Zasłony: aranżacje do różnych wnętrz

Kolekcje

Aranżacje okienne

Wystrój okna nadaje ostatecznego charakteru całemu wnętrzu. Podpowiadamy, czym się kierować podczas doboru tkaniny i koloru, a także prezentujemy gotowe zasłony – aranżacje do różnych wnętrz.  

1. Historia i rodzaje zasłon

Kurtyna w górę

Dziś zasłony stroją głównie okna, lecz przed wiekami pojawiały się w wielu innych miejscach w domu, na przykład wokół łóżka. Co ciekawe, zabiegi te miały wymiar głównie praktyczny. Baldachimy chroniły wysoko urodzone damy przed przeciągami oraz – w zależności od klimatu – moskitami. Draperie wokół nieszczelnych okiennic pomagały ustrzec się przed wiatrem.

Początkowo kurtyny pojawiały się wyłącznie w bogatych dworach i pałacach ze względu na koszt tkanin. Do tej pory jednak przyjmuje się, że zasłony powłóczące po podłodze są najbardziej odpowiednie do wnętrz luksusowych.

Zasłony panelowe

Zwane również japońskimi, zasłony panelowe to niekwestionowany hit ostatnich miesięcy. Do prostych zasłon doczepia się obciążniki, przez co traktuje się je jak sztywne panele, nie zaś zwiewne tafle materiału.

Najlepiej wyglądają w dużych oknach, takich jak balkonowe. Na rynku dostępne są różne szerokości zasłon panelowych. W aranżacjach styliści bawią się często więc nie tylko ich kolorami, ale również rozmiarami.

Zasłony tradycyjne

Zasłony tradycyjne wiesza się na żabkach lub przelotkach. Te drugie pasują do wnętrz nowoczesnych, pierwsze są bardziej uniwersalne. W niektórych aranżacjach unika się widoczności mocowań. Szyny mogą zostać zakryte panelem, zabudowane lub zasłonięte fantazyjnie marszczonym materiałem.

2. Wystrój okna w domu

Zasłony do kuchni i łazienki

Zasłony w kuchni oraz w łazience są narażone na wilgoć. W tych pomieszczeniach warto zastosować tkaniny odporne na wodę oraz wybarwianie się. Użytkowanie tych zakątków domu stwarza również wysokie ryzyko poplamienia materiału. Najlepsze okażą się zasłony, które łatwo utrzymać w czystości. Polecane tkaniny to na przykład perkal.

W łazience i kuchni rzadziej stosuje się zasłony do ziemi. Długość ta może narzucać pewną wytworność, niezgodną z niejako roboczym przeznaczeniem wspomnianych pomieszczeń. Jednak zasada ta jest bardzo elastyczna: w końcu nie ma dwóch takich samych wnętrz.

W jadalni i w kuchni bardzo popularne są zazdrostki, czyli firanki lub zasłonki zajmujące tylko część okna. Ich nazwa tłumaczy przeznaczenie: mają chronić domowników przed zazdrosnymi spojrzeniami sąsiadów. Pasują przede wszystkim do domów w stylu country.

Zasłony do salonu i sypialni

Jeżeli zasłony w sypialni mają zakrywać okna przed natrętnymi obserwatorami przez cały czas, warto wybrać materiał półprzepuszczający. Uchroni intymność, lecz wpuści do pomieszczenia słońce. Przy wyborze zasłon blackout, czyli zupełnie nieprzeziernych, należy pamiętać, by po przebudzeniu rozsuwać kotary i wpuszczać naturalne światło do pokoju. Przebywanie w ciemności rano sprzyja depresji!

W sypialni również należy wziąć pod uwagę funkcję zasłon. Zasłony z grubego materiału przydadzą się w niewielu przypadkach: głównie w domowych salach kinowych. Więcej na temat modnych materiałów znajduje się w artykule – Trendy wnętrzarskie 2017: tkaniny.

reklama

3. Akcesoria do zasłon

Sznury, klipsy i klamry magnetyczne

W stylizacji okna przydadzą się akcesoria do upięć. Sznury i tradycyjne chwosty dobrze wyglądają przy ciężkich tkaninach. Lekkie materiały wystarczy spiąć klamrą magnetyczną lub specjalną spinką. Są bardzo wygodne w użyciu i nie trzeba ich mocować do ściany.

Obciążniki dekoracyjne

Lekkie tkaniny mają oczywistą skłonność do fruwania i bywania przycinanym w oknie. Temu problemowi zapobiegają obciążniki, które okazują się jednocześnie sposobem na udekorowanie zasłon. Na miejsce dyskretnych ciężarków wskakują kryształy, łańcuszki oraz plecionki.

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Rafał Lipski, Felipe Scheffel/Rba Images, Carlos Muntadas/Rba Images, Aneta Tryczyńska, mat. prasowe, Felipe Scheffel/Rba Images, Rafał Lipski