Jak optycznie powiększyć mały pokój? Poznaj sprawdzone triki i sposoby na wizualne powiększenie przestrzeni!
Jak to urządzić?Jak optycznie powiększyć pokój? Odpowiednio dobrane kolory, pionowe wzory czy właściwie skierowane światło to tylko niektóre z rozwiązań i optycznych trików, by w prosty sposób uzyskać wrażenie większej przestrzeni. Oto inne sprytne patenty, które pomogą optycznie powiększyć pokój dzienny. Może zainspirują cię do zmian?
Jak wizualnie powiększyć pokój?
Małe mieszkanie może być piękne i przytulne, ale bywa też kłopotliwe. Tak jest w przypadku ciasnego, wąskiego pokoju. Lubisz go, w końcu sama go urządziłaś. Ale kiedy potykasz się o meble i masz wrażenie że sufit „spadnie” ci na głowę – robi się nieciekawie. To naprawdę może cię przytłoczyć. Zastanawiasz się, czy można temu zaradzić? Jak najbardziej! Jest dużo pomysłowych rozwiązań i trików optycznych, które w prosty sposób pomogą powiększyć pokój.
Jak pomalować pokój – jasne kolory optycznie powiększą salon
Wybór kolorów do wnętrza o małym metrażu to jedna z pierwszych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę. Jeśli dobrze je dobierzesz połowę sukcesu masz już za sobą. Nie od dziś wiadomo, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne, jeśli pomalujesz je na jasne barwy, które odbijają światło.
Szukasz pomysłów, jak ciekawie urządzić wnętrze o niewielkim metrażu? Zobacz najlepsze aranżacje małych mieszkań!
Kolory powiększające pokój – wykorzystaj je w swoim wnętrzu
Te kolory optycznie powiększą mały pokój. Ponadczasowa biel jest uniwersalna – sprawia, że nawet bardzo małe pomieszczenie nabierze oddechu. Niektórzy jednak za nią nie przepadają zarzucając jej laboratoryjny chłód. Oczywiście można temu zaradzić ocieplając białe ściany dodatkami w przyjaznych kolorach, ale nic na siłę – istnieje cała gama innych, cieplejszych kolorów, które optycznie powiększą wąski pokój.
Z pewnością świetnie sprawdzą się beże, jasne szarości czy pastelowe odcienie takie jak: pudrowy róż, miętowa zieleń czy delikatny błękit, a dla odważniejszych żółcień w kolorze cytrynowego sorbetu. Jeśli pokój jest zbyt niski pomaluj na biało sufit i odetnij go od reszty ścian 5-centymetrowym pasem (im węższy tym pomieszczenie będzie wydawać się wyższe).
Oprócz ścian zadbaj też o jasną podłogę. Jeśli masz stary zniszczony parkiet zastanów się czy zamiast inwestować w cyklinowanie lepiej nie pomalować go na biało. Jeżeli właśnie stoisz przez wyborem paneli – pamiętaj, że najlepiej w małym mieszkaniu sprawdzą się jasne – w kolorach rozbielonego dębu lub popielatej szarości. Ich odcień warto dobrać do koloru ścian.
Stwórz iluzję głębi – lustra optycznie powiększą wnętrze
Stwórz iluzję głębi. Najlepiej przy pomocy luster. Nic tak dobrze jak one nie multiplikuje przestrzeni. Jeśli salon jest bardzo mały i wąski, warto zastanowić się nad wypełnieniem lustrzaną płaszczyzną nawet całej ściany. Zobaczysz, że twój pokój wyda się większy o drugie tyle!
Lustra możesz zamontować na frontach szafy, zawiesić na drzwiach (od wewnątrz pokoju) albo postawić duże w pięknej dekoracyjnej ramie – nie tylko wizualnie powiększy mały metraż, ale będzie też efektowną ozdobą salonu. Zwróć uwagę na to, co będzie się w nim odbijać – najlepiej, żeby była to jak najmniej zabudowana przestrzeń. Pomyśl o meblach lakierowanych na wysoki połysk. Odbijający się w nich pokój wyda się większy.
Zobacz także, jak urządzono maleńkie mieszkanie w kawalerce. Dobry przykład na to, jak na 34 m2 zmieścić: salon, jadalnię, sypialnię i całkiem sporą kuchnię
Jak optycznie powiększyć pomieszczenie – sztuka rezygnacji w małym mieszkaniu
W przypadku małych mieszkań mniej znaczy więcej. Jesteś typem zbieracza? Uwielbiasz przywozić pamiątki z podróży i wyszukiwać elementy wyposażenia na targach staroci? My też to kochamy! Jeśli jednak masz małe wnętrza postaraj się okiełznać swoją kolekcjonerską naturę.
Czasem warto zrezygnować z kolejnego krzesła albo zdecydować się na nieco mniejszą komódkę. Jeśli zgromadzisz zbyt dużo mebli i sprzętów przestrzeń jeszcze bardziej się zacieśni. Wybieraj tylko te rzeczywiście niezbędne i staraj się tak je ustawiać, żeby na środku zostało jak najwięcej wolnego miejsca.
Sposób na optyczne powiększenie pokoju – w aranżacji małej przestrzeni sprawdzą się ażury i plecionki
Dobrym rozwiązaniem do niewielkiego pomieszczenia są meble wielofunkcyjne. Stolik ze składanym blatem – rozłożysz go do posiłków i do pracy. Jeśli pokój służy ci jako sypialnia zastanów się czy nie praktyczniej będzie zastąpić łóżko rozkładaną sofą. Postaw ją przy ścianie – centralne usytuowanie utrudni komunikację. Zamiast stolika postaw przy niej puf – świetnie go zastąpi, a przy okazji będzie dodatkowym, wygodnym miejscem do siedzenia.
Pamiętaj, że im lżejsze meble tym optycznie mniej miejsca zajmują. Dlatego ciężkie meble z litego drewna lepiej zastąpić ażurowymi, plecionymi np. z rattanu lub bambusa, najlepiej na cienkich, wysokich nóżkach – będą sprawiały wrażenie jakby unosiły się nad podłogą.
Magia światła – jak oświetlić mały i wąski pokój, żeby wydawał się większy
Światło znakomicie oszukuje oko. Nie tylko naturalne światło dzienne, ale też sztuczne. Kiedy skierujesz żarówkę w górę każde pomieszczenie wyda się dużo wyższe. W małym pokoju sprawdzą się najlepiej źródła światła montowane do ściany, np. lampy z długim ruchomym ramieniem. Nie zajmują miejsca, a światło możesz skierować tam, gdzie potrzebujesz: nad stół, biurko albo nad miejsce do spania. Jeśli kupujesz lampę wiszącą, weź przykład z najlepszych projektantów wnętrz, którzy uważają, że warto postawić na modele z lekkim abażurem, najlepiej z plecionki – metalowej lub rattanowej.
Zobacz także: Kobieca kawalerka w bieli i błękitach – jak urządzić mieszkanie o pow. 36 metrów
Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: archiwum Werandy
Zdjęcie główne: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: PAWEŁ PUSZCZYŃSKI, niżej: zdjęcie: Aneta Tryczyńska, stylizacja: Agnieszka Głowacka