Sprytnie i funkcjonalnie zaprojektowane 48-metrowe mieszkanie – z otwartą przestrzenią, meblami na wymiar i modnymi łukami
Małe mieszkanieWłaściciele nie przebywają tu na co dzień, to ich miejskie pied-à-terre. Sprytnie i funkcjonalnie zaprojektowane 48-metrowe mieszkanie czasem służy im do pracy, czasem do spędzania weekendów we dwoje.
Mieszkanie ma 48 metrów kwadratowych, mieści się w nowym budynku w centrum Gdyni w sąsiedztwie teatrów i modnych knajpek. Właściciele chcieli, żeby służyło im do pracy i spotkań ze znajomymi. Dominują w nim okrągłe formy, które łagodzą, zmiękczają, wyciszają, pomagają dobrze odpocząć. Podobnie jak kolory – beże, błękity, zieleń, które nawiązują do stylu nadmorskiej miejscowości. Dzięki temu małe mieszkanie nabrało wakacyjnego, lekkiego charakteru. Więcej o aranżacji tego 48-metrowego wnętrza opowiedziały nam Anna Habasińska i Ewa Kopeć z Pracowni Projektowej DoMilimetra.
Zobacz też: Urocza kawalerka w kamienicy – jak urządzić mieszkanie 36 m2 z zapasową sypialnią na antresoli
Dużo tu zaobleń, miękkich linii, łuków. Jaką rolę spełniają na tych 48 metrach?
W naturalny sposób nawiązują do utrzymanej w stylu modernizmu bryły budynku. Ale to nie jest jedyna ich funkcja. Przestrzeń staje się dzięki nim przyjazna i bardzo praktyczna. Zaoblona na rogu szafa łączy hol z salonem. W sypialni zaokrąglony narożnik ściany i miękkie wezgłowie niwelują ilość ostrych krawędzi – łagodząc to niewielkie wnętrze.
Nazwa pracowni zobowiązuje, rzeczywiście przestrzeń została tu wykorzystana co... DoMilimetra. Jak udało się zmieścić wszystkie funkcje, które pełni normalne mieszkanie?
Dzięki temu, że dla właścicieli to dodatkowe lokum, mogłyśmy ograniczyć liczbę niektórych sprzętów. I tak pralkę i suszarkę zastąpiłyśmy jednym urządzeniem, które zmieściło się w szafie. Zamiast czteropolowej płyty grzewczej zamontowałyśmy w kuchni mniejszą, z dwoma polami, zyskując więcej miejsca na blacie. Założenie było takie, że aneks będzie pełnił bardziej rolę barku niż typowej kuchni. Zrezygnowałyśmy więc z górnych szafek i nie ma tu wrażenia ścisku, a większość AGD ukryłyśmy w wysokich meblach, które stanęły na jednej ze ścian. Zabudowę celowo rozdzieliłyśmy na dwie części, żeby nie przypominała standardowej kuchni.
Jakie jeszcze sprytnie i funkcjonalnie rozwiązania znajdziemy w tym małym mieszkaniu?
Zależało nam, żeby funkcje w mieszkaniu przenikały się. Ścianki, nawet te ażurowe, zacieśniają. A tu możemy płynnie poruszać się pomiędzy kuchnią, jadalnią, miejscem do odpoczynku i do pracy.
Dosłownie płynnie, bo kanty, które zaburzają komunikację i zabierają miejsce, praktycznie nie istnieją. Poszczególne strefy podkreśliłyśmy oświetleniem – w części kuchennej jest ono przygaszone, w barowym stylu, natomiast tę do odpoczynku za dnia oświetla światło naturalne wpadające przez duże okna, a wieczorem centralnie powieszone nad sofą lampy.
W minimalistycznej łazience najlepiej widać, dlaczego niewielkiego mieszkania nie powinno się zastawiać.
Tak, to jest najmniejsze pomieszczenie, musi być uporządkowane i czyste, dlatego wszelkie akcesoria ograniczyłyśmy do minimum. Rządzą jasne kolory, biel z akcentami czerni i drewna oraz połyskujące powierzchnie – lustra, szkło, w których przegląda się wnętrze. To wszystko daje wrażenie lekkości i optycznie powiększa łazienkę.
Aranżacja mieszkania 48 m2 – jakie rozwiązania sprawdziły się w małym wnętrzu:
1. Wielofunkcyjna przestrzeń – salon z aneksem kuchennym i miejscem do pracy
Część przeznaczona do odpoczynku łączy się z domowym biurem. Do pleców sofy przylega blat z miejscami do pracy dla dwóch osób. Błękitny łuk namalowany na ścianie, z minimalistycznym czarnym kinkietem, naśladuje zaokrąglone boki mebla.
2. Mała kuchnia bez górnych szafek, za to z pojemnymi szafami
Pojemne szafy – niestandardowe, robione na zamówienie – pozwoliły wykorzystać każdy centymetr kwadratowy przestrzeni w kuchni bez górnych szafek. Idealnie dopasowały się do ściany kominowej dzięki temu, że zostały nieco pogłębione. Okrągły stół zajmuje mniej miejsca niż kwadratowy – zmieszczą się przy nim cztery osoby.
3. Przedpokój z szafami ukrytymi za frontami w kolorze ścian
Tu, gdzie stoi duża szafa z niebieskiego MDF-u, było wejście do sypialni. Projektantki przeniosły je – wchodzi się do niej dwuskrzydłowymi drzwiami z salonu. Dzięki temu w holu udało się wygospodarować sporo miejsca do przechowywania. Druga szafa (naprzeciwko niebieskiej) została ukryta za niewidocznymi frontami w kolorze ściany.
Zobacz też: Jak urządzić małe mieszkanie? Pomysł na aranżację długiego i wąskiego mieszkania 58 m2 w kamienicy
4. Sypialnia z przeszkloną w całości ścianą
Wygodne, szerokie łóżko stanęło na wprost wejścia. Ściana za nim wykończona została pikowanymi panelami w welwetowym obiciu – pełnią rolę zagłówka. Tam, gdzie teraz stoi komoda, wcześniej było wejście do sypialni – po zamurowaniu powstała ustawna wnęka. Jedna ze ścian w sypialni jest w całości przeszklona – przez wysokie okna wpada tu mnóstwo światła, rozświetlając przestrzeń. Naturalne materiały dodają ponadczasowej elegancji, a stonowane kolory sprzyjają odpoczynkowi.
5. Mała łazienka z zaokrągloną ścianą pod prysznicem
W małej łazience jest sporo bieli, podobnie jak transparentnego szkła, i są tylko najpotrzebniejsze sprzęty – w roli głównej industrialna konsola z lustrem. Nie ma zbędnych ozdób, które wprowadzają optyczny chaos. Dzięki zaokrąglonej ścianie pod prysznicem mieszczą się dwie osoby.
Akcentami, które przełamują zimną kolorystykę, są czarna armatura i dodatki. Dzięki lustru i przeszklonej ściance natryskowej powiększa się optycznie przestrzeń, a duża ilość pionów (grzejnik, szafki nad WC) dodatkowo wizualnie ją podwyższa.
Więcej zdjęć tego małego, 48-metrowego mieszkania zobaczysz w galerii
Projekt wnętrza: Anna Habasińska i Ewa Kopeć, Pracownia Projektowa DoMilimetra, tel. 506 673 321, 668 464 142
Mail: biuro@domilimetra.pl
Instagram: @domilimetra_
Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: Fotomohito, Stylizacja: Pracownia Projektowa Domilimetra