
Aranżacja mieszkania 53 m2 – wnętrze w kolorze oliwkowej zieleni, z tapetą jak arras i wielofunkcyjnymi meblami
Małe mieszkanieMieszkanie na warszawskiej Ochocie tonie w zieleni – żywej za oknami i w doniczkach oraz tej rozbielonej na ścianach, meblach i w dodatkach. Wszystko tutaj ma swoje dobrze przemyślane miejsce.
To mieszkanie ma 53,93 m2. Znajduje się na pierwszym piętrze zadbanej warszawskiej kamienicy z 1935 roku. Prowadzi do niego wyremontowana klatka schodowa z zabytkową szachownicą na posadzkach. O tym, jak urządzić nieduże wnętrze opowiedziała nam Małgorzata Wojdal z pracowni Lilla Home.
Zobacz też: Aranżacja mieszkania 54 m2 – wygodna kawalerka w beżach. To wnętrze urzeka ciepłem!
Jak tutaj zielono i wakacyjnie!
Całość została zaprojektowana i zrealizowana w duchu bliskości z naturą, w nawiązaniu do krajobrazu za oknem – w lecie wszystko dookoła tonie w zieleni. To ona plus barwy ziemi dominują w mieszkaniu. Dodatki wnoszą do wnętrza śródziemnomorską lekkość i przytulność. Zależało mi na stworzeniu miejsca, gdzie dobra energia i harmonia pozwalają na wyciszenie.
Jakie były najważniejsze zmiany w tym wnętrzu?
Przeniesienie kuchni i odwrócenie funkcji poszczególnych pomieszczeń. Pierwotnie kuchnia znajdowała się w obecnym gabinecie, będąc centralnym punktem mieszkania. Salon był w miejscu sypialni, a sypialnia w salonie. Zdecydowałam się na totalny twist, żeby wygospodarować trzeci pokój. Salon w obecnym układzie jest niewielki, natomiast kuchnia bardzo wygodna, ma głęboki blat i masę miejsca do przechowywania. W sypialni, która była dość spora, wygospodarowałam z kolei garderobę.
A jakie mamy tu ciekawe rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić miejsce?
Jest ich wiele w każdym pomieszczeniu. Choćby połączenie parapetów kuchennych z blatem w kuchni i stworzenie długiej, wygodnej przestrzeni do gotowania. Oddzieliłam gabinet od przedpokoju szafą dwustronną. Wybrałam wielofunkcyjne meble, choćby stolik kawowy w salonie i nocne w sypialni – ze zdejmowanymi tacami, które po odwróceniu mają tapicerowaną powierzchnię i zamieniają się w puf/siedzisko z dodatkowym miejscem do przechowywania. Zabudowałam całą ścianę wokół wejścia do łazienki płytkimi regałami, w których jest m.in. miejsce z przyłączem elektrycznym do schowania i ładowania odkurzacza – teraz taki sprzęt ze stacją bazową jest popularny, a raczej nie chcemy, żeby stał na widoku.
Jak nazywa się ten wyrafinowany odcień zieleni? To farba z mieszalnika?
Ściany zostały pomalowane farbą z nowej karty kolorów Flügger 80. Ta konkretnie nazywa się FL8016 Stockholm – to oliwkowa zieleń, rozjaśniona szarością, bielą i ocieplona kropelką beżu.
Wybór tapety też nie jest przypadkowy…?
To prawda – ona nie tylko dekoruje kącik jadalniany. Motyw drzew na kilku planach dodaje wrażenia głębi, a więc optycznie powiększa przestrzeń.




Aranżacja mieszkania 53 m2 – pomysłowe rozwiązania do małego wnętrza
1. Mały przedpokój
Stara drewniana ława z odzysku pełni zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną rolę. Miniwieszak nie zajmuje wiele miejsca, a cała strefa do przechowywania z szafami na ubrania powstała naprzeciwko wejściowych drzwi. Wejście zabudowane zostało płytą meblową, podobnie jak sufit w tej części korytarza.
2. Salon połączony z kuchnią i jadalnią
W połączonym z kuchnią salonie udało się zmieścić dwa kąciki: wypoczynkowy przy biokominku i jadalny. W pierwszym ważną rolę odgrywają wielofunkcyjne meble. Modułową sofę można podzielić na dwa fotele i ustawić je naprzeciwko siebie. Stolik kawowy po odwróceniu blaciku zmienia się w dodatkowe siedzisko.
W części jadalnianej tapeta z motywem drzew na kilku planach, wyglądająca jak arras, dodaje głębi niewielkiemu pomieszczeniu i optycznie je powiększa.
3. Wygodna kuchnia z wyjątkowo długim blatem
Parapety obu okien zintegrowane z wyjątkowo długim blatem kuchennym pozwoliły wygospodarować dużo miejsca do przygotowywania posiłków. Blat może też pełnić rolę open baru podczas przyjęć. W zabudowie ukryta została m.in. lodówka i zamrażarka, obok niej wąska, ale głęboka wysuwana szafa cargo niczym minispiżarnia.
Zobacz też: Małe, ale z duszą! Funkcjonalnie i wygodnie urządzone mieszkanie 59 m2 w stylu klasycznym
4. Mały gabinet
Biurko zaprojektowano tak, że mieści się pomiędzy ścianą a zabudową grzejnika. Oba elementy pomalowane są na ten sam kolor i sprawiają wrażenie jednego mebla. Wąskie półki na ścianie zajmują niewiele miejsca. W niedużym gabinecie stanął też szezlong, powstał dodatkowy kącik wypoczynkowy.
5. Łazienka z lustrem na całej długości ściany
Lustro na całej długości ściany spektakularnie podwaja całe pomieszczenie. Kabina z dużym brodzikiem i deszczownicą umożliwia wygodną kąpiel.
6. Sypialnia z garderobą
Zaprojektowano ją w miejscu dawnego salonu. Była dość spora i spokojnie udało się wydzielić w niej garderobę za pomocą częściowo przeszklonej ścianki. Dzięki temu rozwiązaniu do garderoby dociera światło dzienne.
Ścianę i garderobę pomalowano na rozbieloną zieleń, która wprowadza klimat relaksu. Dwie lampy zwisające niziutko, bezpośrednio nad nocnymi stolikami, dają przytulny, intymny efekt. Podobnie działa oświetlenie garderoby – ledowe paski na ścianach i półkach szafy.
Projekt wnętrza: Małgorzata Wojdal | Lilla Home, lillahome.pl
Nadzór inwestorski: Via Nova
Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Follow The Flow Studio
Stylizacja: Lilla Home