Jak zabłysnąć przed znajomymi i wydać dobrą kolację? Sam talent kulinarny nie wystarczy. Potrzebna jest też dobrze urządzona kuchnia.
Mieliśmy już modę na taniec, w dobrym tonie są rowery, bieganie i joga. Jednak wszystkie te sposoby spędzania czasu na głowę bije gotowanie. Gotują gwiazdy wielkiego formatu i chwalą się swoimi wyczynami. Na przykład Robert De Niro robi tak świetne sushi, że do spółki z japońskim kucharzem otworzył restaurację Tribeca Grill w Nowym Jorku. Sophia Loren to niedościgniona mistrzyni spaghetti. Wydała nawet książkę „W kuchni z miłością”, która od 35 lat jest pozycją kultową – i to nie tylko dla Włochów. Przy garnkach stoją też młodsi, jak Gwyneth Paltrow, miłośniczka kuchni hiszpańskiej ze specjalnością owoce morza.
Wtajemniczeni wiedzą, że aktorka organizuje kursy kulinarne, a wejściówki za 2 tys. dolarów sprzedają się na pniu. O swoich zmaganiach z patelnią już od godzin rannych w telewizji opowiadają politycy, pisarze, a nawet... modelki. Promocje książek kucharskich, jak ostatnio „101 najlepszych hoteli i restauracji w Polsce” Magdy Gessler, stają się wydarzeniami towarzyskimi, a nieznajomość bloga White Plate to poważne faux pas.
Gotowanie w dobrze urzadzonej kuchni
Gotujemy też my, i to na potęgę – 64 procent dwudziestolatków woli spędzić wieczór z przyjaciółmi w kuchni, niż wyjść na imprezę. Dwie trzecie pań i połowa panów twierdzi, że gotowanie sprawia im przyjemność (badania Grupy IQS). 64 procent z nas chce urozmaicenia na talerzu, ciut ponad połowę kuszą nowe smaki (Instytut Badania Opinii Homo Homini). Ale co czwarta pani lekko stresuje się podczas przygotowania kolacji (raport Millward Brown dla Whirpool Polska). Obawia się, że coś może się nie udać, i co wtedy powiedzą znajomi.
Powodem stresu może też być... słabe wyposażenie kuchni, które nie pozwala rozwinąć skrzydeł. Chłoniemy więc wszelkie nowinki jak gąbka – od piekarników, w których jednocześnie zrobimy pizzę i sernik (firma Miele), przez lodówki, gdzie nawet sałata spokojnie przetrwa tydzień (Siemens), winiarki dbające o naszą kolekcję win (Liebherr), po szuflady do próżniowego pakowania żywności (Electrolux) i okapy jonizujące powietrze (Falmec). Czujemy się wyraźnie lepiej w profesjonalnym otoczeniu.
Meble i AGD niezbędne w kuchni
Jednak nie można popadać w obłęd. Wielki Gordon Ramsay, kucharz i właściciel wielu restauracji, które w sumie dostały 11 gwiazdek Michelina, w swoim londyńskim domu ma imponującą kuchnię – dwie wyspy, jedna ze stali szlachetnej z baterią piekarników, druga z marmurowym blatem i wielopalnikową kuchenką, rzędy mikserów, blenderów, parowarów. Gotuje świetnie. Ale to nie tylko zasługa techniki. W jednym z odcinków swojego programu podróżniczego „Gordon’s Great Escape” wędrował po Indiach i wspólnie z ulicznym sprzedawcą przygotowywał rybne curry. Oczywiście musiał nieco zmodyfikować przepis, bo nie byłby sobą. Nawet miejscowi podziwiali jego kunszt i smakowali z zachwytem, a przecież miał do dyspozycji tylko jeden palnik.
Przeczytaj więcej porad: Jak urządzić elegancką kuchnię?
Tekst i opracowanie: Beata Woźniak
Zdjęcia: Serwisy prasowe firm