania okazał się dobry, spodobał nam się. Jedynie w kuchni, gdybym mogła, dorzuciłabym blat roboczy. Sypialnia jest kompaktowa, ale mieści się w niej wszystko, co trzeba, a salon jest tak ustawny, że znalazło się miejsce na wydzielenie w nim jadalni. Nie mamy wrażenia, że jesteśmy w klitce.

Czyli nie zawsze trzeba mieć kuchnię otwartą na salon, nawet w małym mieszkaniu?

Zgadza się. Z biegiem czasu doceniliśmy zalety tego rozwiązania. Gdybyśmy zburzyli ścianę, nie byłoby miejsca na nasz autorski regał w salonie. Jest w stylu modern farmhouse, którym się inspirowaliśmy, urządzając mieszkanie. Co ciekawe, powstał na bazie słynnego ikeowskiego regału Billy – dołożyliśmy mu dołem drzwi, zmieniliśmy plecy i przemalowaliśmy.

Jakie rozwiązania zastosowała pani, aby ułatwić komunikację w mieszkaniu i zyskać miejsce w niewielkim mieszkaniu?

W kuchni przechowywanie pociągnęliśmy po sam sufit, który jest, jak to w typowych gomułkowskich blokach, niewysoki. W salonie to np. niezabudowywanie dłuższych ścian, aby nie przytłaczały przestrzeni i nie tworzyły w niej wrażenia tunelu, czyli dążenie do kształtu kwadratu.

małe mieszkanie 42 m2 projekt wnętrza


Dlatego też ścianę schodzącą się z regałem pokrywa tzw. board and batten – rodzaj panelu drewnianego, który wydaje się kontynuacją regału i optycznie wydziela z salonu kącik jadalny. W salonie przy sofie mamy wąski stolik kawowy, który pełni też rolę szafki. Telewizor nie stoi na żadnym meblu, bo zabierałby cenne miejsce, tylko wisi na ścianie. Zrezygnowaliśmy z drzwi między salonem a holem oraz z drzwi do kuchni.

A w łazience były jakieś zmiany?

Przede wszystkim stworzyliśmy multifunkcjonalny mebel podumywalkowy. Ma pojemne szuflady i kryje też pralkę, bo w kuchni nie było na nią miejsca.

Zobacz też: Jak urządzić małe mieszkanie? Pomysł na aranżację wąskiego i długiego mieszkania 58 m2 w kamienicy

Jak urządzić małe mieszkanie 42 m2 – aranżacja w stylu modern farmhouse z elementami vintage:


1. Mały przedpokój z szafą i drewnianym panelem z wieszakiem na ubrania

W niedużym holu znalazło się miejsce na szafę (niewidoczną na zdjęciu), wąską szafkę na buty oraz wieszak na drewnianym, zwieńczonym gzymsem panelu. Właścicielka lubi biele, beże, szarości – bo są dobrym tłem dla rozmaitych wariacji kreowanych za pomocą dodatków. Nad szafką grafika autorstwa Laury Zubel-Stoły ze sklepu muural.pl.

2. Salon z jadalnią – udany miks elementów w stylu modern farmhouse i vintage

W salonie z jadalnią elementy stylu modern farmhouse (regał, stół, krzesła) mieszają się z akcentami polskiego vintage, jak fotel z lat 60. Regał, którego kolor trudno określić – niczym kameleon zmienia się w zależności od oświetlenia – umownie wydziela w salonie kącik jadalny

Sofa w części wypoczynkowej jest dość wąska, nierozkładana, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca. Ma jednak zdejmowane poduchy i można się na niej przespać. Nad nią wisi, nietypowo, telewizor z funkcją wyświetlania obrazów.

Zobacz też: Aranżacja 58-metrowego mieszkania na warszawskim Żoliborzu – małe wnętrze pełne naturalnego światła

mały salon w stylu farmhouse

3. Mała kuchnia w bloku – szafki pod sam sufit

Szafki w małej kuchni (te pod oknem są płytsze niż pod ścianą) pochodzą z Ikei. Są pociągnięte do samego sufitu, dzięki czemu jest w nich sporo miejsca do przechowywania. Zarówno na ścianie w kuchni, jak i na obudowie spłuczki w łazience zastosowano białe płytki ceramiczne ułożone w cegiełkę. To jeden z detali, który sprawia, że mieszkanie zyskuje spójny charakter. Blaty w kuchni wykonano z laminatu naśladującego marmur.

4. Łazienka z wielofunkcyjnym meblem pod umywalkę, w którym zmieściła się pralka i pojemna szafka

Meble wielofunkcyjne są niezbędne w małych mieszkaniach – obudowa pralki to jednocześnie pojemna szafka podumywalkowa. Powstała z kuchennych frontów i szafek z Ikei. Kolorystyczna dyscyplina wprowadza spokój – antracytowe płytki na podłodze i na jednej ze ścian nawiązują kolorem do szafki.

5. Mała sypialnia w stylu modern farmhouse – z drewnianą boazerią i taboretami zamiast szafek nocnych

Na ścianie inspirowana amerykańskim stylem farmhouse drewniana boazeria. Nawiązuje kolorystycznie do regału w jadalni i ociepla wnętrze. Zamiast klasycznych szafek nocnych – PRL-owskie taborety z Jasienicy. Grafika nad łóżkiem Laury Zubel-Stoły ze sklepu muural.pl.

Więcej zdjęć tego 42-metrowego mieszkania obejrzysz w galerii

Projekt wnętrza: Karolina i Szymon Domogałowie, tel. 515 848 082

Mail: creativesideofmind@gmail.com
Instagram: @creative.side.of.mind

Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Igor Dziedzicki, Stylizacja: Joanna Kowalczyk