mieszkanie 59 m2 urządzone w klasycznym stylu

Małe, ale z duszą! Funkcjonalnie i wygodnie urządzone mieszkanie 59 m2 w stylu klasycznym

Małe mieszkanie

Funkcjonalna i wygodna przestrzeń do odpoczynku oraz dużo miejsca do przechowywania i na rodzinne pamiątki. Takie życzenia miała właścicielka, która dom pod miastem zamieniła na 59-metrowe mieszkanie w centrum.

reklama

Mieszkanie o powierzchni 59 m2 zostało kupione w stanie deweloperskim, w nowym budownictwie, w centrum Krakowa. Właścicielka, która przeprowadziła się do niego z dużego domu, ma sentyment do starych mebli – to rodzinne pamiątki. Projektantki postanowiły wyeksponować je na ścianie w odcieniu ciemnej zieleni. Na ten sam kolor pomalowały drzwi do sypialni i zlicowały je ze ścianą, przez co stały się niewidoczne. O tym, jak na niewielkiej przestrzeni wygospodarować sporo miejsca do przechowywania opowiedziała nam Ida Mikołajska z pracowni Mikołajska Studio.

Zobacz też: Aranżacja 58-metrowego mieszkania – tak urządzono małe wnętrze pełne naturalnego światła
 


To 59-metrowe mieszkanie zostało urządzone w klasycznym stylu, ale współcześnie i lekko.

Na takim efekcie właśnie zależało właścicielce. Pani na emeryturze postanowiła zamieszkać w cichej, zielonej okolicy, ale w centrum miasta, by móc częściej widywać się ze znajomymi i korzystać z kulturalnych atrakcji Krakowa. Lokal kupiła od dewelopera.

Czy wprowadziłyście panie jakieś zmiany w jego układzie?

Mieszkanie było trzypokojowe, ale właścicielka uznała, że w zupełności wystarczą jej dwa. Jeden z pokoi został połączony z salonem i w ten sposób powstała całkiem spora przestrzeń. Pomieszczenie przeznaczone na małą toaletę zmieniłyśmy w mały pokoik gospodarczy i spiżarnię. Wprowadziłyśmy też zmiany w łazience. Zamiast wanny, którą proponował deweloper, zaprojektowałyśmy przestronny prysznic bezprogowy.

To wręcz miniaturowy pokoik kąpielowy...

Udało się tam zmieścić wnękę z półkami na kosmetyki i siedzisko. To wygodne, bo podczas kąpieli pod prysznicem nie musimy cały czas stać. Pralkę przeniosłyśmy do pomieszczenia gospodarczego. Jest tu suszarka na pranie, która automatycznie „wyjeżdża” aż pod sufit, ale też pojemna szafa na przetwory.
 

Jedna z szafek w jadalni została dopasowana pod... maszynę do szycia. To rodzinna pamiątka, z której gospodyni często korzysta. W szafce nie ma dna, dlatego zabytkowy sprzęt można z łatwością wysunąć i rozłożyć.


Miejsca do przechowywania jest również sporo w kuchni.

Tak. „Przeciągnęłyśmy” zabudowę meblową do części jadalniano-salonowej. Szafy mają charakter kredensowy. Witryny zostały podkreślone celowo innym kolorem.

W kuchni tak duża ilość szafek była koniecznością. Podpięcie dla okapu było wyprowadzone daleko od ściany. Żeby je schować, zrobiłyśmy dodatkowy ciąg głębokich szafek pod sufitem i wysunęłyśmy je do przodu. W ten sposób powstał uskok i kolejny rząd płytszej zabudowy, którą wyróżniłyśmy frontami fornirowanymi bielonym dębem. Właścicielka dużo gotuje – teraz ze wszystkim się mieści i jest zadowolona.

Zobacz też: Przytulna kawalerka z nutą retro – 49-metrowe mieszkanie w bloku urządzone w pastelowych kolorach

Na podłodze w kuchn dywan z kafli – marzenie właścicielki. Taki sam wzór pojawił się w holu.


Aranżacja mieszkania 59 m2 – jakie rozwiązania sprawdziły się w tym wnętrzu:

1. Salon połączony z jadalnią

W salonie otwartym na kuchnię zmieścił się kącik wypoczynkowy z telewizorem oraz jadalnia. Stanął w niej stół (po rozłożeniu usiądzie przy nim wygodnie kilka osób) i witryny stylem nawiązujące do kuchennej zabudowy, dzięki czemu wnętrze jest spójne.

Żeby odciąć białe meble od jasnej zasłony, projektantki pomalowały ścianę na kolor antracytowy i powiesiły na niej kaloryfer.

2. Kuchnia z szafkami pod sam sufit

Szafki i szuflady z ramiakowymi frontami są bardzo pojemne. Gospodyni zależało na miejscu do przechowywania, bo dużo gotuje. Meble otaczają kuchnię z trzech stron.

Szafki kuchenne pod sufitem są mniejsze, za to głębokie. By uniknąć monotonii i nadać lekkości zabudowie, kilka szafek ma inne, drewniane fronty, a jedna – szklane drzwi i podświetlane wnętrze.

3. Lustrzany front w holu, który optycznie powiększa przestrzeń

Pomiędzy szafy na ubrania w przedpokoju wpasowana została wygodna tapicerowana i podświetlana wnęka z siedziskiem. Lustrzany front w części zabudowy optycznie powiększa przestrzeń.

Rodzinne pamiątki wyeksponowano je na ścianie w odcieniu ciemnej zieleni.


4. Sypialnia w jasnych kolorach

Jasne kolory sprawiają, że mała sypialnia wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. Stonowane szarości ożywiają drewniane meble i tkaniny w odcieniach morskich błękitów.

Za wygodnym pikowanym wezgłowiem ciekawie zaaranżowana została ściana. Na jednej połowie położono tapetę (pełni rolę dekoracji, obrazu), na drugiej – ryflowaną okładzinę, która symbolicznie wydziela mały kącik do pracy.

5. Łazienka z prysznicem bezprogowym zamiast wanny

Zamiast wanny, którą proponował deweloper, w małej łazience znalazł się przestronny prysznic bezprogowy z wygodnym siedziskiem i półeczkami na kosmetyki. Natrysk za taflą szkła wygląda lekko i zabiera znaczniej mniej przestrzeni niż wanna. Dodatkowo, w przyszłości będzie wygodniejszy do codziennego użytkowania dla starszej osoby. Nad toaletą, po zabudowaniu stelaża WC, powstała dodatkowa szafka na akcesoria i detergenty.

Projekt wnętrza: Ida Mikołajska z pracowni Mikołajska Studio
mikolajskastudio.pl, tel. 530 533 909

Opracowanie: Joanną Kornecka
Zdjęcia: Michał Lichtański 
Stylizacja: Katarzyna Sosenko