Jak urządzić 33-metrowe mieszkanie – zobacz aranżację długiej i wąskiej kawalerki z luksferami
Małe mieszkanieZapomniane przez dekady luksfery powracają do łask. Przykładem jest ta przemyślnie zaprojektowana 33-metrowa kawalerka, w której dzięki szklanym bloczkom, udało się efektownie wydzielić sypialnię i dobrze ją doświetlić.
Mieszkanie ma prawie 33 m2, mieści się nowoczesnym kompleksie Doki należącym do dzielnicy Nowego Miasta w Gdańsku. Z okien roztaczają się widoki na historyczną stocznię. Kawalerka o podłużnym planie to mieszkanie inwestycyjne – z przeznaczeniem na wynajem dla singla lub pary. O to, jak zaprojektować długie i wąskie mieszkanie o małym metrażu pytamy Hannę Brzozowską ze Studia Projektowania Wnętrz Inbalance.
Czy największym wyzwaniem przy projektowaniu tej niedużej kawalerki były jej wydłużone proporcje?
Przede wszystkim brak jednoznacznych podziałów funkcjonalnych. Bo pierwotnie wyglądało to tak, jakby od progu wchodziło się od razu do salonu. Musiałam więc stworzyć coś w rodzaju holu wejściowego. Zamiast zwyczajowego wyburzania niepotrzebnych ścian tutaj trzeba było zrobić coś odwrotnego – dostawić je. Murowaliśmy więc ścianki, które przy okazji oddzieliły od całej otwartej przestrzeni sypialnię. Po prawej stronie od wejścia powstał też zakątek z zabudowanymi szafami. Zmorą małych mieszkań jest niedostatek miejsca do przechowywania i trzeba zawsze je dobrze zaprojektować zawczasu.
Na ścianie sypialni od salonu zastosowała pani luksfery – materiał w ostatnich dekadach zapomniany…
Uwielbiam luksfery. Przeżywają one zresztą powolny renesans. I trudno się dziwić, bo mają same zalety. Pozwalają na przykład doświetlać zaciemnione pomieszczenia, są efektowne, nadają wnętrzu lekkości. Dzięki użyciu ich tutaj salon nie stracił na przestronności, a sypialnia na intymności – zastosowałam bowiem szkło nie całkowicie przezroczyste, tylko rozmywające to, co się za nim znajduje. Jednocześnie wieczorem, kiedy w sypialni zapalone są światła, ściana z luksferami wygląda zjawiskowo i dodaje klimatu salonowi.
Nie bała się pani użyć wyrazistego koloru w tym wnętrzu, choć mieszkanie przeznaczone na wynajem zwykle urządza się neutralnie, bez ekstrawagancji?
To zamierzony efekt. Ze względów praktycznych zrezygnowaliśmy z parkietu – na całej powierzchni mieszkania są położone płytki ceramiczne, żeby ułatwić utrzymanie czystości. I dla przeciwwagi, żeby ocieplić ten efekt, zaproponowałam użycie mocniejszych, nasyconych kolorów, fornirów z drewna orzechowego czy malowanej lamperii w sypialni. Te barwy, jak również wyraziste geometryczne formy w rozmaitych detalach, dodają wnętrzu charakteru i atrakcyjności. Nie wszyscy lubią mieszkać w nudnych, hotelowych mieszkaniach. Projekt współgra też z charakterem całego osiedla Doki – modnego kompleksu postindustrialnego z pięknymi widokami na stocznię.
Jak urządzić mieszkanie 33 m2 – aranżacja długiej i wąskiej kawalerki z luksferami:
1. Mały salon z aneksem kuchennym
W małej przestrzeni ważna jest komunikacja, dlatego zabudowane szafy i komoda mają zaokrąglone kształty – chodząc po mieszkaniu, nie trzeba uważać na ostre krawędzie. Takie meble zajmują też mniej miejsca. Metalowy parawan i duży kwiat doniczkowy symbolicznie oddzielają kuchnię (4,9 m2) od salonu (11,9 m2).
Na granicy między salonem a kuchnią stanął niewielki stolik jadalny. Na podłodze położono duże płytki ceramiczne z motywem lastryko: w salonie mają delikatny, drobny wzór, w kuchni – dla odróżnienia strefy – bardzo wyrazisty. Wąskie podłużne płytki nad blatem nawiązują do prążkowania na frontach wiszących szafek. Te sięgają sufitu, dzięki czemu jest więcej miejsca do przechowywania.
Przeczytaj też: Przytulna kawalerka z nutą retro – 49-metrowe mieszkanie w bloku urządzone w pastelowych kolorach
2. Ściana z luksferami w sypialni
W ścianę z luksferami wstawiono dwuskrzydłowe drzwi – kiedy są otwarte, wąskie skrzydła zajmują mniej miejsca niż jedno szerokie. Poza tym wyglądają efektowniej, a symetria wprowadza do przestrzeni harmonię. Kontrastowo pomalowana ściana z ciemną lamperią nadała sypialni (która ma tylko 4 m2) głębię. Skrzynkowe zabudowanie kaloryferów pozwoliło wygospodarować dodatkową półkę na książki. Nie rzuca się w oczy – pomalowano ją na taki sam kolor jak ścianę.
Zobacz też: Jak urządzić małe mieszkanie? Pomysł na aranżację wąskiego i długiego mieszkania 58 m2 w kamienicy
3. Mała łazienka z prysznicem wydzielonym za pomocą ścianki
Aby oszczędzić miejsce (powierzchnia to 4,9 m2), nie ma tutaj wanny, a jedynie prysznic – ze względów praktycznych bez osobnej kabiny; wydziela go z przestrzeni łazienki ścianka, która jednocześnie separuje go od toalety. Żeby widok pralki nie psuł eleganckiej i niedużej łazienki, ukryto ją w szafce podumywalkowej z lewej strony. Z prawej, pod szufladą na kosmetyki, mieści się kosz na bieliznę. Lampę powieszono przed lustrem – dzięki odbiciu mocniej doświetla wnętrze.
Zobacz też: Inspiracjami do urządzenia 37-metrowego mieszkania z antresolą były postindustrialne wnętrza i scenografia teatralna
Projekt wnętrza: Hanna Brzozowska
Studio Projektowania Wnętrz Inbalance, tel. 600 880 114
Mail: studio@inbalance.com.pl
Instagram: @_inbalance.studio
TEKST: BEATA MAJCHROWSKA
Wizualizacje: Will Be Studio, Instagram: @Will_Be_Studio