Aranżacja 58-metrowego mieszkania na warszawskim Żoliborzu – zobacz, jak urządzono małe wnętrze pełne naturalnego światła!
Małe mieszkanieTrzy pokoje z kuchnią na 58 metrach i bez wrażenia zamknięcia ich w pudełkach to spory sukces. To nieduże mieszkanie na warszawskim Żoliborzu tonie w naturalnym świetle i zachwyca ciekawymi detalami!
Mieszkanie zlokalizowane na starym Żoliborzu w Warszawie ma 58 metrów kwadratowych i składa się z trzech pokoi z kuchnią. Mieści się w modernistycznej kamienicy. Zamieszkuje je małżeństwo z dzieckiem. Wnętrza urządzone w spokojnych kolorach (różne odcienie beżu, biel, pomarańcze i ciepłe brązy) ożywione są przez mnóstwo naturalnego światła. Meble i detale to miks nowoczesności, retro i klasyki w wyważonych proporcjach. O wyzwaniach związanych z projektowaniem tego małego mieszkania opowiedziała nam Agata Sobkowiak z pracowni Sobkowiak Architektura.
Zobacz też: Ta kawalerka ma tylko 27 metrów, a wygląda jak elegancki apartament!
Jakie atuty ma to 58-metrowe mieszkanie?
Przede wszystkim okna wychodzą na trzy strony świata. Słońce cały czas po nim wędruje – rano jest w pokoju dziecka, potem w sypialni, następnie przechodzi przez strefę dzienną i na koniec dnia wpada jeszcze do kuchni. Do łazienki, która nie ma okna, światło dociera poprzez nadświetle, czyli okienko w górnej części drzwi.
Czy udało się coś tutaj ocalić?
Razem z Wiktorią Wasiak, współautorką projektu, starałyśmy się zachować oryginalny parkiet, który w większości położony był w jodełkę, a w korytarzu przechodził w drabinkę. Uzupełniliśmy ubytki i położyliśmy nową część w kuchni, znajduje się więc w każdym pokoju (z wyjątkiem łazienki), dzięki czemu mieszkanie jest jednolite i optycznie powiększone.
Czy ściany były wyburzane?
Jedynie między łazienką a toaletą, bo pomieszczenia były mikroskopijne. Poza tym pewne wyburzenia już zastaliśmy. Z drugiej strony dostawiliśmy oszkloną ściankę między jadalnią a wąskim korytarzem. Raz, żeby go doświetlić i żeby nie był ciemną kiszką bez światła dziennego, a dwa – żeby stworzyć przyjazny zakątek do jedzenia posiłków. Te okna wewnętrzne nawiązują do stylowych kamienic.
Takich subtelnych stylowych akcentów jest więcej…
Tak, choćby sztukaterie na suficie. Są zaokrąglone i dodają wnętrzu miękkości i elegancji. Nawiązują też do półokrągłych łączeń między ścianami a sufitem, do tzw. wykończenia na butelkę.
Jakie rozwiązania pomogły zaoszczędzić miejsce? Mamy tutaj 58 metrów i w pełni funkcjonalne mieszkanie aż z dwoma sypialniami.
Na pewno typowe dla kamienic rozwiązanie, czyli układ amfiladowy pomieszczeń, dzięki czemu nie traci się miejsca na trakty komunikacyjne – do sypialni rodziców wchodzi się z przestrzeni dziennej. Udało mi się też tak zaprojektować miejsca do przechowywania, że nie zabierają dużo przestrzeni, także wizualnie. Szafy są w korytarzu, sypialni, łazience. W kuchni mamy dwa sięgające sufitu symetryczne słupki, w jednym mieści się całe AGD. Regały na książki nie pną się wysoko po ścianach, tylko umieściliśmy je dołem, pod oknem salonu, za sofą. Jasne i niezabudowane ściany pokoju też dają wrażenie przestronności.
Aranżacja 58-metrowego mieszkania dla rodziny z dzieckiem – jakie rozwiązania się w nim sprawdziły:
1. Ruchome shuttersy w salonie z jadalnią
W oknach salonu pojawiły się ruchome shuttersy. Wybrano je, bo zwłaszcza latem, mocno operuje tutaj słońce. Dzięki nim można regulować jego dostęp i powstają ciekawsze efekty świetlne, niż gdyby w oknie wisiały zwykłe rolety rzymskie.
Na ścianie nad sofą wisi plakat z IV części „Gwiezdnych wojen – Nowa nadzieja”. Nawiązuje do zainteresowań gospodarza, a zarazem kolorystyką i stylem wpisuje się w eklektyczne wnętrze łączące modernizm z klasyką.
2. Otwarta kuchnia z dużą wyspą w jasnym kolorze
Wyspa kuchenna ma inny kolor niż pozostała zabudowa przy ścianie. Chodziło o rozjaśnienie wnętrza – światło odbija się od kremowej powierzchni wyspy. Duża, ciemna przytłoczyłaby wizualnie wnętrze. Sporych rozmiarów wyspa kuchenna pełni też rolę stołu śniadaniowego. Blaty robocze wykonane są z odpornego na ścieranie spieku kwarcowego. Szafki kuchenne z drewnianymi uchwytami mają fronty fornirowane dębem, a wiszące witrynki wypełnione są mlecznym karbowanym szkłem.
Zobacz też: Przytulna kawalerka z nutą retro – 49-metrowe mieszkanie w bloku urządzone w pastelowych kolorach
3. Wysoki zagłówek w sypialni i tapeta w pokoju dziecka – elementy, które optycznie podwyższają przestrzeń
Sufity są w tym mieszkaniu na wysokości 2,7 m. Aby je nieco podwyższyć optycznie i by wnętrza bardziej przypominały te w klasycznych kamienicach, architektki zaproponowały w każdym pomieszczeniu elementy „wydłużające”, np. w sypialni to wysoki zagłówek łóżka, a w pokoju dziecka – graficzna tapeta z motywem drzew.
4. Mała łazienka ze sprytnie zaplanowanym miejscem na przechowywanie
Została połączona z toaletą po wyburzeniu ściany działowej. Wykorzystano każdy centymetr wolnej przestrzeni na miejsce do przechowywania – szafa sięga sufitu, jest też zabudowa nad spłuczką i szafka pod umywalką. Nad wanną duże gradientowe płytki.
Więcej zdjęć tego 58-metrowego mieszkania obejrzysz w galerii
Projekt wnętrza: Agata Sobkowiak
Sobkowiak Architektura, tel. 500 164 534
mail: biuro@sobkowiakarchitektura.pl
Instagram: @sobkowiakarchitektura
TEKST: BEATA MAJCHROWSKA
ZDJĘCIA: WIKTORIA WASIAK
Zobacz też: Jak urządzić małe mieszkanie? Pomysł na aranżację długiego i wąskiego mieszkania 58 m2 w kamienicy