39-metrowa kawalerka z akcentami błękitu – to małe mieszkanie w Sopocie urządzono elegancko i praktycznie
Małe mieszkanieZ ciemnej, niskiej 39-metrowej kawalerki, w której nie można było wyburzyć żadnej ze ścian, powstało eleganckie i funkcjonalne mieszkanie z akcentami błękitu, bo… do morza idzie się stąd kilka minut piechotą.
Kawalerka w Sopocie (z możliwością wynajmowania w sezonie) ma 39 m2 oraz 28 m2 tarasu. Mieści się na parterze nowego apartamentowca wzniesionego między starymi kamienicami, osiem minut spacerem do morza i dwie minuty od słynnego Monciaka. O wyzwaniach związanych z aranżacją ciemnego i niskiego małego mieszkania opowiedziała nam architektka Aneta Bańkowska z pracowni Indesign.
Co było najtrudniejsze w projektowaniu wnętrza kawalerki?
Jednym z problemów była wysokość mieszkania – jedynie 2,60 m w stanie deweloperskim – i po montażu podłóg jeszcze się nieco zmniejszyła. Poza tym kawalerka ulokowana na parterze jest dość ciemna, bo taras nad nią częściowo ogranicza dostęp światła, które wpada zresztą tylko z jednej strony. Co więcej, przez sam środek wnętrza – między salonem i sypialnią – biegnie ściana nośna, więc nie mogliśmy jej wyburzyć. Zrobiliśmy jedynie małe zmiany, np. przesunęliśmy drzwi, bo szafa w sypialni by się nie zmieściła. Nie mogliśmy też ruszyć wystającej ściany kominowej przy kuchni. Znalezienie złotego środka w tej kawalerce było więc trudne, bo to jednocześnie mieszkanie na wynajem i w pełni funkcjonalne weekendowe lokum dla właścicieli.
Jakie rozwiązania oszczędzające miejsce są w tym małym mieszkaniu?
Wydzielona sypialnia zabrała z całości sporo – około 10 metrów kwadratowych, więc tam umieściliśmy główny mebel do przechowywania – wielką szafę. Całą resztę zaś mocno „skondensowaliśmy”, począwszy od kuchni, która musiała być funkcjonalna i pomieścić potrzebne AGD. W związku z tym nie pozostało wiele miejsca na blat, więc jego przedłużeniem stał się stół jadalny – wyłożony plastrem spieku kwarcowego. Można na nim kroić i przygotowywać posiłki.
Kolejna rzecz to słupek meblowy przy lodówce – stoi na granicy salonu i od jego strony ma szafki salonowe oraz półkę na bibeloty. Wiele z rozwiązań ma dwie, a nawet trzy funkcje. Na przykład płaski mebel pod wiszącym na ścianie telewizorem jest jednocześnie ażurową obudową grzejnika, szafką na dwa dekodery i router wi-fi, a zarazem półką, na której można ustawić ceramikę.
Dlaczego kolor niebieski przewija się w każdym pokoju w tym mieszkaniu?
Sama lubię ten kolor, a poza tym pasował do mieszkania położonego nad morzem. Nie chcieliśmy ostentacyjnych marynistycznych nawiązań, tylko subtelne akcenty.
Zobacz też: Ta kawalerka ma tylko 27 metrów, a wygląda jak elegancki apartament! Sprawdź, jakie rozwiązania sprawdziły się w małym mieszkaniu
Aranżacja 39-metrowego mieszkania – jakie rozwiązania sprawdziły się w tej kawalerce:
1. Wielofunkcyjne meble i szafki sięgające do sufitu w salonie z aneksem kuchennym
Na granicy stref funkcjonalnych stoi specjalnie zaprojektowany mebel scalający szafki salonowe z zabudową kuchenną. Ciemniejszy kolor zabudowy w stosunku do ścian i jej wertykalne podziały tworzą lekką iluzję – kuchnia optycznie oddala się od salonu, dając wrażenie głębszej perspektywy. Tapeta w salonie, w kartongipsowej ramie przypominającej passe-partout, robi wrażenie dodatkowego okna.
Wielofunkcyjne meble w tym małym mieszkaniu to między innymi stół jadalniany, który pełni też rolę blatu roboczego czy ażurowa szafka z półką kryjącą kaloryfer i sprzęt RTV. Aby dodać niskiemu wnętrzu strzelistości, do mebli kuchennych sięgających sufitu architektka zaprojektowała fronty z wydłużonymi podziałami, wprowadziła motywy pasków i ryfli w sztukateriach oraz dekoracjach mebli. Specjalnie udrapowane zostały też zasłony.
Na podłodze obu pomieszczeń położono płytki ceramiczne przypominające drewno. W mieszkaniu usytuowanym na parterze z wyjściem do ogrodu ułatwia to utrzymanie podłogi w czystości, co jest szczególnie wygodne zwłaszcza dla osób wynajmujących ten lokal.
2. Elegancko i praktycznie – sypialnia z dużym oknem i wyjściem na taras
Poza stolikami nocnymi i dużą szafą nie wystarczyło tutaj miejsca na dodatkowe meble. Ale sypialnia wydaje się większa dzięki oknu na całą ścianę i otwarciu na taras, który stał się jej naturalnym przedłużeniem.
Położenie tapety z motywem chmur na suficie pełni wiele funkcji: optycznie podwyższa sypialnię, dodaje jej głębi, uatrakcyjnia wnętrze oraz pozwala osobom leżącym na łóżku się zrelaksować.
Chcesz optycznie powiększyć mały pokój? Przekonaj się, jak to zrobić!
3. Mała łazienka z wanną i niebieskimi płytkami na ścianie
Aby nieduże mieszkanie miało spójną stylistykę, kolor błękitny pojawił się także w łazience na płytkach ceramicznych imitujących onyks.
Wanna ze specjalnie zaprojektowaną szklaną przegrodą stała się strefą prysznicową. Miejsce nad spłuczką zabudowano po sufit szafką, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń.
Zobacz też: Jak urządzić małe mieszkanie? Pomysł na aranżację wąskiego i długiego mieszkania 58 m2 w kamienicy
Projekt wnętrza: Aneta Bańkowska
Pracownia Indesign, tel. 660 464 881
Mail: biuro@indesign.com.pl
Instagram: @indesign_wnetrza
Więcej zdjęć tego małego, 39-metrowego mieszkania obejrzysz w galerii
Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Natalia Kaczmarek/Inkadr